Sme len ľudia. Chyby robíme v každodennom živote a hlavne pri činnosti, ktorá nám nie je úplne blízka. Na naše veľké šťastie sa však zo svojich chýb zväčša dokážeme poučiť. Dokonca si vieme situáciu zjednodušiť tým, že sa chybám vyvarujeme úplne. Ako na to?
Všetci to poznáme. Záleží nám na najlepšom možnom riešení nášho interiéru. Bohužiaľ nás ale nadšenie z budúceho výsledku natoľko oslepí, že si zabudneme skontrolovať niektoré podstatné kroky. Skúsme sa vyhnúť nepríjemnostiam. Povedzme si, aké sú zvyčajné chyby pri zariaďovaní interiérov.
Bežne sa stáva, že začneme nakupovať nábytok pocitovo bez toho, aby sme si overili rozmerové možnosti svojho priestoru. Ak sa chcete vyvarovať strate času a peňazí, nie je nič jednoduchšie, ako si naštudovať pôdorys, prípadne zamerať reálne proporcie interiéru. Rovnako dôležité ako rozmery nábytku sú rozmery priestoru medzi nábytkom. Nezabúdajte na minimálne odporúčané vzdialenosti medzi jednotlivými zariaďovacími predmetmi. Nejde o nič menšie ako o to, aby ste sa do priestoru zmestili aj vy. Napríklad priestor na pohodlný prechod pre jedného človeka je 60 centimetrov, pre dvoch 120 centimetrov. Priestor na sedenie (a teda pohodlné odsunutie stoličky) by mal byť od stola minimálne 70 centimetrov, najlepšie 1 meter.
Myslite na to, že vchodové dvere alebo zásuvky a dvierka na skrinkách budete otvárať. Možno to teraz znie logicky. Možno smiešne. Verte mi ale, že práve rozmery a vzdialenosti sú jedným z najčastejších kameňov úrazu pri zariaďovaní kancelárskych priestorov.
Nakupovať bez rozmyslu, emotívne, je jedným z najväčších nezmyslov pri zariaďovaní interiérov. Rovnako ako v bytovom dizajne, aj pri kanceláriách platí jedno pravidlo: "Urobte si nosnú koncepciu." Rozhodnite sa pre štýl (a farebnosť) priestoru predtým ako kúpite prvú položku. To je základ. Zákon. V opačnom prípade si ľahko priestor (chtiac či nechtiac) prekombinujete. A v prekombinovanom interiéri sa skrátka cítite zle.
Chcete sa odlíšiť? To je v poriadku. Máte ale pocit, že červené steny s čiernym nábytkom vám k tomu pomôžu? K odlíšeniu sa určite áno. Pomôže to ale aj vašej práci? Prečítajte si článok „Farby ktoré zarobia najviac peňazí“. Ten hovorí za všetko. Mnoho ľudí totiž volí farebnosť bez rozmyslu. Bez zamyslenia sa nad dôsledkami, ktoré vzniknú pri premietnutí sa do nálady a pracovného rozpoloženia. Dokonca bez zamyslenia sa nad možným prínosom. Voľte správne farby. Cíťte sa správne. Pracujte správne. A dostaňte zo svojho interiéru čo najviac.
Je dobré si zariadiť interiér nábytkom a predmetmi, ktoré sa vám páčia. To áno. Netreba však zabúdať na ich využiteľnosť. Napríklad ak viete, že budete mať v regáloch uložené predovšetkým šanóny, prispôsobte tomu výšku a hĺbku políc. Odpovedzte si na nasledujúce dôležité otázky: „Kto bude kanceláriu využívať?“ „Aká stolička je pre dotyčného vhodná?“ „Aká výška stola je vhodná?“ „Na akú prácu bude nábytok používať?“ „Ako často a veľmi ho bude namáhať?“ „Čo bude dávať do odkladacích priestorov?“... Vyvarujete sa tak zaprataniu interiéru nepraktickými prvkami hneď na začiatku.
Už dlhú dobu je smer „minimalizovať“ svoj interiér veľmi obľúbený. Aj minimalizovať však treba s mierou. Alebo inak, minimalizmus netreba „preháňať“. Predstavte si minimalistickú miestnosť s jedným dizajnovým stolom. Má jednoduché tvary a čisté línie. Má šmrnc. Ďalší nábytok v miestnosti by "zabil" jeho jedinečnosť. Myslíte si ale, že ho bežný pracujúci človek dokáže udržať v takom poriadku, aký si zaslúži? Ťažko. Väčšina ľudí k práci potrebuje počítač, tlačiareň, skener, telefón, papiere, šanóny, manuály, knihy. Radšej nezačnem vymenovávať administratívne pomôcky. Viete ako vyzerá taká minimalistická miestnosť preplnená haraburdami od podlahy po strop? Žiadna sláva.
Dostatok odkladacích priestorov je nevyhnutnosť. No aj pravidlá udržiavania poriadku podporujú pracovnú morálku. Seba samých i ostatných. Potom je aj minimalizmus vhodným riešením. Hlavne ak pochopíme jeho filozofiu.
Možno sa budete čudovať, ale zabudnúť na dostatočnú svetelnosť priestorov je bežné. Popri všetkom čo treba riešiť, sa na „ideálne“ osvetlenie zabudne pomerne ľahko. Zároveň je to asi tá najzradnejšia oblasť v zariaďovaní, nakoľko sa svetlo počas dňa radikálne mení. Treba preto dbať na orientáciu k svetovým stranám. Taktiež, či je v miestnosti dostatok denného svetla alebo je potrebná podpora umelého osvetlenia aj cez deň. Svetlo by nemalo byť prisilné ani prislabé. Tak ako nesmie prekážať, tak by nemalo ani uspávať. Nedajbože, aby svietilo do očí! Svetlo výrazne ovplyvňuje našu psychickú aktivitu. Ak sa v týchto veciach nevyznáte, obráťte sa radšej na odborníkov. Dovolím si tvrdiť, že bez vhodne riešeného osvetlenia je nám celý interiérový dizajn „nanič“.
Ako sa vyvarovať chybám pri zariaďovaní interiérov? Pýtajte sa! Čím viac otázok si zodpoviete, tým lepší interiér dosiahnete. Nezabúdajte, že pracovné prostredie do ktorého investujete nie je módny výstrelok. Je to investícia s veľmi vysokou návratnosťou.
Foto a zdroj: furnier
Podobné články