Za prvý štvrťrok 2017 vidia podnikatelia vývoj podnikateľského prostredia opäť negatívne, hoci o niečo menej, ako v predchádzajúcich hodnoteniach. Index podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska, sa aktuálne zošmykol na 50,7 bodu, o 1,81 % menej ako naposledy.
Za miernejším hodnotením je najmä menej negatívne, či dokonca pozitívne hodnotenie niektorých položiek, ktoré predtým vnímali dlhodobo negatívne. Na druhej strane si najhoršie hodnotenie od začiatku zostavovania IPP vyslúžila položka Kvalita a dostupnosť výrobných vstupov a pracovnej sily. Signalizuje to vážny nedostatok pracovných síl, na ktorý podnikatelia už dlhšie upozorňujú. Bola to šiesta najhoršie hodnotená položka, horšie ako korupcia alebo ekonomická kriminalita.
Ilustračné foto: Pixabay.com
Najnegatívnejšie spomedzi všetkých položiek IPP hodnotili respondenti už tradične „Vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva“. V spoločnosti totiž silne rezonovalo meno špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, a odhalenie, že za osem rokov nepodal ani jednu obžalobu v 61 prípadoch, ktoré dozoroval.
Ozval sa aj bývalý šéf vyšetrovania kauzy Gorila Marek Gajdoš, ktorý sa na neho sťažoval pre brzdenie vyšetrovania v prípade úplatkov pre exministra hospodárstva Jirka Malchárka. Ani v tomto štvrťroku nechýbalo pokračovanie sporov medzi predsedníčkou najvyššieho súdu Danielou Švecovou a Štefanom Harabinom, čo obrazu súdnictva tiež neprospieva.
Druhý najväčší pokles zaznamenalo Uplatňovanie rovnosti pred zákonom. Kauzy spájané s Ladislavom Bašternákom poznamenali aj tento štvrťrok, keď sa u neho konali dve razie a bol obvinený z daňových podvodov. Hoci premiér Robert Fico dlhodobo čelí kritike, že býval v jeho byte, opäť sa odmietol odsťahovať s odôvodnením, že si musí nájsť trvalé bývanie. Opozícia poukazuje na mimoriadne výhodné nájomné, ktoré môže byť formou úplatku.
Slovensko sa medziročne opäť prepadlo aj v rebríčku vnímania korupcie, na čo premiér reagoval ohlásením intenzívnejšieho boja proti korupcii. V celkovom kontexte udalostí však jeho slová vyznievajú nedôveryhodne a v občanoch budia dojem, že zákony neplatia pre všetkých rovnako. Nedôveru umocňujú aj vyjadrenia bývalých policajtov, ktorí hovoria o nátlaku a marení ich práce. Negatívne vnímanie tejto položky spôsobuje aj Robert Kaliňák, ktorý napriek všetkým podozreniam zotrváva na poste ministra vnútra.
Efektívnosť hospodárenia štátu a prístup k štátnej pomoci sa dostali na tretiu priečku negatívneho hodnotenia podnikateľov. Hoci štát vyberá na daniach každý rok viac, Slovensko nielenže stále hospodári s deficitom, ale vláda nahlas uvažuje o uvoľnení dlhovej brzdy. Neustále sa pritom objavujú informácie o nehospodárnom nakladaní s majetkom štátu.
Výrazné, približne 5-percentné zhoršenie prisúdili podnikatelia aj položkám Byrokracia a prieťahy na úradoch, Funkčnosť politického systému, Výskyt hospodárskej kriminality, či Úroveň korupcie na úradoch, či Kvalita a dostupnosť výrobných vstupov a pracovnej sily. Vo vyše 3%-nom mínuse sú Pracovnoprávna legislatíva a Zrozumiteľnosť, použiteľnosť a stálosť všetkých zákonov.
Okrem tradične pozitívne hodnotených položiek vlastného vplyvu podnikov na podnikateľské prostredie sa do plusovej zóny už druhý štvrťrok po sebe preklopila položka Konkurzná a exekučná legislatíva, za čo môže najmä prijatie novely exekučného poriadku a zmeny v zákone o reštrukturalizáciách. Podnikatelia po prvý raz vnímali aj zlepšenie vo Funkčnosti štátnych inštitúcií, či Regulácii cezhraničného obchodu. O niečo výraznejšie zlepšenie si pripísali položky alebo Cenová stabilita, Stálosť a predvídateľnosť hodnoty výmenného kurzu EUR a Prístup k finančným zdrojom.
Zdroj: PAS