Zverejnené dáta v priemysle prekonali očakávania. Novembrová produkcia po sezónnom očistení pridala medzimesačne 0,2%, čo bolo lepšie ako sa očakávalo, no v medziročnom porovnaní spadla z októbrových +0,8% na -0,4%. Inflácia v eurozóne bola potvrdená v zápore na -0,2% r/r. Najväčší rozruch na finančných trhoch ale ostatný týždeň vyvolala Švajčiarska centrálna banka, ktorá po viac ako troch rokoch prestala brániť minimálnu úroveň výmenného kurzu EUR/CHF na hodnote 1,20. Toto rozhodnutie rozkývalo mnoho výmenných párov, najmä EUR/CHF, USD/CHF a EUR/USD. Po počiatočnej volatilite sa kurz ustálil zhruba na parite voči euru. Výkyvy na finančných trhoch však zrejme po ostatnom týždni príliš neustanú, čaká sa rušný týždeň.
Americkí spotrebitelia začali rok optimisticky. Oživujúci pracovný trh a klesajúce ceny palív vytiahli ich dôveru na 11 ročné maximum, nad úroveň očakávaní pozorovateľov trhu. Index meraný Michiganskou univerzitou dosiahol v januári 98,2 bodu oproti 93,6 v predošlom mesiaci. Nízke ceny energií ťahajú nadol infláciu aj v USA. V decembri klesli ceny medzimesačne o -0,4%. Odhliadnuc od energií a volatilných cien potravín, ale spotrebiteľské ceny tiež nerástli. Takáto situácia sa vyskytla len druhý krát od roku 2010.
Ilustračné foto: Freeimages.com
Všetky oči na finančných trhoch v Európe sa budú tento týždeň upriamovať na zasadnutie ECB, ktoré sa bude konať vo štvrtok 22.januára. Pozornosť sa bude sústrediť predovšetkým na detaily už skôr avizovaného kvantitatívneho uvoľňovania prostredníctvom nákupov dlhopisov členských štátov EMÚ (ostatný týždeň tento nástroj ECB dostal zelenú aj od Európskeho súdneho dvora). Zahájenie nákupov kvôli ich prípadnému dolaďovaniu môže byť stále odložené na neskôr. Prognózy úrokových sadzieb (predovšetkým dlhá strana krivky) sú kriticky závislé od výstupu ECB. Pravdepodobným sa nám však v tomto okamihu javí, že výnosy na slovenských dlhopisoch s dlhou splatnosťou budú ďalej klesať a ich prirážka voči nemeckým dlhopisom sa bude výrazne zužovať. Na konci týždňa sa pozornosť zase bude sústrediť na výsledok Gréckych volieb, ktoré sa opäť dostalo na dramatickú križovatku. Výsledok volieb môže ovplyvniť ochotu Grécka splácať svoje zvyšné záväzky. Vo svetle týchto udalosti sa dajú v aktuálnom týždni očakávať veľké výkyvy na finančných trhoch. Zverejnené pravidelné dáta potom budú hrať až druhé husle. Kompozitný index PMI by sa mohol v januári mierne zlepšiť na 51,7 bodu. Klesajúce ceny ropy, ktoré znižujú náklady podnikov a oslabujúce euro, ktoré zas zvyšuje konkurencieschopnosť exportérov by mohlo pozitívne ovplyvniť náladu medzi podnikmi.
V USA pôjde o pomerne pokojný týždeň na poli zverejnenia makroekonomických dát. Zaujímavým bude sledovať progres realitného trhu. Kolegovia z ISP očakávajú, že decembrové dáta by mali potvrdiť jeho postupné napredovanie.
Zdroj: analýzy VÚB Banky