CEEC Research: Kríza zlacnila projekty

06.12.2013

Od začiatku krízy sa ceny projektových prác znížili takmer až o tretinu. Jedná sa o výsledok prepadu dopytu a aktuálneho previsu ponuky kapacít projektových společností. V dôsledku nízkych cien až každá tretia spoločnosť potvrdzuje zhoršenie kvality nimi realizovaných projektov. V budúcom roku by mohlo dôjsť k prvej stabilizácii objemu projektových prác, prvý viditeľnejší rast sa ale očakáva až od roku 2015. Vyplýva to z najnovšej Štúdie slovenských projektových společností 2013 analytickéj spoločnosti CEEC Research.

Niekoľko rokov trvajúce problémy stavebného trhu sa odrazili tiež na sektore projektových prác, a to hlavne v prepade objemu zákaziek pre projektové firmy a tiež na znížení cien, za ktoré firmy projekty spracovávajú. Podľa riaditeľov projektových spoločností klesli ceny projektov v posledných piatich rokoch takmer o tretinu (31 percent). „Cenníky projektových a inžinierskych prác, Honorárové poriadky komory architektov atď., ktoré boli kedysi objektívne akceptované, dnes neplatia. Ceny sa pohybujú veľakrát hlboko pod ich niekdajšie minimum. Ak by sme porovnali ceny rovnakých služieb u nás a v zahraničí, tak výsledkom je, že na Slovensku sa projektuje za pätinu ceny, ktorá je bežná v štátoch EÚ na západ od našich hraníc, resp. v prípade Anglicka a Švajčiarska za desatinu ceny,“ komentuje súčasnú situáciu Slavomír Podmanický, generálny riaditeľ, REMING CONSULT a.s.

BlueprintNízke ceny majú už viditeľný vplyv i na kvalitu odvedenej práce, ako potvrdzuje časť firiem. Každý tretí riaditeľ projektovej spoločnosti (36%) uvádza, že za peniaze, ktoré v súčasnej dobe investor za projekt platí, nie sú schopní ponúknuť rovnako kvalitné projekty, ako realizovala ich firma predtým. „Problémom sú najmä nízke ceny, ktoré vyplývajú zo značnej prevahy ponuky nad dopytom. Určite to súvisí aj s kvalitou. Tak ako aj pri iných ľudských činnostiach platí, že nemožno donekonečna znižovať ceny a predstavovať si, že kvalita sa zachová,“ popisuje aktuálnu situáciu na trhu Peter Gemeran konateľ-riaditeľ, Hydrocoop spol. s r.o. To isté potvrdzuje aj Branislav Bačo, business manager, Ruukki Slovakia: „Z pohľadu výrobcov stavebných materiálov môžem konštatovať, že sa s týmto problémom stretávame denne. Projekty nie sú dotiahnuté do detailov. Chýba im koncepcia a znalosť použitia moderných materiálov. Samozrejme je jasné, že za málo peňazi - málo muziky. Nehovoriac o nedostatočnom čase na projekciu a prípravu. Následne sa snažíme situáciu zachrániť, ale vo fáze objednávania materiálov je často neskoro.“

Prijímanie zákaziek s nulovou alebo i zápornou maržou potvrdzuje každá približne piata projektová firma (22%). Náklady na projekt pritom tvoria spravidla tri až päť percent hodnoty stavby, teda v celkovom rozpočte stavby veľmi malý objem nákladovej kapitoly. Šetriť na ňom ale môže mať závažné negatívne dôsledky na následnú realizačnú fázu. Možné dopady vymenúva predseda Slovenskej komory stavebných inžinierov Vladimír Benko: „Kvôli fetišu jediného výberového kritéria – najnižšej cenovej ponuky, zlacňovaniu v čase krízy – sa bežnou stala potreba opravovať nekvalitné stavby ešte pred kolaudáciu. Ešte horšie sú však prípady totálneho zlyhania stavieb s následkami strát na ľudských životoch.“

Vysoký tlak na cenu je daný predovšetkým výrazným previsom aktuálnej ponuky projektových kapacít nad aktuálnym objemom zákaziek. Až 22 percent kapacít na trhu je v súčasnej dobe nevyužitých, a preto i väčšina firiem (70%) očakáva, že časť projekčných kancelárií trh ešte opustí. „Obrazne by sa dalo povedať, že okolo už päť rokov vysychajúceho rybníka stále sedí príliš mnoho rybárov a časť z nich súčasnú situáciu už dlho nevydrží,“ komentuje situáciu Jiří Vacek, riaditeľ analytickej spoločnosti CEEC Research. A tento pohľad potvrdzujú i predstavitelia projektových a architektonických firiem. “Stále je tu nepomer, počet projekčných kancelárií je väčší ako objem dopytu po projekčných prácach. Myslím si, že o krachu niektorých projekčných firiem ešte budeme počuť,“ dodáva Marian Kusý, riaditeľ Tebodin SK, ale i architekt Ivan Kubík. „Nadnesene sa dá povedať, že dobre už bolo. Mnohí architekti v sebazáchove zatvárajú ateliéry, keď majú ešte z čoho žiť z minula, alebo menia charakter svojho podnikania. Často je to veľká škoda, lebo sú to aj kvalitní jednotlivci. A krachy ďalšie ešte len čakajú, pretože ten krajec chleba, ktorý trh ponúka (ak vôbec ponúka), je čoraz menší, a ten boj je čoraz tvrdší, takže bude redukcia. Kto toto prežije, tak prežije už všetko.“

V budúcom roku by podľa riaditeľov projektových firiem mohlo dôjsť k prvej stabilizácii sektoru, t.j. k zastaveniu prepadu objemu prác. Ten by mal zostať takmer na úrovni tohto roku (veľmi mierny rast o 0,7%). Časť kapacít, ktoré sú aktuálne nevyužité, bude teda i v budúcom roku stále ťažko hľadať svoje uplatnenie. Väčší nárast objemu práce sa očakáva až v roku 2015, kedy by sektor podľa predstaviteľov firiem mal začať citeľnejšie rásť, a to o 2,9%. „Predpokladám, že sa v roku 2014  zastaví prepad trhu a nastane konsolidácia trhu. Je to jeden z prvých pozitívnych predpokladov za posledné roky. Napriek tomu si myslím, že sa konkurenčný boj jednotlivých subjektov na trhu ešte vyhrotí, keďže veľa firiem po dlhom ťažkom období balancuje na hranici prežitia,“ komentuje výsledky analýzy Michal Fickuliak marketingový riaditeľ SGCP, divízia Weber

Zdroj: CEEC Research, Ilustračné foto: Stock.xchng

Podobné články

  1. Grafton: Na Slovákov dopadla koronakríza
  2. Na Slovákov dopadla koronakríza
  3. CBRE: Nízke úrokové sadzby podporujú predpoklad rýchleho zotavenia trhu
  4. CBRE: Nízke úrokové sadzby podporujú predpoklad rýchleho zotavenia trhu
  5. Rok 2017 v znamení opatrného rastu
  6. Euler Hermes: Stavebná produkcia porastie o 3,8 %
  7. V októbri investori vyhlásili verejné
  8. CEEC: Objem verejných obstarávaní v októbri
  9. CEEC Research: Investori v septembri 2015
  10. V septembri vyhlásili investori
  11. V novembri vyhlásili verejní investori
  12. CEEC Research: Investori v novembri 2015
  13. CEEC: Nízke ceny zákaziek
  14. CEEC: Nízke ceny realizovaných zákaziek
  15. CEEC: Výberové konania v hodnote 667 mil. EUR
  16. V júli vyhlásili štátni investori stavebné
  17. Spoločnosť v kríze
  18. Novela OZ: Spoločnosti v kríze
  19. CEEC Research: Projektové práce na vzostupe
  20. CEEC Research: Projektové práce na vzostupe
  21. Slovenské stavebníctvo pomaly
  22. CEEC Research: Stavebníctvo porastie
  23. CEEC Research: Čaká nás rok stabilizácie
  24. CEEC Research: Čaká nás rok stabilizácie
  25. CEEC Research: Je prebytok stavbárov
  26. Každý tretí stavbár je momentálne
  27. 2013: vrchol krízy slovenského stavebníctva
  28. 2013: vrchol krízy slovenského stavebníctva
  29. Aj nájomca môže byť v ofenzíve
  30. Aj nájomca môže byť v ofenzíve
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky