Vytvorte si manuál na ovládanie svojho tela

04.05.2014

Nasledovné interview sme absolvovali pre magazín Next Future. Dozviete sa v ňom, aké máme postoje k zmenám životného štýlu, ako sa staviame ku kritike a k oponentom alebo aj to, čo považujeme za najväčšie prekážky na ceste za lepšou verziou samého seba.

Keď za vami príde človek, ktorý túži po zmene svojej životosprávy, či po zmene svojho vzhľadu, aké základné otázky mu položíte, aby ste pre neho vedeli vytvoriť plnohodnotný plán?

Vedieť sa pýtať správne otázky (seba či druhých) je jedna z najdôležitejších kompetencií, aké sa človek môže v živote naučiť. Ak by ľudia sebe kládli tie správne otázky, našu pomoc by možno ani nepotrebovali. Väčšina ľudí si však kladie veľmi nesprávne otázky typu: "o koľko kalórií musím zjesť menej, aby som dosiahla /-hol svoje estetické ciele", alebo: "aká diéta mi pomôže čo najrýchlejšie schudnúť X kilogramov", alebo "ako najrýchlejšie naberiem 10kg svalovej hmoty do leta". Na základe zle sformulovaných otázok a následne slabých odpovedí, sa ľudia povrchne rozhodujú a to vedie k povrchným výsledkom a zlým úsudkom, ktoré vidíme všade okolo seba (nadváha, obezita, podlomené zdravie, metabolické poškodenia). Dnes sa ľudia ponáhľajú viac, ako kedykoľvek pred tým a želajú si mať za svoje peniaze okamžité výsledky. Všetci potom hľadajú neexistujúce skratky a krátkodobé riešenia, ktoré vymieňajú za dlhodobé a opakujúce sa problémy (napríklad jo-jo efekt). Príklady niektorých otázok, ktoré kladieme našim čitateľom blogu i klientom pre zamyslenie znejú nasledovne:

  • Čo musím vo svojej životospráve zmeniť (výživa, pohyb, spánok), aby som dostal /-a pod kontrolu svoju hormonálnu sústavu?
  • Aké krátkodobé uspokojenia by som mal /-a zo svojho života vynechať, aby som ich nevymenil /-a za dlhodobé problémy?
  • O koľko musím zlepšiť svoju kondíciu, aby krajšia estetika bola vedľajším "produktom" mojej všestrannej kondície?
  • Aké kalórie majú z fyziologického hľadiska prednosť pred ostatnými (tuky vs. sacharidy a bielkoviny) a prečo je to tak?
  • Ktorým potravinám dovolím, aby sa stali súčasťou môjho tela?
  • Aké výživové princípy by som mal /-a ovládať a ktoré z nich sú najdôležitejšie?

Vlado ZlatošMnoho ľudí v dnešnej dobe trávi v práci celý deň a po osem hodinovej pracovnej dobe sa už nevládze venovať fyzickej aktivite. S tým sú spojené aj zlé stravovacie návyky spôsobené nedostatkom času. Existuje riešenie aj pre takýchto ľudí?

Riešenia existujú pre každého. Minimálne aspoň tie kompromisné. Lenže tak, ako sa dom začína kopať prvým záberom lopaty, tak aj optimálny životný štýl sa musí začať stavať na pevných základoch, ktoré si treba začať budovať už v mladosti. Čas však ide ďalej tak či onak a je len na vás, ako sa budete cítiť a ako budete vyzerať napríklad o rok, dva, či celé desaťročie. Venujte sa niečomu 1 hodinu denne, robte to po celý rok a vytrvajte jedno celé desaťročie a budete v tom mať enormné množstvo skúseností, zručností aj skvelých výsledkov. Nevenujte sa tomu a stane sa niečo, čo sa vám páčiť nebude. Výžive a životospráve by sme však mali venovať mnoho pozornosti i času, pretože sú to kľúčové kompetencie, bez ktorých si žiadne bohatstvo nedokážeme udržať dlhodobo. Načo sú vám peniaze, ktorých nadobudnutie ste vymenili za svoje zdravie a teraz musíte vymieňať peniaze za služby a produkty, ktoré vám to zdravie už nikdy nemusia vrátiť späť? Ako veľmi naplňujúci je deň človeka, ktorého telo je tak zničené, že sa mu ráno ani nechce vstať z postele? Riešenia tu existujú pre každého, kto sa ich odhodlá vyhľadať. Problémom našej spoločnosti sú skôr postoje a nastavenie mysle, ktoré tvoria viac ako 80% (ne)úspechu. Naše telo vás sprevádza po celý život od narodenia až po smrť a nikdy nové nedostaneme. Aký postoj dnes zastávate voči svojmu zdraviu i telu vy sami?

Je pravda, že nezvyknete jedávať raňajky? Mnoho odborníkov na zdravé stravovanie tvrdí, že raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. Vy s nimi zrejme nesúhlasíte. Mohli by ste našim čitateľom zhrnúť prečo je tomu tak?

Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa, ktoré v záujme zachovania zdravia je dobré sa naučiť preskočiť. Tina neraňajkuje po celý život, ja osobne som poctivo raňajkoval až 30 rokov, ale za posledné dva roky experimentovania som musel tento názor jednoducho prehodnotiť. Priznať si to nebolo vôbec ľahká úloha a tieto riadky len málo kto prečíta bez zaťatých zubov. Raňajky sú najviac kontroverzná téma, pretože nám bolo po desiatky rokov neustále tvrdené, ako sú raňajky veľmi dôležité. Pre cereálnych lobistov nepochybne. Ale v podstate je to aj pravda, pretože pre ľudí, ktorých bunky fungujú na glukózovom metabolizme (čo je drvivá väčšina), by sa energetická rovnováha bez raňajok úplne zrútila. Títo ľudia nedokážu spaľovať ako "pohonnú hmotu" ich vlastné zásoby podkožného tuku, čo pri glukózovom metabolizme, ktorý stimuluje neustále hormón inzulín, ani nie je možné. Ich telo nevie využiť zdroj energie z mastných kyselín a tvoriť ketóny, čo je štvrtá forma paliva, na ktorú bolo naše telo prispôsobené po nie stovky, ale stotisíce rokov. Glukóza nikdy nebola mienená ako primárne palivo, práve naopak. Je to palivo pre výnimočné situácie (najmä útok-útek), preto ho máme tak málo v pečeni a vo svaloch vo forme glykogénu (max. do 350 - 400g u vyšportovaného muža, netrénovaní podstatne menej). Na druhej strane tukových zásob má aj ten najchudší človek s 5% podkožného tuku enormné množstvo, ktoré by mu pokojne vystačilo aj na 20 maratónov (pre orientačnú predstavu). Ako stimulovať telo aby začalo viac spaľovať zdroje energie ktorých máme nadbytok? Niekto, kto má aj malú nadváhu (muži nad 15% a ženy nad 18% podkožného tuku), má extrémne množstvo energie v zásobe, ktorú nedokáže využiť až dovtedy, dokedy si neopraví svoj zle fungujúci metabolizmus a hormóny. A to sa nestane, pokiaľ budete konzumovať 5 jedál za deň, ak budete jesť aj vtedy ak nie ste hladný, ak budete konzumovať viac ako 100g sacharidov za deň, ak nebudete fyzicky trénovať vždy na lačný žalúdok a keď budete znásilňovať svoje telo jedlom každé ráno aj v prípade, že nemáte hlad (to platí aj pre deti). Ak hlad máte, tak si doprajte raňajky podľa nášho návodu, ale vločky ani cereálie v nich nehľadajte. Kľúčové pojmy sú v tomto smere metabolická flexibilita (schopnosť efektívne spaľovať aj iné palivo ako glukóza) a metabolický tréning (podpora tukového / ketónového metabolizmus).

Máte aj mnoho iných názorov, ktoré sa vymykajú spod rámca tých zaužívaných a všeobecne známych, ako na to reagujú ľudia? Stretli ste sa aj s reakciami ľudí, ktorí vás majú za tárajov a nie sú ochotní opustiť svoje zažité názory?

Celý svetonázor je tvorený presvedčeniami ktoré zastávame na osobnej, kolektívnej (blízke okolie) či spoločenskej úrovni (napríklad štát a kultúra). Dnes sa tieto presvedčenia umelo formujú pomocou reklamy, marketingu alebo vedy, ktorá je často iba predlženým "chápadlom" marketingového úsilia nadnárodných spoločností, ktoré si to môžu dovoliť zaplatiť (príklad farmácia, potravinársky alebo poľnohospodársky priemysel). V podstate sa tomu hovorí aj propaganda alebo lobizmus a nič sa nenecháva náhode. Ako raz povedal istý múdry pán, čaro spočíva v tom, že: "propaganda vás nepodvádza, ona vám napomáha, aby ste sa podviedli vy sami". Tisíc krát opakovanému klamstvu uveríme skôr ako pravde, ktorú počujeme po prvý krát. Mnohé ekonomicky silné skupiny ľudí majú záujem, aby náš vnútorný svet bol zaplnený takými informáciami, slovami a myšlienkami, ktoré vyhovujú ich potrebám a ekonomickým cieľom. Prečo si inak myslíte, že nikto na svete ešte nedal všetky najlepšie informácie dokopy a nevytvoril z nich najlepší manuál na šťastný a zdravý život detí od ich narodenia až po smrť? My netvrdíme, že tento manuál už máme v rukách a sme jediní, ktorí sa o to úprimne a čestne pokúšajú. Je nás viacej takých, ktorí sa pokúšame ísť po ceste pravdy a hľadáme riešenia nie len pre seba, ale aj pre iných. V skutočnosti však máte pravdu, sme iní a vždy budeme, pretože nepoučkujeme tie isté nezmysli z minulého storočia stále dokola. Nechávame sa však radi kritizovať ľuďmi, ktorí majú vlastné myšlienkové koncepty, vlastné funkčné riešenia a ukážu nám ich cez svoje výsledky (inak sa to volá pokrytectvo). Môžete hádať koľkí takí sa nájdu. Ostatní sa môžu iba pýtať prečo to tak odporúčame a aké máme na to dôvody či skúsenosti. Ak vyrábate auto, tak kritizovať vás môže iba váš konkurent, ktorý taktiež vyrába auto. Len ponúka iné riešenia ako vy a obaja sa možno viete dopracovať k skvelým výsledkom. Ak niekto za celý život nevyrobil ani fúrik, tak nemá ani fyzické ani mentálne zručnosti, čiže nemá ani právo kritizovať toho, kto auto vyrába. Ak by to auto predsa skúsil vyrobiť, realita by ho sama vyliečila z omylov, predsudkov a ilúzií.

Čo považujete za najväčšieho strašiaka dnešnej doby čo sa týka životného štýlu a životosprávy?

Neochotu prijímať nové a často aj kontroverzné myšlienky, ktoré odporujú súčasnej dogme. Problém ale nie je len na intelektuálnej rovine a v neschopnosti klásť si tie správne otázky. Ľudia zavrhujú veci a myšlienky bez toho, aby boli ochotní ich platnosť overiť v realite. Jasné, že výsledky vedeckých štúdií si nikto z nás nemá ako preverovať. Ale vyskúšať napríklad neraňajkovať 2 mesiace a zistiť rozdiel v pocitoch si môže dovoliť každý. To isté platí aj o konzumácii jedla v čase hladu. Ľudia napríklad nechápu, že hlad je najdôležitejší biologický faktor, ktorý formoval celú našu evolúciu a nejde tu len o stovky rokov, ale státisíce. Príroda nám nemá ako inak povedať, kedy je správne jesť a kedy už nie, iba pomocou hladu. Ak konzumujete potraviny aj v čase keď ešte nie ste hladný (napríklad na obednú prestávku lebo nastal čas ísť s kolegom), narúšate si komunikáciu vášho tela s najdôležitejšími hormónmi vo vašom tele (leptín a inzulín). Ak sa pokazí hormonálna komunikácia, metabolické poškodenia na seba nenechajú dlho čakať. Estetické komplikácie sú len prvý varovný signál vášho vlastného tela. Ak priberáte, telo vám dáva jasne najavo že robíte kroky, pred ktorými sa telo vie dočasne ochrániť iba priberaním, inak by ste už dávno skončili v nemocnici. Ak sa tvorí podkožný tuk, sú na to závažné fyziologické dôvody. Telo odstraňuje nebezpečné látky do tukových zásob, kde sú bezpečne zamknuté ďaleko preč od dôležitých orgánov. Nechcite vedieť čo sa stane, ak nejakou hlúpou X dňovou diétou toto metabolické nebezpečenstvo dostanete von z podkožných zásob tuku do krvi. Ignorácia a nevedomosť zákonitostí vo výžive a životospráve je dnes extrémna. Len málo ľudí chápe, že ak chcem ovládať atómovú elektráreň, tak sa musím dôsledne vzdelávať, inak to buchne. Ľudské telo je však ďaleko komplikovanejšie ako hocijaká atómová elektráreň na svete. Ľudia sú ľahkovážni a nevedia, že tak ako v prírode je potrebné dodržiavať a rešpektovať zákony, tak podobné zákony platia aj na naše telo. Skúste chvíľu neveriť v zákon gravitácie, skúste o ňom chvíľu pochybovať, skúste ho ignorovať z okna 12-teho poschodia a stane sa vám to osudové. Prírode je jedno čo si o týchto zákonoch myslíte, jednoducho fungujú či s tým súhlasíte alebo nie. Preto negatívne dôsledky na seba nenechajú dlho čakať. Stačí sa pozrieť v akom stave je dnešná populácia po zdravotnej, estetickej či kondičnej stránke (včítane detí a mládeže) a vidíte, kde všade sa tieto "zákony" porušujú. Takto sa manuál na používanie vlastného tela nebuduje.

Čitateľom na svojom blogu ponúkate aj články, ktoré podporujú uvedomenie si, že každý je sám zodpovedný za svoj život. Myslíte si, že v súčasnosti takto ešte mnoho ľudí nerozmýšľa? Ako ste sa vy dostali k tomuto životnému presvedčeniu?

Každý venuje svoj čas a energiu tomu, čo považuje za dôležité (hodnotový systém). Aj ten najnezodpovednejší človek na svete sa môže stať zodpovedným ak sa stretne s myšlienkami, ktoré v ňom vzbudzujú záujem či uvedomenie. Preto je dôležité čítať aj mnoho kníh a toto pomáha aj nám. Dôležité je vyhľadávať ľudskú excelentnosť a najcennejšie myšlienky použiť vo vlastnom živote. Preto sa obklopujeme múdrymi ľuďmi, od ktorých sa s pokorou vždy môžeme niečo naučiť. Dobrou správnou je, že skutočne múdri a inšpirujúci ľudia sú pre ostatných relatívne ľahko dostupní a ochotní sa s vami stretnúť či zhovárať. Vždy dávajú viac ako dostávajú späť, pričom v konečnom dôsledku sa im to aj tak vráti aj s úrokmi. Život podporuje tých, ktorí podporujú život, hľadajú v sebe bohatstvo a tieto hodnoty sa pokúšajú šíriť do sveta. Len tak sa dá naplno využiť svoj nekonečný potenciál.

Zaoberáte sa aj obezitou. Sú prípady obéznych ľudí na Slovensku časté v porovnaní s inými krajinami? Je obezita výsledkom vlastného zlyhania alebo je to väčšinou dané geneticky (prípadne akými faktormi)?

Všade na svete je to zlé a bude to ešte horšie. Naša krajina nie je výnimkou a podľa oficiálnych štatistík už jedna tretina Slovákov trpí nadváhou. Lenže realita je ešte trochu iná. Neberie sa v úvahu reálne percento podkožného tuku aj u chudých ľudí, ktorí na prvý pohľad vyzerajú štíhlo (najmä ženy), ale sú podvyživení, majú tak málo svalovej hmoty (nízka kondícia) a ich štíhlu postavu formuje tuk (nad 20%). U mužov sa neberie v úvahu množstvo viscelárneho tuku (medzi orgánmi na bruchu), čo opäť štatistiky skresľuje. A či je to genetická porucha? To ani náhodou. Gény sú v tom nevinne, vinníka hľadajte inde. Vaše gény riadite tým, čo ste práve zjedli z vášho taniera. Kto vám to na tanier naložil?

Čo by ste odkázali čitateľom, ktorí sa vôbec nezaoberajú starostlivosťou o svoje zdravie, kondíciu a stravovanie?

Zatiaľ nič. Osobne sa držíme postoja, že ľuďom sa do týchto vecí nie je dobré starať. Ak je žiak pripravený, učiteľa si nájde. Ak žiak pripravený nie je, aj tí najlepší učitelia na svete jednoducho zlyhajú. Je to vec proaktívnych postojov, hodnôt a životných ambícií (cieľov). Ak máte vyššie životné ciele, potrebujete aj efektívnejšie nástroje, viac zdrojov energie, lepšie zdravie, odolnosť proti únave a chorobe, i lepšiu schopnosť prežiť (funkčná kondícia). Ak máte ciele nízke, zaujímajú vás krátkodobé uspokojenia, ktoré však končia tým, že ich vymeníte za dlhodobé problémy (bežná realita). Každý má byť zodpovedný za svoj vlastný život. Ak nie je, môže sa potom sťažovať a vysvetľovať iným, prečo je život taký ťažký a nespravodlivý. Je to jeho voľba. My sa pokúšame pre druhých ísť cestou osobného príkladu a zatiaľ sme presvedčili okolo 70.000 ľudí, ktorí sa mesačne prídu pozrieť na našu webovú stránku a načerpať z nej zadarmo informácie pre lepšiu verziu samého seba. Ešte však budeme musieť vytvoriť mnoho vyššej hodnoty a vedieť ju efektívnejšie šíriť ďalej medzi ľudí, aby nastala pozitívna spoločenská zmena.

Veríme, že ak stále väčšie množstvo ľudí na Slovensku uchopí problémy vo výžive a životospráve inteligenciou (na základe štúdia nových informácií a sebapoznania v praxi), tak spoločne dokážeme zmeniť aj životné podmienky okolo seba k lepšiemu. Veríme, že naša krajina potrebuje viac energických vodcov a užitočných občanov a menej bezmocných, tučných, nevládnych a chorých oviec. Aj my sa chceme spolu s vami stať lepšou verziou samého seba, aby sme všetci spoločne dokázali napĺňať svoj vlastný potenciál v prostredí, v ktorom žijeme (v našej krajine). My aj naše ďalšie generácie si to zaslúžia. Všetkým preto na ceste za lepšou verziou samého seba nesmierne držíme palce. Buďte zodpovední za svoj život.

Vlado a Tina Zlatošovci (článok bol publikovaný v časopise Next Future)

Zdroj: vladozlatos.com

PaedDr. Vlado Zlatoš, PhD.
Zdroj: www.vladozlatos.com Autori: PaedDr. Vlado Zlatoš, PhD. a Mgr. Tina Zlatoš Turnerová Autori sa z časových dôvodov nezapájajú do diskusie na iných portáloch. V prípade, že chcete odpoveď na svoj komentár, napíšte ho pod článok na ich webovej stránke, kde majú prehľad o notifikáciách. Staňte sa lepšou verziou samého seba aj pomocou najvýživnejšieho blogu na slovenskom internete.
Prieskum

Top ponuky