UniCredit: Rozdiely v regióne SVE sa zväčšujú

25.01.2015

Vzhľadom na kolísavé oživenie v eurozóne a slabý svetový obchod je pre rast regiónu SVE kľúčový rast a dôležité reformy.  Konflikt na Ukrajine má obmedzený nepriamy dopad na zahraničný obchod v regióne SVE, dopyt zo strany eurozóny je naďalej kľúčovým faktorom pre vývozy v regióne SVE.

Kolísavé hospodárske oživenie v eurozóne a slabý svetový obchod naďalej zväčšujú priepasť medzi jednotlivými krajinami strednej a východnej Európy (SVE) v roku 2015. Tento rok by mali rásť predovšetkým reformne uvažujúce ekonomiky, zatiaľ čo krajiny so zjavne štrukturálnymi problémami budú v recesii. Toto je kľúčové zistenie aktuálneho čísla štvrťročníka "CEE Quarterly", ktorý vydáva útvar UniCredit Economics & FI/FX Research na štvrťročnej báze a ktorý sa zameriava na ekonomickú aktivitu tomto regióne. Vďaka rozsiahlemu oživeniu, lepšej metrike daňových sadzieb a spoľahlivej kapacite externého financovania stredná Európa a pobaltské štáty opäť vyčnievajú z davu. Celkovo možno konštatovať, že ekonomika v strednej a juhovýchodnej Európe by v tomto roku mala narásť o 2,5 percent a v roku 2016 o 2,9 percent, pričom v celom regióne budú tieto čísla na úrovni 0,2 a 2,2 percent z dôvodu poklesu v Rusku.

Newspaper

Ilustračné foto: Freeimages.com

 

Obmedzený stimul zo strany globálnych vývozov

Na rozdiel od začiatku roka 2014 predstavujú čisté vývozy v mnohých krajinách SVE v súčasnosti skôr ťarchu než hnaciu silu hospodárskeho rastu. Dôvodom je skutočnosť, že silnejší domáci dopyt podporuje nárast dovozov, zatiaľ čo kolísavé oživenie v eurozóne, slabý dopyt ostatných rozvíjajúcich sa trhov a konflikty na Ukrajine a Blízkom východe znižujú vývozy. Tieto faktory sú zodpovedné aj za rast globálnych vývozov len o 3 až 4 percentá ročne v rokoch 2015 a 2016.

"V prostredí nízkeho rastu vývozov získava na význame cenová konkurencieschopnosť. V tomto kontexte by mohlo oslabenie eura voči americkému doláru poskytnúť akúsi dočasnú podporu pre vývozy v regióne SVE mimo EÚ. Ak sa to ukáže ako nedostatočné, krajiny SVE by mohli oslabiť svoje meny pomocou flexibilných výmenných kurzov voči euru, aby uvoľnili menovú politiku," uviedol ekonóm spoločnosti UniCredit Dan Bucsa. V dlhodobom horizonte sa však ekonomiky strednej a východnej Európy musia transformovať na sofistikovanejšie výrobné miesta s vyššou pridanou hodnotou. Vzhľadom na kapitálové toky sú fondy EÚ hlavným rozlišujúcim znakom medzi členskými štátmi EÚ a ostatnými rozvíjajúcimi sa trhmi, keďže zahraničné priame investovanie je obmedzené.

Pre krajiny SVE bolo v minulosti ľahšie zvýšiť ich podiely na trhu v EÚ než expandovať na nové trhy. Toto platí obzvlášť pre mladšie členské štáty EÚ, ktoré vybudovali svoje podiely na vývoznom trhu v rámci EÚ na úkor krajín na okraji eurozóny, Francúzska a Veľkej Británie. Mladšie členské štáty EÚ by v roku 2015 mohli dokonca predbehnúť krajiny na okraji eurozóny v oblasti podielov na trhu vývozov v rámci EÚ vďaka ich nižším výrobným nákladom, flexibilnejším trhom práce, geografickej blízkosti a nižším daniam. To znamená, že vývozy v regióne SVE do EÚ sotva narastú o viac ako 5 percent v roku 2015.

Nádej krajín SVE sa teda upiera k Spojeným štátom a Nemecku. Aj napriek tomu, že analytici UniCredit predpovedajú vyšší rast pre Spojené štáty, tento bude mať pozitívny dopad na región SVE len v obmedzenom rozsahu a nepriamo prostredníctvom dopytu z Nemecka. Ekonomická aktivita Nemecka sa tento rok napriek postupnému zrýchľovaniu štvrťročného rastu pravdepodobne spomalí na úroveň 1,2 percent, pričom v roku 2014 zaznamenala 1,5 percent. V nasledujúcom roku by tento rast mohol dosiahnuť opäť úroveň 2,0 percent.

V tomto roku by obchodné sankcie voči Rusku mohli byť zrušené

Kľúčovou témou pre región SVE sú okrem volieb v Grécku a neistých rastových vyhliadok v eurozóne naďalej aj medzinárodné sankcie voči Rusku. Obchodné sankcie by mohli byť zrušené, ak sa zástupcovia 28 členských krajín nedohodnú na ich predĺžení. V prípade čiastočného zrušenia obchodných sankcií by Rusko mohlo na oplátku zmierniť obmedzenia týkajúce sa dovozu potravín. Finančné sankcie budú naopak naďalej platné, až kým Spojené štáty neuvidia uspokojivé riešenie ukrajinskej krízy.

"Dopady konfliktov na Ukrajine a na Blízkom východe na obchod v regióne SVE boli doteraz veľmi obmedzené. Aj napriek tomu, že sezónne dovozy energií z Ruska pravdepodobne viedli k nárastu obchodného deficitu krajín SVE v poslednom štvrťroku 2014, vylúčili sme akékoľvek prudké zhoršenie obchodných bilancií," uviedol Bucsa. "Konflikt na Ukrajine predstavuje väčšie riziko pre strednú a východnú Európu prostredníctvom jeho dopadov na ekonomický výhľad eurozóny a Nemecka."

Rusko už naopak čelí krátkodobému riziku recesie a nižšiemu potenciálnemu rastu v budúcnosti. Dôvodom je v prvom rade orientácia Ruska na vývozy komodít spolu s klesajúcou energetickou náročnosťou globálnej ekonomiky, kde rastúci podiel HDP tvorí sektor služieb, pričom rozvíjajúce sa trhy upúšťajú od ťažkého priemyslu a smerujú k produkcii s vyššou hodnotou. Rusko zatiaľ nemôže ukončiť vývozy energií do Európy, nakoľko nie je ľahké ich nahradiť. Napríklad obe posledné zmluvy o dodávke s Čínou dosiahnu približne 60 percent z ročných vývozov plynu do Európy až v roku 2018.

Domáci dopyt - dokončené reformy ako rozlišujúci znak

Ak budú vývozy v roku 2015 sklamaním, trhy v regióne SVE budú potrebovať vysoký domáci dopyt. Nie každá krajina však má takúto rezervu. Pre Ukrajinu, Srbsko a Chorvátsko bude náročné prekonať recesiu vzhľadom na ich slabé základy a nedoriešené fiškálne problémy. Spotreba a investovanie v Rusku nedokážu kompenzovať nízke ceny komodít a nedostatok externého financovania.

Odolnosť rastu bude v mladších členských štátoch EÚ závisieť v obrovskej miere od hnacej sily pre spotrebu a investovanie, ktorej dôsledky sa prejavili už v roku 2014. Pod hnacou silou máme na mysli nízku infláciu, dynamický rozvoj trhov práce a akomodatívne menové politiky.

Zdroj: UniCredit

Podobné články

  1. Prieskum UniCredit: Investície do ESG rastú
  2. Prieskum UniCredit: Investície do ESG rastú
  3. Prieskum UniCredit: Slováci chcú spoločensky zodpovedné a udržateľné firmy
  4. Prieskum UniCredit: Slováci chcú spoločensky zodpovedné a udržateľné firmy
  5. CBRE: Ekonomika a trh s komerčnými nehnuteľnosťami sa zotavujú
  6. CBRE: Ekonomika a trh s komerčnými nehnuteľnosťami sa zotavujú
  7. Analýza: Stavebné povolenia v Európe v
  8. Analýza UniCredit: Stavebné povolenia v Európe
  9. Analýza nákladov a produktivity práce
  10. Analýza nákladov a produktivity práce:
  11. PAS: Podnikatelia stále nevidia zlepšenie
  12. Podnikatelia stále nevidia zlepšenie
  13. Trh komerčných nehnuteľností v ČR a v SR
  14. Trh komerčných nehnuteľností v ČR a v SR
  15. UniCredit: Ekonomický rast na Slovensku
  16. Ekonomický rast na Slovensku
  17. UniCredit: Priemyselná a stavebná produkcia v júni
  18. UniCredit: Priemyselná a stavebná produkcia v júni
  19. Očakávania finančných riaditeľov
  20. Deloitte: Finančná situácia sa zlepšuje
  21. Koniec Schengenu by slovenskú
  22. UniCredit: Čo by znamenal koniec Schengenu?
  23. UniCredit: V roku 2016 sa očakáva rast hospodárstva
  24. V nasledujúcom roku ostane
  25. UniCredit: Rast priemyslu sa v októbri spomalil
  26. Rast priemyslu sa v októbri spomalil
  27. UniCredit: Región SVE sa vyrovnáva s výzvami
  28. Jeseň je región SVE bezpečným prístavom
  29. Priemyselná a Stavebná Produkcia
  30. UniCredit Bank: Priemyselná a stavebná produkcia
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky