Európa: V aktuálnom týždni budú zverejnené najnovšie hodnoty indexov ZEW, ktoré ako prvé prinesú októbrové výsledky prieskumov sentimentu v ekonomike. Nemecký index ZEW pravdepodobne bude len pokračovať v doterajšom trende poklesu v oboch zložkách – v hodnotení súčasnej situácie aj očakávaní (hodnotia investori a ostatní účastníci trhu).
Zverejnený bude aj index ZEW pre eurozónu, no ten doposiaľ naberal rovnaký smer. Neskôr v ďalšom týždni sa k ním pridajú aj výsledky IFO a PMI, ktoré odhalia kam sa v októbri posunul sentiment medzi podnikmi a nákupnými manažérmi. Zverejnené budú ďalej augustové výsledky priemyselnej produkcie za eurozónu ako celok. August bol ovplyvnený jednorazovými efektmi (najmä posunom dovoleniek) a preto bol pre viaceré krajiny obzvlášť slabý (predovšetkým pre Nemecko a jeho automobilový priemysel).
Produkcia eurozóny ako celku tak pravdepodobne bude medzimesačne klesať a do záporu by sa mala dostať aj v medziročnom porovnaní. Zdá sa však, že v ďalšom období by mohlo prísť opäť k oživeniu. Neskôr v priebehu týždňa budú zverejnené aj spresnené výsledky inflácie v eurozóne. Rýchly odhad ukázal jej pokles z augustových 0,4% r/r na 0,3% r/r v septembri. Inflačný vývoj v eurozóne je aktuálne veľmi sledovaný a má výrazný vplyv na ekonomiku (od nastavenia menovej politiky až po konečnú spotrebu). Bude preto zaujímavé sledovať, či sa pokles potvrdí aj v spresnených dátach. Kolegovia z ISP očakávajú, že sa pokles nepotvrdí. Na koniec týždňa budú zverejnené štatistiky národných účtov v novej metodike ESA 2010, ktoré budú mať vplyv na výšku HDP, ale aj na obzvlášť sledovanú výšku zadlženia v pomere k HDP.
USA: Zvyšok týždňa ešte prinesie množstvo zaujímavých dát aj z USA. Zverejnené dáta by mali byť po predošlom zaváhaní opäť skôr pozitívne. Zverejnené budú septembrové maloobchodné tržby u ktorých sa po očistení o predaje áut očakáva ďalší mierny rast. Rásť by mala aj začatá výstavba a ďalšie povolenia na výstavbu ako aj priemysel a samotná priemyselná výroba. Dôvera domácnosti by sa mala držať blízko predošlých hodnôt na dobrej úrovni.
Zdroj: VÚB Research, Ilustračné foto: Freeimages.com