Dlhodobo opustená budova na Račianskej ulici, ktorá niesla logo známej slovenskej značky kozmetiky, dostala novú tvár. Administratívna funkcia zostala zachovaná. Budova má práve vďaka značke náramne spletitú a akčnú históriu.
Objekt susedí s dvomi novšími kancelárskymi budovami Reding Tower developera YIT a s novou rezidenčnou štvrťou Malé Krasňany. Spadá pod mestskú časť Bratislava Rača. Genius loci láka ľudí a firmy na blízkosť cyklotrás, turistických chodníčkov v Malých Karpatoch a výhľady na vinohrady. Podľa medializovaných informácií by v lokalite mala vybudovať kampus slovenská technologická spoločnosť Innovatrics, ktorá momentálne sídli v kancelárskom objekte v Bratislave na Jarošovej a časť kancelárií má vo futuristickom dome v Rači. Spustnuté výrobné haly AB Kozmetiky má záujem prestavať na fungujúci komplex farmaceutická firma Unimed Pharma.
Foto: Atelier008
Prečo objekt spustol má svoje príčiny vo veľmi spletitej histórii značky a výrobcu AB kozmetika. História výroby siaha ešte k podniku Palma Kozmetika, ktorý bol súčasťou mamutieho závodu Palma sídliaceho takisto na Račianskej ulici. Kým Palma tu vyrábala tuky a oleje ako Hera alebo Cera, firma Prvá kozmetická produkovala napríklad mandľový krém pod značkou AB, ktorý patril svojho času medzi výrobky obľúbené nielen doma, ale aj na západe. Produkty s červeným logom AB sa v Bratislave vyrábali viac ako 50 rokov.
Foto: Atelier008
Po revolúcii v roku 1990 sa firma osamostatnila od svojej matky a tu sa príbeh začína zamotávať ako román. Kriminálny román. Ako jeden z prvých podnikov padla do prvej vlny chaotického privatizačného procesu. Žiaľ namiesto renomovanej firmy Colgate Palmolive, ktorá o kúpu usilovala, závod prešiel v roku 1994 do rúk slovenského manažmentu. Napriek zmene názvu na AB Kozmetika, vlastnému výskumu a expanzii na nové trhy, sa podniku nedarilo splácať obrovské úvery na kúpu podniku. Firmu nezachránil ani nový investor a v roku 2003 skončila v konkurze. Pokým bežali ťahanice o majetok firmy, vrátane nehnuteľnosti na Račianskej, značku a právo vyrábať kúpila v exekúciách firma Fluval. Zákazníci teda nakupovali výrobky naďalej. Spoločnosť už pod názvom AB Cosmetics v roku 2008 dokonca investovala do novej výrobnej haly a sídla v Šamoríne. Majetkové spory dvoch ruských majiteľov firmy však vyústili až do streľby z pištole a ďalšieho konkurzu. Pre netransparentné vlastnícke vzťahy k značke AB ju prestali obchodníci a drogérie predávať. Písal sa rok 2012.
Foto: Atelier008
Foto: ABCamp
Tu sa vrátime k príbehu budovy AB Kozmetika. Samotná história výstavby objektu siaha do obdobia po II. svetovej vojne, keď budovu aj priľahlú továreň vybudoval bratislavský podnikateľ Cyril Pandelev. Vyrábať sa tu mali cukrovinky. Žiaľ továreň bola po „víťaznom februári“ znárodnená a pripadla štátnemu podniku Palma.
Od roku 2012 opustená budova len chátrala. Po zmenách majiteľov a reálnej hrozbe toho, že objekt bude špatiť frekventovanú ulicu tak dlho ako známa „ružinovská Hirošima“ (nikdy nedostavané obchodné centrum Yosaria Plaza) sa v roku 2018 konečne spustili práce na jeho revitalizácii. Budovu začali rozoberať stavebné firmy. Koncom roka 2018 ale náhle zmizlo oplotenie a vyzeralo to, že štafetu búracích prác prevzali ľudia bez domova a rôzni drobní „podnikavci“, ktorí rozoberali budovu na speňažiteľné suroviny. Neštítili sa ich prevážať aj električkou, ktorá má zastávku rovno pred budovou. K takmer „oholenému“ skeletu budovy sa našťastie vrátili stavebné firmy, pribudlo oplotenie a strážna služba.
Foto: ABCamp
Počas finalizácie výstavby sa začalo špekulovať o tom, že namiesto kancelárií budú v osempodlažnom objekte byty alebo ubytovňa. Legitímne otázky totiž vyvolali balkóny, ktoré v pôvodnom návrhu neboli a pri bežných kancelárskych objektoch nie sú štandardom. Keďže inú funkciu ako administratíva tu neumožňuje ani Územný plán Bratislavy, balkóny s výhľadom na vinohrady sú pridanou hodnotou pre budúcich nájomníkov kancelárií. Balkóny a vonkajšie schodisko sú súčasťou predsadenej oceľovej konštrukcie s tieniacimi panelmi z perforovaného trapézového hliníkového plechu. Fasáda nesie neutrálnu farebnú kombináciu šedej a žltej.
Foto: ABCamp
Rekonštrukciu pre investora TLD, s.r.o. projektovo zastrešila spoločnosť Apollis Residence. Autormi rekonštrukcie sú Ing. arch. Ján Kukuľa, Ing. Peter Šajgalík, Ing. arch. František Šeliga , Ing. Igor Cencer zo štúdia Atelier 008, ktoré sídli neďaleko objektu.
Foto: ABCamp
Podľa stránky sa ponuka zameriava na mladších nájomníkov, ktorí v práci zvyknú zostávať dlho do noci, čo sú teda rôzne start-upy a „hardworkeri“. Zodpovedá tomu aj „camp“ v názve, ale aj interiéry pripomínajúce hotelové izby s balkónom, a tiež útulné lobby s nábytkom pre stretnutia, ktoré zdobí rovnaký perforovaný hliníkový plech, ktorý je na fasáde. Nájdete tu tiež stolný futbal, šípky a stenu s výjavmi z Bratislavy. Súčasťou ABCamp sú aj Active room, práčovňa, upratovacie služby, donáška jedla a kancelárskych potrieb. Samozrejmosťou sú stojany na bicykle, cyklomiestnosť, rýchly internet aj TV. Mimochodom doprava bicyklom do práce je stále obľúbenejšia. Plusom teda je, že ABCamp leží blízko električky a Železničnej stanice Vinohrady, ale zároveň aj na cyklotrase JuRaVa.
Foto: ABCamp
Budova má samostatný bočný vchod zo strany parkoviska a hlavný vstup od električkovej zastávky. Nájomníkom je k dispozícii 4100 m² prenajímateľnej plochy. Nájomné sa pohybuje v rozmedzí od 430 EUR/mes. /2os. Až po 630 EUR/mes./2os. Do budúcnosti je predpoklad, že sa zaplní aj jednopodlažná podnož obchodnými prevádzkami alebo reštauráciou, čím sa doplní pestrosť občianskej vybavenosti (nielen) pre nájomníkov.
Foto: ABCamp
Dá sa povedať, že budovu bývalej AB Kozmetiky sprevádzajú od jej kolaudácie ťažké historické udalosti: počínajúc znárodnením, cez divokú privatizáciu v deväťdesiatych rokoch, netransparentné konkurzy a exekúcie, prestrelky ako z filmu o mafii až po spletitú sieť majiteľov. S novým menom a vynovenou funkcionalitou vstupuje opäť do historicky neľahkého post-covidového nového normálu. Napokon trh a dopyt rozhodne a AB je v povedomí ľudí stále silná značka. Dopyt rozhodol aj v prípade obľúbeného mandľového krému AB. Ten sa nestratil vo víre dejín, naopak, začali ho podľa tradičnej receptúry vyrábať viacerí výrobcovia a predáva sa dodnes.
ABCamp
Rok kolaudácie | 2020 |
Prenajímateľná plocha kancelárií | 4100 m2 |
Parkovacie miesta | áno, exteriér |
Obchodné priestory | áno, v podnoži |
Oficiálny web | https://www.abcamp.sk/ |
Foto: Atelier008
Foto: Redakcia Kancelarie.sk
Foto: ABCamp
Zdroje:
Podobné články