O trendoch v sektore kancelárií a biznis centier čítame a počúvame z každej strany. Niektoré stoja za povšimnutie, iné sú skôr mediálne chytľavé a vhodné ako témy do debaty pri káve. Platí všeobecný trend, že prostredie sa dnes viac prispôsobuje ľuďom a už nie ľudia prostrediu? Dozviete sa v rozhovore s konzultantkou v oblasti firemnej kultúry a pracovných priestorov Kristínou Pomothy.
Foto: Kristína Pomothy
Aké sú súčasné trendy v usporiadaní kancelárskych priestorov?
Trendov je pomerne veľa a líšia sa najmä v tom, v akom rozsahu ovplyvňujú užívateľský zážitok v kanceláriách, čiže bežný život zamestnancov. Jeden z najvýznamnejších trendov uplynulých rokov je activity based workplace design, čiže usporiadanie a dizajn pracovného prostredia na základe rôznych aktivít, ktoré zamestnanci vykonávajú. Kľúčová je tu rôznorodosť. Pre celkovú produktivitu je veľmi dôležité, aby sme pomerne často (každú 1,5-2hod.) menili kontext, čiže priestor v ktorom sa nachádzame. Možnosť vybrať si kontext, ktorý sa najviac hodí úlohe, na ktorej práve pracujeme už nie je len trendové, ale aj nevyhnutné pre udržanie výkonnosti. Ďalším dôležitým faktorom dobrého usporiadania kancelárie je rovnováha priestorov na prácu v súkromí a tzv. kolíznych miest, čiže priestorov, kde plánované alebo zdanlivo neplánovane môžete stretnúť kolegov a pracovať v neformálnom prostredí. Táto neformálnosť alebo uvoľnenosť mení aj charakter rozhovorov, ktoré sú dôležitou a častokrát podceňovanou súčasťou inovačného procesu v každej firme.
Momentálne je nedostatok zamestnancov, najmä kvalifikovaných. Ako sa napríklad firmy s prevažne ženským kolektívom vyrovnávajú s materskou dovolenkou? Mnohé majú flexibilný pracovný čas, prípadne priamo škôlku v administratívnej budove...
Situácia sa mení k lepšiemu a tolerancia zo strany zamestnávateľov voči ženám s deťmi stúpa. Pracovný zákon na Slovensku je však stále nepriaznivý tak z hľadiska polovičných resp. flexibilných úväzkov ako aj z pohľadu rodičovskej dovolenky. Zmeny na pracovnom trhu sú rýchlejšie ako legislatíva a dopyt po úpravách narastá. Narastá však aj počet šéfov, ktorí sú voči ženám na materskej dovolenke benevolentní a ochotní ich zapojiť späť do chodu organizácie, hoci aj na skrátený úväzok. Vo väčších budovách je trendom zriadiť menšie centrá pre deti zamestnancov, akúsi družinu pre deti v predškolskom veku, kde môžu tráviť čas, kým si ich rodičia odskočia vybaviť posledné stretnutia dňa. Považujem to za výbornú službu moderných biznis centier.
Ak sme spomenuli ženy, hneď sa natíska otázka na kvety, rastliny a zeleň v kanceláriách? Kedy je vhodná, kedy je lepšie zvoliť jednotný druh rastlín a kedy umelú zeleň?
Existuje ohromné množstvo výskumov, ktoré sa zaoberá dopadom biofílií, čiže živých rastlín na pracoviskách na zdravie a pohodu zamestnancov. Napríklad americká NASA uskutočňuje dlhodobý výskum rastlín, ktoré čistia ovzdušie s odporúčaniami, ktorý druh rastlín sa najviac hodí do interiérov. Produkcia kyslíka však nie je jedinou výhodou rastlín v kanceláriách. Je dokázané, že ak sa pozeráme na zeleň, máme tendenciu byť pokojnejší, prežívať menej stresu. Je veľmi dôležité, aby sme na to nezabudli pri plánovaní kancelárií. Pri umelej zeleni je to tak, ako pri všetkom umelom - plní účel len čiastočne.
Pomerne frekventovaným sa stal v za ostatné obdobie pojem hygge. Ako dosiahnuť parametre tohto "konceptu" v slovenských podmienkach a v kanceláriách? Je vôbec vhodné snažiť sa aplikovať zásady hygge a jemu podobné trendy?
Hygge je teraz veľmi moderný pojem najmä v interiérovom dizajne rezidenčných priestorov. Ja som zástanca toho, aby aj kancelária do veľkej miery pripomínala komfort domova. V skutočnosti je však hygge podstatne viac ako len husté kožušiny, kozub, knihy a šálky s horúcimi nápojmi. Hygge je hlavne o spolunažívaní, zdieľaní, o živote v komunite a v rovnováhe s prírodou. Tieto princípy vieme v kanceláriách úspešne aplikovať a je úžasné sledovať ako sa napríklad princíp jedla v hygge prevteľuje do komunitných kuchýň, kde zamestnanci, častokrát z rôznych firiem, spoločne pripravujú jedlo a pritom si vymieňajú poznatky a zážitky. Sú to vzácne príležitosti pre inšpiráciu a podporu tvorivosti. Ďalšími, menej spoločenskými formami aplikovania hygge sú už spomínaná biofília, umenie, voľba tlmených farieb a tvarov, jemných materiálov a dobrého osvetlenia.
Zdroj: Kancelarie.sk