Ste mierotvorca, alebo sa vám viac darí vyprovokovať iných, aby sa pustili do práce a dokončili to, čo majú? Ste osoba, ktorá chce, aby sa všetci cítili vítaní, alebo ste skôr človek, ktorý vyzýva členov tímu, aby urobili niečo, čo sa zdá byť nemožné? Boli sme zvedaví na to, ktorá z týchto dvoch možností zefektívňuje lídrov a ktorá by im pomohla dosahovať lepšie výsledky. Vypracovali sme hodnotenie, podľa ktorého sa meria výkonnosť lídrov v týchto dvoch oblastiach.
Mierotvorcovia sú vysoko motivovaní riešiť konflikty a zabezpečiť, aby všetci pracovali spolu. O ostatných členov v tíme prejavujú svoj úprimný záujem a zostávajú s nimi v kontakte ohľadom pracovných problémov a ich riešení. Snažia sa, aby zapojili seba aj iných a usilovne pracujú na tom, aby sa všetci cítili byť aktívnymi členmi fungujúceho tímu.
Provokatéri nabádajú ostatných, aby urobili všetko, čo je v ich silách na dosiahnutie svojho cieľa. Stávajú sa majstrami nových projektov alebo programov. Vedia, ako vyjednávať, presviedčať a povzbudzovať ostatných. Majú odvahu robiť zmeny, ktoré zlepšia chod firmy.
Zenger Folkman mal podrobné údaje o osobnom hodnotení od viac než 85000 lídrov. Z tejto skupiny sme identifikovali 8 010 lídrov, ktorí boli nadpriemerne ohodnotení ako mierotvorcovia, ale podpriemerne ohodnotení ako provokatéri. Potom sme identifikovali lídrov, ktorí boli nadpriemerne ohodnotení ako provokatéri, ale podpriemerne ako mierotvorci. V tomto prípade sme určili 8 045 lídrov. V poslednej vytvorenej skupine boli lídri, ktorí dosiahli viac než 75 percent v obidvoch schopnostiach. Táto skupina bola väčšia. Spolu 12 565 lídrov.
Foto: Pixabay.com
Najskôr sme sa pozreli na našu databázu osobných ohodnotení a porovnali výsledky provokatérov a mierotvorcov. Použitím celkového indexu efektívnosti lídrov (priemer všetkých vzorcov správania v prieskume) sme zistili iba malý rozdiel medzi efektívnosťou vo všetkých indikátoroch. Ale medzi hodnotením manažérov a kolegov v porovnaní s priamou spätnou väzbou boli významné rozdiely. Manažéri a kolegovia hodnotili provokatérov podstatne pozitívnejšie, zatiaľ čo priama spätná väzba hodnotila oveľa pozitívnejšie mierotvorcov. Keď sme dodatočne u týchto lídrov vyhodnotili aj priame spätné väzby, zistili sme, že mierotvorci mali 50 percent a provokatéri 47 %. Aj keď bol tento rozdiel malý, štatisticky bol veľmi významný.
Mierotvorcovia a provokatéri vynikali úplne inými vlastnosťami. Tieto dve skupiny boli ohodnotené ako podstatne efektívnejšie vďaka svojim vlastnostiam nižšie.
Profil mierotvorcu
Profil provokatéra
Mnohí vodcovia sa prikláňajú k jednému alebo druhému z týchto dvoch prístupov. V mnohých prípadoch sa niektorí lídri domnievajú, že ideálny líder je buď mierotvorca alebo provokatér. Zatiaľ čo si väčšina ľudí cení zainteresovanosť a ohľaduplnosť mierotvorcu, uznávajú aj schopnosť provokatérov vyprovokovať ľudí tak, aby dosiahli také ciele, ktoré by si sami nikdy nevymysleli. Tí najlepší lídri zvládajú výborne obidva prístupy. V našej vzorke malo nadpriemerné hodnotenie z obidvoch prístupov 33% z 85 911 lídrov. 15% lídrov dosiahlo najlepšie výsledky na najvyšších priečkach v obidvoch prístupoch. Lídri sa môžu k jednému prístupu prikláňať viac než k tomu druhému, ale podstatný je účinok toho, že zvládajú obidva prístupy dobre, ako to dokazuje nasledujúci graf nižšie. Ak je líder nadpriemerný v obidvoch prístupoch, zvyšuje to jeho osobné ohodnotenie celkovej efektívnosti lídrov na 79 % a to, že je v najvyšších priečkach v obidvoch prípadoch, zvyšuje jeho schopnosť vodcovstva na 91 %.
Väčšina ľudí preferuje používať viac jednu ruku než tú druhú. To je prirodzená tendencia. Ľudia bezpochyby uprednostnia jednu zo spomenutých schopností viac než tú druhú, ale lídri, ktorí zvládnu dobre obidve, sú oveľa efektívnejší. Líder nemusí byť rovnako zručný v obidvoch. Ak je jedna zo schopností nadpriemerná a tá druhá podpriemerná, potom ste predurčení byť priemerným vodcom. Zistite, na čom ste. Spýtajte sa svojich kolegov: „Som mierotvorca alebo provokatér?“ Jednoduchý spôsob, ako rozbehnúť proces sebazdokonalenia je identifikovať lídra, o ktorom viete, že je v jednej z týchto oblastí veľmi schopný, a požiadať ho o radu. A potom to môžete celé posunúť o krok ďalej a požiadať ho, aby bol vaším koučom.
Autor: redakcia Kancelarie.sk, Pôvodný autor: Joseph Folkman, Zdroj: Forbes.com