Prečo tie najlepšie nápady prichádzajú cez prestávku? Úprimne povedané, neviem. Ale viem veľmi dobre, že to tak je... Zámerne sa zamyslite: koľkokrát sa Vám už stalo, že ste hodiny a hodiny dumali nad nejakým problémom, potom ste to všetko vzdali, išli sa prejsť na čerstvý vzduch a zrazu, akoby z ničoho nič, Vám napadlo perfektné riešenie samé od seba?
Vyučovacia hodina na stredných školách ma 45 minút. Prednášky na vysokej škole majú zvyčajne okolo 90 minút. A potom prichádza pauza. Človek môže načerpať energiu a vydýchnuť si. Meetingy a porady vo firmách idú ale zvyčajne nad rámec hodiny a pol. Niekdy i niekoľko hodín bez prestávky. Existujú však viaceré výskumy na to, že človek je schopný naplno sa sústrediť iba necelú polhodinku. Potom už iba sedí a tvári sa, že sa sústredí. Problém je, ak tomu človek sám verí. Problém je, ak si neuvedomujeme, že naša pozornosť a kreativita sa po istej dobe limitne blíži nule. Či už sú tieto výskumy o dĺžke sústredenia, spánku a relaxácie pravdivé alebo nie, to je čisto na Vás. Som presvedčený, že nezáleží na tom, čo "americkí vedci zistili" alebo aký skvelý výrok povedal Steve Jobs či Albert Einstein. Dôležité je, ako to máte Vy…
Keby som sa Vás spýtal, kde presne a kedy ste prišli na tie najkreatívnejšie nápady, asi málo kto z Vás by povedal "Za počítačom". Prečo sa teda neustále nútime pracovať v tejto istej nekreatívnej polohe?
Všetci predsa veľmi dobre vieme, že práca nie je len o tom "makať a makať" a opakovať tú istú vec rutinne dookola. Väčšinu z nás, "obyvateľov kancelárií", živí naša hlava, náš mozog, a ten potrebuje z okolia neustále nové podnety, aby mohol prichádzať na nové kreatívne riešenia problémov. Stereotyp a nuda uzavretého kancelárskeho priestoru kreativitu zabíja. Relax, osemhodinový spánok a pravidelné pauzy ho naopak nabíjajú.
Otázky na zamyslenie:
Naozaj neviem prečo, ale ak sa intenzívne snažím prísť na koreň nejakého problému, silným sústredním to jednoducho nedokážem. Riešenie ma takmer vždy napadne až v sprche alebo vonku na cigarete alebo… veď viete kde :-)
Toto som o sebe vedel veľmi dlho. Ale až pomerne nedávno som s pauzami začal aktívne pracovať a plánovať ich. Asi Vám ani nemusím hovoriť, že vďaka tomu moja produktivita mnohonásobne vzrástla.
Vďaka technike Pomodoro dokážem za deň stihnúť oveľa viac, pretože jednoducho moje úlohy "odsýpajú". Nezaoberám sa nepodstatnými detailami. Vďaka kratučkým deadlines neriešim nepodstatné detaily a vďaka plánovaným pauzám nájdem vždy to najlepšie a najjednoduchšie riešenie.
Čo je technika Pomodoro? O tom bude ďalší článok :-) Zatiaľ však bude úplne stačiť, ak si uvedomíte ako, kedy a kde sa Vám najlepšie pracuje. A že pauzy, spánok a relax v tom zaručene hrajú kľúčovú úlohu...
Foto: Stock.xchng
Podobné články