Návrat k prírode. Znovuzrodenie. Príchod jari, tepla a slnka. To budú lajtmotívy súvisiace s výberom farieb vášho šatníka, ale aj s interiérovým dizajnom kancelárií. Upokojujúca prírodná jarná žltozelená je totiž oficiálnou farbou tohto roka.
Farbou roka 2017 bude podľa Pantone Color Institute žltozelená jarná farba s technickým označením PANTONE 15-0343 TCX Greenery. Ako vysvetľujú oficiálne zdroje, farba má byť stelesnením novej túžby po spojení s prírodou v dobe, kedy je populácia vystavená stresu moderného života. Greenery symbolizuje návrat do lona prírody. Symbolizuje prebúdzajúci sa život a víťazstvo slnečnej jari nad pochmúrnou zimou. Žltozelená je teplá, veselá a povzbudzujúca farba.
Tento rok bude aj v znamení humanizácie a biofílie (vrodená potreba človeka byť v kontakte s prírodou a s ostatnými živými organizmami). Trend návratu k prírode vidíme na každom kroku, nielen v móde a životnom štýle, ale aj v architektúre a dizajne. Aj také oficiálne a strohé priestory, ako sú kancelárie sa menia, aby mohli poskytnúť ľuďom príjemné zázemie a optimálne prostredie pre prácu, najmä duševného charakteru. Dôkazom sú i mnohí finalisti súťaže CBRE Office roka 2016, kde má zeleň a prírodné motívy svoje pevné miesto. Svojím spôsobom je to protipól proti všadeprítomnému wi-fi signálu, výpočtovej technike či internetu vecí. Výskumy vnímania farieb mužmi a ženami ukazujú, že obe pohlavia majú na zelenú medzi obľúbenými (podobne ako modrú).
Foto: CBRE / Reding Tower 2
Pri využití odtieňu Greenery v kancelárii pamätajte na to, že prírodné materiály majú väčšinou neštruktúrované povrchy a nemajú rovnomernú farebnosť. Práve hranatá, zrnitá alebo žilnatá štruktúra a rôzne ďalšie nerovnosti spôsobujú hry so svetlom a tieňom, vytvárajú kontúry. Vhodné je preto kombinovať zelené doplnky a osvetlenie, samozrejme v čo najväčšej miere prirodzené, teda denné svetlo. Japonci majú pre estetické objekty a prostredie, ktoré vykazuje známky prirodzenosti, jednoduchosti a má drobné nedokonalosti pojem wabi sabi. Zelený, prírodný motív má obrovskú výhodu práve v širokých možnostiach kombinovania s inými odtieňmi a farbami. Podobne ako voľná príroda poskytuje pestrú paletu farieb a ich kombinácií, môžete sa inšpirovať aj v interiéroch vašich kancelárií.
Typické farby jari sú májovozelená, lipovozelená aj machovozelená. Ak nesiahnete priamo po Greenery, snažte s o výber mäkkých, nepríliš krikľavých farieb. Platí, že pre pracovné priestory sú vhodné teplé a svetlé odtiene, konkrétne žltozelená pôsobí príjemne, vľúdne a útulne a vo svetlých tónoch rozširuje priestor. „Umelé“ farby doplňte vhodnou interiérovou zeleňou, najmä bohato olistenými solitérnymi rastlinami, ako sú dracény, juky, figovníky, šeflery alebo palmy.
Skôr než si vysvetlíme tri základné pravidlá kombinovania fariem, vyjasnime si terminológiu. „Odtieň, tón“ (angl. hue) je to, čo umelci a dizajnéri volajú „rôzne farby“, teda žltá, modrá, zelená, atď. „Jas“ (angl. value) vyjadruje svetlosť farby. A napokon „sýtosť“ (angl. saturation) je, koľko z daného odtieňa sa nachádza vo farbe. Inými slovami, nakoľko je zelená zelenou. Odtieň, jas a sýtosť sú tri atribúty, ktoré potrebujete poznať, aby ste docielili perfektnú farebnú kombináciu. Dnes už existujú rôzne farebné systémy, ktoré nám môžu uľahčiť a zefektívniť proces výberu farby, napr. Color Scheme Designer
Foto: Nowy Styl Group
Oplatí sa však poznať základné princípy a nespoliehať sa iba na techniku. Tri princípy alebo ak chcete pravidlá tvorby vyváženej farebnej schémy popisuje už v knihe z roku 1921 „A Grammar of Color“ (Gramatika farieb) 1921 Albert Munsell. Píše, že ak chcete vytvoriť vyváženú farebnú kombináciu, teda takú, ktorá bude lahodiť oku (a mozgu) budete potrebovať nájsť buď:
Vyskúšajte si to, no najprv si stiahnite farebný kruh, napríklad takýto:
Foto: Freshome.com
Potom postupujte v štyroch krokoch:
Prečo sú potrebné také zložité operácie? Nestačí len skopírovať farebnú schému, ktorú ste už niekde použili? Dôvodov prečo nie, je viac. Ako sme už spomínali vyššie, každá farebná kombinácia sa líši v závislosti od množstva jednotlivých farieb, tvaru a povrchu objektu. Takisto rovnaká farba na inom farebnom pozadí bude vyzerať inak. Ďalej, ak chcete vytvoriť kombináciu, ktorá je naozaj nezabudnuteľná, je najlepšie použiť vlastnú, neopozeranú. Skúšajte a uvidíte.
Autor: Redakcia Kancelarie.sk