CEEC Research: Projektové práce na vzostupe

31.03.2014

Sektor projektových prác v tomto i budúcom roku už mierne porastie. Na rast objemu práce a väčšie tržby se tešia predovšetkým kancelárie projektujúce inžinierske stavby. Vláda do infraštruktúry investuje nemalé čiastky. Takzvaní „pozemáci“ ale stále čakajú na to, až sa súkromní investori rozhodnú stavať. Nikto z nich, podľa najnovšej Štúdie slovenských projektových spoločností H1/2014 analytickej spoločnosti CEEC Research, neplánuje znižovať kvalitu svojej práce.

Projektanti, ktorí navrhujú inžinierske stavby, ako sú napríklad diaľnice, cesty, železnice atď., vidia budúcnosť práce vo svojom obore optimisticky. „Rast objemu investícií zo strany najmä verejného sektora sú hlavným zdrojom tohto optimizmu,“ uvádza riaditeľ analytickej spoločnosti CEEC Research Jiří Vacek, ktorá pravidelne výskum s riaditeľmi projektových firiem realizuje. Podľa riaditeľov firiem pripravujúcich projekty pre inžinierske staviteľstvo vzrastie objem prác v tomto roku až o 6,7%. Na raste sektora sa zhoduje dokonca deväť z desiatich (92%) riaditeľov takto zameraných kancelárií. Veria, že ruka v ruke s prácou porastú aj ich tržby (59%firiem).

BagerRiaditelia spoločností, ktoré sa zaoberajú prevažne navrhovaním pozemných stavieb, sú závislí predovšetkým na súkromných investoroch a tí začali byť po príchode krízy v roku 2008 veľmi opatrní. To, či budú investovať alebo nie, veľmi dôkladne zvažujú. Výsledky ale ukazujú, že ani tento segment by už nemal ďalej klesať a v tomto roku ich čaká stabilizácia, prvý rast podľa riaditeľov firiem prinesie rok 2015 (o 1,2%).

„Očakávam stagnáciu ešte v roku 2014 a v roku 2015 by sa to malo zlepšiť, ale iba mierne,“ okomentoval výsledky analýzy Marián Kusý, office director zo spoločnosti Tebodin. Konateľ spoločností HESCON Erik Hrnčiar je väčším optimistom: “V tomto roku očakávame mierny nárast zákaziek. Cítiť mierne oživenie a prípravu väčších investícii v priemyselnom sektore, na ktorý sa špecializujeme.“ „Keďže som večný optimista (a na stoloch a v hlavách máme v súčasnosti krásne zámery) verím, že aj tento, aj budúci rok bude lepší ako predchádzajúce roky. Je pravda, že to posudzujem nielen z projektov pripravovaných na Slovensku, ale aj v zahraničí,“ uviedol konateľ spoločnosti Jančina architekti, Juraj Jančina.

Odlišný postoj jednotlivých segmentov je zreteľný i na zásobníku práce, ktorý mali spoločnosti v úvodu roka rôzne naplnený. Firmy z pozemného staviteľstva mali podpísané zákazky na 17% ročného objemu, tj. len polovičný podiel toho, čo firmy z inžinierskeho staviteľstva (34% ročného objemu). „Osobné stretnutia s projektantmi nám naznačujú vyššiu aktivitu v projekcii, a to samozrejme s odkazom na rozbehnutie väčšieho množstva projektov inžinierskych stavieb v poslednom roku. Tento fakt napĺňa optimizmom aj projekciu v pozemných stavbách, ktorá by sa mala následne tiež rozbehnúť. Platí porekadlo "Kde niet diaľnice, tam niet investora!" a na východe Slovenska obzvlášť. Dúfam, že na Slovensko pritiahneme investorov ochotných používať nové materiály zamerané na energetickú úspornosť a zaujímavý dizajn, do vývoja ktorých sme v poslednej dobe investovali nemalé prostriedky,“ uvádza Branislav Bačo, business manager, Ruukki Slovakia.

Riaditelia projektových firiem neplánujú znižovať kvalitu svojich výstupov, a to i napriek tomu, že podľa necelej tretiny z nich bude i naďalej klesať ziskovosť zákaziek. Šesť riaditeľov z desiatich plánuje súčasnú úroveň zachovať, štyria z desiatich chcú dokonca svoju prácu dodávať v lepšej kvalite než v minulom roku.

„I keď odpovede architektov projektujúcich pozemné stavby stále sprevádza mierna skepsa, práce začína pozvoľna pribúdať. Snažíme sa preto, všetkým našim zákazníkom ponúknuť maximálnu možnú  podporu a návrhy jednotlivých riešení s nimi konzultujeme. Našim klientom sa pokúšame neustále ponúkať vysoko kvalitné výrobky napriek rastúcemu tlaku odberateľov na cenu, doplnil za dodávateľov Michal Fickuliak, Marketingový riaditeľ v Saint Gobain Construction Products, divízia Weber.

Kvôli nekončiacemu konkurenčnému boju kancelárie súťažia s projektmi za veľmi nízke ceny. Ich riaditelia nechcú pristúpiť k prepúšťaniu zamestnancov i z dôvodu už očakávaného rastu, ale i tak štvrtina firiem (24%) bude nútená znižovať mzdy a zamestnanecké benefity. Ďalšie  podrobnosti bude možné získať na Stretnutí lídrov slovenského stavebníctva 2014, ktoré sa koná už budúci štvrtok v Bratislave, a na ktorom bude diskutovať o súčasnej situácii v oblasti projektovej prípravy i stavebných realizácií viac ako 450 predstaviteľov firiem.

Zdroj: CEEC Research, Ilustračné foto: Stock.xchng.com

Podobné články

  1. Grafton: Na Slovákov dopadla koronakríza
  2. Na Slovákov dopadla koronakríza
  3. CBRE: Nízke úrokové sadzby podporujú predpoklad rýchleho zotavenia trhu
  4. CBRE: Nízke úrokové sadzby podporujú predpoklad rýchleho zotavenia trhu
  5. Rok 2017 v znamení opatrného rastu
  6. Euler Hermes: Stavebná produkcia porastie o 3,8 %
  7. V októbri investori vyhlásili verejné
  8. CEEC: Objem verejných obstarávaní v októbri
  9. CEEC Research: Investori v septembri 2015
  10. V septembri vyhlásili investori
  11. V novembri vyhlásili verejní investori
  12. CEEC Research: Investori v novembri 2015
  13. CEEC: Nízke ceny realizovaných zákaziek
  14. CEEC: Nízke ceny zákaziek
  15. CEEC: Výberové konania v hodnote 667 mil. EUR
  16. V júli vyhlásili štátni investori stavebné
  17. Spoločnosť v kríze
  18. Novela OZ: Spoločnosti v kríze
  19. Slovenské stavebníctvo pomaly
  20. CEEC Research: Stavebníctvo porastie
  21. CEEC Research: Čaká nás rok stabilizácie
  22. CEEC Research: Čaká nás rok stabilizácie
  23. CEEC Research: Kríza zlacnila projekty
  24. CEEC Research: Kríza zlacnila projekty
  25. Každý tretí stavbár je momentálne
  26. CEEC Research: Je prebytok stavbárov
  27. 2013: vrchol krízy slovenského stavebníctva
  28. 2013: vrchol krízy slovenského stavebníctva
  29. Aj nájomca môže byť v ofenzíve
  30. Aj nájomca môže byť v ofenzíve
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky