V stavebnom sektore sa pre rok 2017 očakáva nárast produkcie. Ako vyplýva z analýzy spoločnosti Euler Hermes zameranej na slovenské stavebníctvo, až 75% manažérov stavebných spoločností predpokladá zvýšenie ich produkcie v práve sa končiacom roku, a to o 4,4 % (prieskum CEEC Research). Pre rok 2018 sa predpovedá nárast produkcie o 3,8%. Menšie firmy očakávajú vyšší rast než veľké spoločnosti.
Analýza spoločnosti Euler Hermes poukazuje na to, že slovenské stavebné spoločnosti majú zaistené zákazky na viac ako sedem mesiacov dopredu, s aktuálnym využitím kapacít na úrovni 93%. No tento optimistický výhľad neplatí pre vyhlásené verejné zákazy. Tie zaostávajú za úrovňou roku 2016, pričom objem zákaziek vyhlásených do septembra 2017 poklesol o 38,1% v medziročnom porovnaní. (CEEC Research Q3/2017).
Grafy: Euler Hermes
"Z dlhodobejšej perspektívy bude pravdepodobne najvýznamnejšou výzvou pre stavebný sektor potenciálne obmedzený prístup k čerpaniu štrukturálnych fondov EÚ po roku 2020, najmä v súvislosti s realizáciou veľkých infraštrukturálnych projektov," podotkol Country Manager Euler Hermes za Slovensko Peter Mucina.
Čo sa týka platobnej morálky, väčšina manažérov v tomto sektore nezaznamenala zásadnú zmenu pri platbách svojich obchodných partnerov. Podľa údajov CEEC Research (Q2/2017) je priemerne 17,1% evidovaných pohľadávok po lehote splatnosti a 10,2% je považovaných za nedobytné. "V súvislosti s platobnou morálkou v stavebnom sektore máme skúsenosti s početnými hláseniami omeškaných platieb, dlhšími platobnými podmienkami a značným podielom na celkových odškodneniach v zmysle počtu prípadov, ako aj celkovej hodnoty," pripomenul Peter Mucina.
Odborníci sa zhodujú v tom, že agregované finančné indikátory slovenských stavebných spoločností oprávňujú ich obchodných partnerov mať opatrný prístup ku kreditnému riziku. "Pod-mediánové hodnoty ukazovateľov likvidity a zadlženosti spolu so slabšou ziskovosťou nedosahujú úroveň ostatných sektorov národného hospodárstva, aj keď celkový trend sa zlepšuje," uviedol Country Manager Euler Hermes.
Faktom je, že stavebníctvo je citlivé na hospodárske cykly a výkonnosť tohto odvetvia má priamy dopad na ďalšie nadväzujúce odvetvia, napríklad na spracovanie surovín, chemikálií alebo na elektrotechnický priemysel. Podiel produkcie stavebníctva na celkovom HDP SR predstavoval v roku 2016 približne 6,8%, pričom sektor prispieva podielom 43,6% k tvorbe hrubého fixného kapitálu a zamestnáva približne 157 tisíc ľudí (6,8% podiel na zamestnanosti).
Produkcia stavebníctva v roku 2016 poklesla najmä v dôsledku slabšej výkonnosti v segmentoch neobytovej výstavby (-9,7%) a výstavby inžinierskych stavieb (-24,3%). Nárast v roku 2015 bol primárne spôsobený značným čerpaním zo štrukturálnych fondov EÚ s cieľom využiť končiace sa programové obdobie, čo indikuje vysokú závislosť sektora na verejných investíciách. Priebežné dáta za rok 2017 (január - október) poukazujú po zohľadnení vývoja spotrebiteľských cien na mierne optimistický vývoj, s nárastom produkcie o 0,8% v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.
Zdroj: Euler Hermes