Práca však už dnes nie je jediná najpodstatnejšia investícia. Ňou je naša dcérka a čas strávený spoločne ako rodina (ja, Tinka, Amelka). Veď čo po nás zostane? Len deti. Tak na ich kvalite ducha by sme si mali dať záležať ak chceme, aby naša krajina bola tvorená zo skvelých a nenahraditeľných osobností, ktoré menia jej smerovanie k lepšiemu.
Objem času, ktorý je vyhradený pre našu dcérku je však podstatne väčší a ten, ktorý vidíte (1460 h / rok). Nerátal som tam situácie ako obliekanie, spoločné cestovanie, uspinkávanie a tak podobne. Z grafu však vyčítate aj mnohé iné zaujímavosti. Napríklad šoférovanie mi zaberie ročne asi 500 hodín (cca 35.000 km / rok) a ten čas si jednoducho nemôžem dovoliť premrhať, takže ho investujem do audio vzdelávania. Rozoberať detaily by sa dali na nie jednej prednáške.
Dnešná doba nás však tlačí k umelému pocitu pohodlia, ktorý si môžeme dovoliť vďaka splátkovému kalendáru. Za málo dostaneme viac a tak komfort sa stáva našim duševným väzením, ktoré udržuje pri živote mnohé naše dogmy a ilúzie. Podrobili nás kultúrnemu vymývaniu mozgov aby sme uverili, že tou jedinou správnou a najlepšou cestou je akceptovanie hierarchie a nedostatku zodpovednosti, ktoré sú príznačné pre prácu v továrni. To však podporuje duševný úpadok, čo bráni človeku aby sa stal vodcom a tak je radšej pohodlnou ovcou. Žiť ako leader si vyžaduje zahodiť mapu, ktorú pre vás napísal niekto iný a vytvoriť si vlastný súbor pravidiel. Lenže život bez mapy si vyžaduje úplne iný prístup, na ktorý nie sme zvyknutí. Ide o prístup plnej osobnej zodpovednosti, kde výhovorky a sťažnosti už viac nemajú svoje miesto. Môžeme sa teda naučiť svoj čas využívať efektívnejšie a zodpovednejšie? Môžeme a nasledovný zoznam otázok nám k tomu rozhodne dopomôže.
Ako môžem najhodnotnejšie využiť svoj čas práve teraz? Čas sa dá jedine míňať a viac ho v živote nedostanete. Váš osud neurčuje nejaká neznáma mocnosť ale to, akým spôsobom využívate svoj osobný i pracovný čas. Ak za čas, ktorý vám bol pridelený, nezačnete byť užitočný pre druhých a nevytvoríte žiadne hodnoty ktoré ostatní potrebujú, tak ako chcete napĺňať svoj osobný i pracovný potenciál? Najdôležitejšie veci robte ako prvé, o zvyšok sa nestarajte. Vždy sa pýtajte ako najhodnotnejšie môžete využiť svoj čas práve teraz, vzhľadom na okolnosti ktoré máte (objem času, nástroje, objem duševnej energie, iné). A nezabúdajte pri tom hlavne na tých, na ktorých vám v živote záleží najviac.
Je to, čo práve robím skutočne dôležité? Všetko, čo stojí za to, si vyžaduje veľa času a veľa koncentrovaného úsilia. Je preto dôležité kontrolovať či činnosti, ktoré práve vykonávate, vás posúvajú vpred za vašimi snami a túžbami. Ak nie, tak môžete ľahko skĺznuť do režimu vyhovárania sa a sťažovania pre nedostatok životných príležitostí. O to viac, ak prvú pracovnú vec ráno urobíte to, že si otvoríte emaily, správy, slovenskú telenovelu, noviny alebo sociálne siete. Už ste zistili aký status dnes zavesili vaši kamoši? A čo tie nové zápletky v telenovele? Máte prehľad?
Prečo by som dnes mal /-a stihnúť všetko práve ja, keď ani mohutný strom nevyrástol za jeden deň? Nikdy nebudeme mať dosť času, aby sme stihli všetko. Vždy je ale dosť času, aby sa urobili tie najdôležitejšie veci. Je vám jasné ktoré to sú? Ten kto zlyháva vo svojom plánovaní, plánuje svoje zlyhanie. Koľko času venujete dôslednému plánovaniu? Vašou spätnou o tom, či svoj čas naozaj využívate efektívne, je objem zarobených peňazí za rok a objem hodín, ktoré ste na tento zárobok museli investovať. Preto nasledovná otázka vás môže trochu šokovať.
Ako by som mohol / -a zarobiť 500 eur za deň? Prečo by ste si to nemali zaslúžiť práve vy? Problém je v tom, že ak toto bohatstvo k sebe nepritiahnete vy, tak určite ho k sebe pritiahne niekto, kto nemusí mať čisté svedomie ani úmysel. Vzhľadom na povahu dnešného sveta, sa bojuje oi. aj o rôzne zdroje bohatstva, medzi ktoré patria aj peniaze. Tie sa potom koncentrujú v rukách nadnárodných korporácií a osôb, ktoré tieto peniaze používajú na tvorbu ešte nečestnejších a zničujúcejších mechanizmov, ktoré nás okrádajú o zdravie, vitalitu a iné cenné bohatstvá (pôda, voda, kvalitné zdroje výživy, peniaze ktoré patria vám i vašej rodine, samotnú rodinu).
Táto posledná otázka je zároveň výzvou k vašej čestnosti, užitočnosti a nenahraditeľnosti. Svet nie je spravodlivý a nikdy nedostanete to, čo si zaslúžite ale iba to, čo si poctivo a dôsledne odkomunikujete. Prijmete túto životnú výzvu, ktorá môže rozhodnúť o osude nie len vás, ale aj vašich detí? A čo osud našej krajiny?
Plánovanie, organizovanie, riadenie a ovládanie. Plnenie, tvorenie, budovanie a realizovanie. Tieto a mnohé ďalšie slovesá si vyžadujú jednu kvalitnú vlastnosť. Ňou je sebadisciplína, čiže robenie toho čo viete že máte urobiť, vtedy keď to treba urobiť, či sa vám to chce, alebo nechce. Ten kto disciplínu netrénuje, nemá šancu na úspech. Prevalí ho žiadostivosť jašteričieho mozgu (najmä amygdala), ktorý si pýta napĺňanie základných potrieb, ktoré sa majú splniť teraz - hneď teraz a čo najskôr. Naučiť sa odkladať svoje okamžité uspokojenie je jeden z kľúčových elementov osobnej zodpovednosti, kedy krátkodobé uspokojenie nevymieňate za dlhodobé problémy. Z tohto pohľadu by ste preto mali venovať pozornosť plánovaniu nasledovných oblastí:
A hoci umeniu plánovania sa nedá podučiť za pár týždňov (ale skôr rokov), treba si uvedomiť, že čas ide ďalej tak či onak. Je len na vás, či za pár rokov túto schopnosť dokonale ovládnete a bude vyhovovať vašim potrebám (snom). Žiaden univerzálne vhodný nástroj na plánovanie pre všetkých neexistuje, preto istá miera experimentovania toho, čo platí na vás (čo sa v čase mení), je žiadaná. V nasledovnom obrázku si môžete pozrieť, ako vyzerá také plánovanie nášho života.
Foto: Vlado Zlatoš
Na obrázku nájdete naraz veľký celoživotný plán (podkladový plagát), na ktorom je v rohu napísaný dátum 24.6.2006 o 20:00. Až strašidelné je, ako sa vaše jednotlivé plány plnia, keď sú niekde napísané a vy na nich jednoducho pracujete. Ďalej môžete vľavo vidieť tri posledné roky týždenných plánov (52 ks. / rok), kde sú evidované všetky prioritné úlohy týždeň za týždňom. Hore je otvorený denník najdôležitejších udalostí, ktorí slúži na zaznamenávanie každej zmysluplnej udalosti, ktorá nemusí byť len pracovného charakteru. Ďalej vidieť fascikel s plánovaním a aktuálnymi projektovými úlohami a na stole nechýbajú provokačne stopky i plán denných činností s ceruzkou. Nie je toto náhodou vlastná mapa pre úspešný život? Sledovanie vývoja niektorých životných udalostí je zaujímavá sebaanalýza, ktorú odporúčame každému. S tvorbou vlastnej životnej mapy nečakajte na nikoho. Začnite s jej prípravou už dnes.
Za najkľúčovejší považujem plán denných činností, ktorý rozhoduje o mirkokrokoch, ktoré sa urobia alebo aj nie a čomu sa bude venovať pozornosť. Tento papier rozhoduje kam nasmerujem svoju pozornosť a na ktorú cestu sa vydám. Papier je vždy rozdelený na tieto 4 časti, kde:
Cieľom denného plánovania je okrem iného vytvoriť si dostatočne objemný časový blok (3-5 hodín), ktorý vám umožní vytvoriť niečo zmysluplné. Ak vás niečo vyrušuje, prácu nedokončíte. Ak prácu nedokončíte, budete potrebovať možno až o 400% času viac, na jej dokončenie, čo znamená že svojim časom mrháte. Dôvod je ten, že kým sa zahĺbite do činnosti a dostanete do zóny (flow - stav straty pojmu o čase, stav kedy ste najproduktívnejší), tak to môže trvať až 30 minút. Ak ste sa vrátili k činnosti až za dlhší časový úsek (napríklad za týždeň), tak toto zahĺbenie sa do činnosti môže trvať až 2 a viac hodín.
Preto ak si už svoj cenný časový blok vytvoríte, musíte byť pre zvyšok sveta nedostupný. Nezdvíhajte telefón, nesledujte e-maily, nekomunikujte. Izolujte sa do seba, ak treba pustite si pokojnú hudbu, skloňte hlavu a uprite svoj zrak i celú myseľ na tú najdôležitejšiu úlohu o ktorej viete, že jednoducho zmení váš život.
Viac ako 100x čítať, bude pre vás asi užitočnejšie pozrieť si nasledovný video mikrodokument. V ňom vám prezradíme ako si plánovať svoj čas. Je to prvý pokus v ktorom vám ponúkame nahliadnutie za dvere našej “kuchyne”, v ktorej varíme pre vás tie najvýživnejšie myšlienkové pokrmy, aké sme schopní vyprodukovať. Pochopíte, ako vyzerá náš myšlienkový svet na tej najdetailnejšej úrovni a tak nás spoznáte o trochu viac. Uvidíte ako rozmýšľame a prečo niektoré veci fungujú tak, ako fungujú. V budúcnosti plánujeme vytvoriť viac takýchto video seriálov, ktoré sa budú týkať rôznych oblastí. Tie najdôležitejšie myšlienky si pre vás pripravíme do prednášky, ktorú môžete absolvovať. Už čoskoro spustíme verejnú platformu, cez ktorú sa do takejto prednášky môžete prihlásiť.
Bolo toto video pre vás užitočné? Pomohlo vám pozrieť sa na oblasť plánovania trochu lepšie? Veríme že áno a hneď od dnes sa pokúsite svoj čas využívať efektívnejšie. Ešte pred tým ako skončíme, si povieme niekoľko myšlienok na záver.
Predstavte si, že dnes je deň, kedy vám ide lietadlo. Zvoní budík a vy ho vypnete. Čo si poviete v duchu? Poviete si že: “aaaale, ešte si chvíľu zdriemnem, veď to stíham s prehľadom”, alebo radšej vyskočíte z postele a začnete robiť hneď čo treba? Aj vám letí lietadlo, ale nie na dovolenku, ale za úspechom. A keď naň ráno nenaskočíte čo najskôr, máte smolu. Nasadne doň niekto druhý a zvezie sa za úspechom namiesto vás. Aký budete mať potom pocit zo zvonenia svojho budíka? Budete to považovať za signál úspechu alebo signál otravovania, ktoré vás budí zo sladkého spánku? Aj vstávanie na budík patrí do hry z názvom sebadisciplína. Čím skôr zazvoní, tým lepšie pre vás.
Budík však nemusí signalizovať len ranné vstávanie. Budík je užitočný spoločník aj pre prípad, že nechcete v čase dňa zabudnúť na ďalšie dôležité aktivity. Každý, kto sa poctivo a poriadne zahĺbi do svojej práce, sa dostáva do zóny, v ktorej sa pojem o čase stráca. A tak by to malo byť aj s vami, pokiaľ sa chcete stať lepšou verziou samého seba.
Možno ste to ešte nepostrehli, ale pripravujeme online univerzitu, ktorú budete môcť začať navštevovať. Možno už tento rok. Bude však primárne zameraná na oblasť zdravia, optimalizácie životosprávy i celej metabolickej mašinérie. Myslíte si však, že aj podobné informácie z článku by boli pre vás užitočné v rámci Zlatoš Family Univerzity? Tá bude fungovať ako ročná výučba v online prostredí, no presné detaily vám zatiaľ prezrádzať nebudeme. Chceme však žiť spolu s vami v trvalo skvelej krajine, do ktorej patria nielen zdraví a vitálni ľudia, ale aj tí, ktorí svoje zdravie používajú ako nástroj na tvorenie hodnoty, ktorá je osožná pre druhých. Aj preto spolu s vami každý deň pracujeme na lepšej verzii samého seba.
Zdroj: Vladozlatos.com