Pod lupu: Kablo a tri budovy Twin City

11.11.2019

Historický objekt vyše storočnej továrne na káble a vodiče Kablo pripomínala donedávna len kaviareň s rovnakým názvom. Nachádzala sa v kancelárskom objekte Twin City Blok A. Trojicu moderných administratívnych budov dopĺňajú ešte Bloky B a C a nadväzuje naň vežiak Twin City Tower.  

Industriálnu zónu pripomínala už len kaviareň

Najprv komín, potom historická kotolňa a napokon aj výrobná hala. Developer bývalú továreň Kablo postupne asanoval, nakoľko vtedajší stavebný zákon umožňoval asanáciu bez povolenia, ak ide o stavbu ohrozujúcu okolie. Kablo pritom pravdepodobne postavala významná staviteľská firma Feiglerovcov - Ignác Feigler bol známy bratislavský architekt a projektant. O tom, či mala byť budova alebo jej časti zachované a či skutočne bola narušená statika, už môžeme dnes len polemizovať. Na území bývalej továrne Kablo stoja tri budovy Twin City, označené ako bloky A, B a C a vežiak Twin City Tower (o ktorom sme v Pod lupou písali tu).

celkovy pohlad

Foto: redakcia Kancelarie.sk

Továreň Kablo bola do prevádzky uvedená roku 1895, založil ju viedenský podnikateľ Otto Bondy a pôvodne sa volala jednoducho Továreň na káble. Zaoberala sa výrobou elektrotechnického materiálu, predovšetkým silnoprúdových káblov a vodičov. Ak nazeráme na Kablo dnešou optikou, nebola počiatočná výroba práve ekologická a developer HB Reavis musel po továrni odstraňovať znečistenú vrstvu pôdy do väčšej hĺbky, ako je bežné a normatívne. Kablo prešlo v roku 1992 pod koncern SIEMENS a po ukončení výroby kúpila pozemok a budovy práve HB Reavis, ktorá asanovala budovy období 2007 -2008. Stavebný ruch načas prerušila hospodárska kríza, no developing sa opäť naštartoval a ešte minimálne do jesene roku 2020 bude v oblasti čulý stavebný ruch, a to vďaka obrovskému projektu Stanica Nivy.

Historický objekt Kablo pripomínala donedávna kaviareň s rovnakým názvom. Nachádzala sa v Twin City Blok A. Dnes je už na jej mieste Delia Café, avšak kaviareň Kablo je aj v OC Max v Trenčíne a tretia pobočka sa podľa prevádzkovateľa chystala v bratislavskom Avione. Rovnaký majiteľ prevádzkoval v Twin City aj kaviareň The Bus Stop.

Kablo

Foto: bývalé KABLO coffee, Autor: Ondrej Bobek, Zdroj: Kavickari.sk

The Bus Stop

Foto: The Bus Stop, Autor: Ondrej Bobek, Zdroj: Kavickari.sk

Architektúra zapadá do širšieho centra mesta

Architektúra budov Twin City reaguje na blízkosť historického centra, ktoré je charakteristické domami tvoriacimi mestské bloky a aj na industriálnu históriu zóny Chalupkova. Ešte v predkrízových návrhoch malo byť Twin City prepojené kupolovitým objektom pripomínajúcim UFO ponad ulicu s renovovaným objektom stanice Mlynské nivy. Dnes však budú projekt Stanica Nivy (otvorenie plánované v roku 2020) a Nivy Tower oddelené od Twin City bulvárom.

Exteriér

Foto: HB Reavis

Exteriér

Foto: HB Reavis

Bloková, sedempodlažná zástavba administratívnych budov na bratislavskej Karadžičovej ulici vychádza z tradičnej zástavby starého mesta, s ktorou je prepojená historickými ulicami Továrenskou a Grösslingovou. Vnútroblokový priestor je oživený zeleňou, parkovou úpravou a oddychovými priestormi s kaviarenským sedením. Pozitívny duch miesta umocňuje aj tehlová fasáda, ktorá evokuje pôvodnú priemyselnú zástavbu spomínanej továrne Kablo. Developera a jeho dodávateľov stála fasáda mnoho mesiacov práce, kým dosiahli zamýšľaný efekt za efektívny rozpočet. Pravidelný raster okien zasa replikuje Baťovskú architektúru známu zo začiatku minulého storočia. Objektom prepožičiava priateľský výraz a emocionálne je veľmi vyvážená, výzorovo akoby z tradičných stavebných materiálov.

Exteriér

Foto: redakcia Kancelarie.sk

Twin City sa netajilo tým, že je prvým z niekoľkých projektov rozvoja danej oblasti, a že má ambíciu pozdvihnúť tvár Starého mesta a vdýchnuť nový život bývalej priemyselnej zóne. Návrhy budov A, B, C pochádzajú z architektonických štúdií Siebert + Talaš, CEPM a londýnskeho John Robertson Architects (tí projektovali aj dizajn fasády Twin City Tower). Veža Twin City Tower smeruje do križovatky Mlynské Nivy - Karadžičova – Dunajská, pričom sa podnožou zapája do už existujúcej línie zástavby blokov Twin City. Medzi komplexom Twin City a výškovou budovou Twin City Tower vznikne promenáda pre peších, ktorá bude pokračovaním Grosslingovej ulice. Twin City tak ponúkne zelený prechod medzi Starým mestom a novou autobusovou stanicou.

Zeleň

Foto: HB Reavis

Budovy

Foto: HB Reavis

Budovy A, B a C sú nielen samostatne a nezávisle fungujúce, ale aj iné technicky a technologicky inak riešené, hoci vyzerajú na prvý pohľad rovnako. Rozdielne je napríklad kúrenie a chladenie. Budova A má tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, budovy B a C majú klasický systém vykurovania pomocou nízkoemisných kotlov a vodné chladenie zabezpečuje jednotky v kombinácii s chladiacimi vežami a suchým chladením.

Lukratívna zóna prilákala nájomníkov

Prenajímateľná plocha Twin City A, B a C je 35 000 m2, k tomu prirátajme plochu Twin City Tower, čo je bezmála 34 000 m2. Celkovo teda do zóny pribudlo 69 000 m2 moderných kancelárskych plôch. To, čo by sa zdalo na bratislavské pomery veľa, bolo de facto štvrť roka pred „ostrou prevádzkou“ už obsadené. Vežiak si takmer celý prenajal retailový gigant Amazon.  Twin City predstavuje pre firmy kvalitnú adresu v samom srdci obchodnej štvrte s dostupnosťou verejnou dopravou a výborným spojením hneď na dve medzinárodné letiská – M.R. Štefánika a Viedeň-Schwechat. Prízemie v Twin City, teda parter budov, je venovaný obchodom a službám. Fungujú tu spomínané Kablo, The Bus Stop, Kitchinn, Potraviny Malina, banky, škôlka, notár, kaderníctvo či kvetinárstvo. S nákupným centrom Stanica Nivy a medzinárodným autobusovým terminálom v podstate oproti cez bulvár vznikne ešte atraktívnejšia lokalita, kde bude možné vybaviť dopravu do práce, a pešo stravovanie, služby a nákupy.

Interiér

Foto: HB Reavis

Twin City A je v prevádzke od 1. novembra 2015 a teší sa z nájomníkov, akými sú napríklad PwC, Bayer, Cetelem, Sféra, SBA, či Merck Sharp & Dohme. Twin City B je tiež plne obsadené. Väčšinu bude podľa pôvodného plánu využívať spoločnosť Swiss Re (absolútny víťaz Office roka 2018), nájomníkmi tu však budú aj Smart Media Star a Západoslovenská energetika. Twin City C podľa plánu plne zazmluvnili zákazníci ako napríklad Sygic (víťaz Office roka 2017 v kategóriách Smart kancelária a Hlasovanie verejnosti), SAP, Accace, CRIF a Yangfeng.

Swiss RE

Foto: Swiss RE, Zdroj: CBRE

Swiss RE

Foto: Swiss RE, Zdroj: CBRE, Viac info v článku tu

Sygic

Foto Sygic, Zdroj: CBRE

Sygic

Foto Sygic, Zdroj: CBRE, Viac info v článku tu

Využitie inteligentných technológií zaručuje efektívnu prevádzku budov, ktorá šetrí nielen náklady, ale aj životné prostredie. Budovy majú chladiace trámy, kancelárie so svetlou výškou 3 metre majú dostatok slnečného svetla a tiež elektronicky ovládané vonkajšie tienenie na exponovaných fasádach. Kancelárie majú otvárateľné okná, pri otvorení okna sa automaticky vypína chladenie. Konštrukciu fasád tvorí stĺpikovo-priečnikový systém Reynaers  CW 50 HI+. Okná CS 86 HI sú zasklené izolačným trojsklom. Budovy využívajú dažďovú vodu a čiastočne aj podzemnú vodu, ktorú však ešte doupravujú. Ambíciu je získať pre všetky tri objekty certifikáciu BREEAM Excellent. Pre niektorých nájomníkov sú k dispozícii terasy. Okrem už bežných služieb ako lobby a strážna služba 24/7 poskytuje prevádzkovateľ aj tzv. concierge. Prostredníctvom partnerov zabezpečuje napríklad umytie auta, čistiareň, opravu obuvi, kvety, darčekovú službu, donášku tovarov, on-line nákup lístkov na podujatia a cestovných lístkov.

Coworkingový priestor HubHub a smart kancelárie developera

Do nových priestorov Twin City sa rozhodla presťahovať i centrála HB Reavis Group a jej projekty, najmä prémiový coworking HubHub a star-up Origameo. Origameo prináša riešenia v oblasti tvorby pracovného priestoru, na základe analýzy využívania kancelárií samotnými zamestnancami. Analyzuje sa miera využívania priestoru, v ktorom sa najčastejšie odohráva spontánna aj plánovaná interakcia. Na túto diagnostiku sa využívajú tie najmodernejšie technológie smart senzorov. Celé priestory HB Reavis sú tak vybavené smart technológiami, ktoré pomáhajú optimalizovať využitie priestorov, či regulovať teplotu, vetranie a tienenie. Systém v reálnom čase sleduje pohyb ľudí po budove, zamestnanci si dokážu rezervovať miesto v konferenčných miestnostiach.

Interier

Foto: HB Reavis

Zeleň

Foto: HB Reavis

Tvorba coworkingových centier je novým trendom, ktorý HB Reavis vniesla do viacerých projektov Dôležitou nie je len forma, ale najmä ľudia, ktorí budú priestor HubHub reálne využívať. Redakcia Kancelarie.sk mala možnosť HubHub navštíviť a podľa nášho názoru sú v ňom integrované všetky atribúty, ktoré si priestor tohto typu v súčasnosti žiada, vrátane prvkov dreva, zelene a rýchleho interentu. Zaujímavé je napríklad dvojité točité schodisko, ktoré nabáda používateľov chodiť do spoločných priestorov alebo tobogán, ktorý je zasa skratkou medzi poschodiami pre odvážnejších. V parteri HubHub sa nachádza kaviareň siete Mondie.

Pod lupou: Twin City A, B, C

Rok kolaudácie poslednej budovy 2018
Prenajímateľná plocha kancelárií 35 000 m2
Parkovacie miesta v garáži          1041
Retailové priestory (parter budov) áno
Oficiálna stránka https://twincity.sk/
Nájomníci Sygic, Swiss RE, SAP, Accace, CRIF, Yangfeng


Nočný pohľad

Vizualizácia: HB Reavis
Interiér

Foto: HB Reavis

Veža

Foto: Redakcia Kancelarie.sk

Zeleň

Foto: HB Reavis

Nočná zeleň

Foto: HB Reavis

autor: Redakcia Kancelarie.sk, Zdroj: HB Reavis, Kávičkári.sk, CBRE, Office roka

Prieskum

Top ponuky