Certifikáty udržateľnosti, americký LEED a britský BREEAM, sú na Slovensku už pomerne známe a developermi, najmä pri kancelárskych budovách, často využívané. Ide o certifikáty, ktoré sú pečaťou udržateľnosti budovy. Potvrdzujú, že stavba spĺňa parametre ekologickej budovy, ktorá je energeticky efektívna a má kvalitné vnútorné prostredie.
Na popularite, zatiaľ najmä v zahraničí, naberá certifikácia WELL. Je určená pre nové i existujúce budovy a je nástrojom na meranie a hodnotenie parametrov vnútorného prostredia ovplyvňujúcich zdravie a pohodu užívateľov.
Ilustračné foto: Pixabay.com
Certifkácia WELL vznikla v Spojených štátoch amerických a spravuje ju International WELL Building Institute.
WELL certifikácia je postavená na lekárskom výskume, ktorý sleduje prepojenie medzi budovami, kde trávime viac ako 90 percent nášho času a zdravím a spokojnosťou užívateľov. Vďaka certifikácii možno vybudovať prostredie, ktoré zlepšuje stravovanie, náladu i spánok.
WELL certifikácia je postavená na 7 základných oblastiach
WELL certifikát možno získať v troch úrovniach: Silver, Gold a Platinum.
Celosvetovo je certifikovaných a precertifikovaných necelých 100 budov. Registrovaných je ďalších vyše 600 budov, ale každým dňom pribúdajú ďalšie a ďalšie. „Čaro“ a zmysel certifikátu WELL objavil aj prvý slovenský developer, HB Reavis, ktorý má aktuálne zaregistrované 3 projekty ašpirujúce na certifkát WELL. Ide o Budovu Twin City Tower v Bratislave, ktorá je registrovaná na udelenie certikátu WELL Core & Shell a kancelárske priestory spoločnosit HB Reavis v rámci projektu Twin City C, ktoré ašpirujú na udelenie certifikátu WELL New and Existing Interiours. Tretím projektom je knacelárska budova na Vinohradskej ulici v Prahe.
Zdroj: Slovenská rada pre zelené budovy