Potenciál budov v znižovaní emisií uhlíka je veľký

06.03.2019

Podľa správy Medzivládneho panelu OSN pre klimatické zmeny (IPCC) si bude obmedzenie globálneho otepľovania na 1,5 °C v porovnaní s predindustriálnym obdobím vyžadovať rýchle a bezprecedentné zmeny vo všetkých aspektoch fungovania spoločnosti. IPCC varuje, že máme len 12 rokov na to, aby sme tieto zásadné zmeny na zníženie rizík extrémneho tepla, sucha, záplav a chudoby zaviedli.

Stavebný sektor je zodpovedný za 30% celkovej spotreby energie a viac ako 55% konečnej spotreby elektrickej energie. Pokrok, ktorý nastal v odvetví stavebníctva smerom k trvalo udržateľným budovám je pozitívny, stále však nestačí držať krok s expanziou a rastúcim dopytom po energetických službách v tomto segmente.
Kvalita budov a ich energetická náročnosť sú pre našu spoločnosť kľúčové. Svetová rada pre zelené budovy (WGBC) a Medzinárodná energetická agentúra (IEA) odhadujú,  že na dosiahnutie obmedzenia globálneho otepľovania pod 2 °C je nevyhnutné znížiť uhlíkovú stopu v urbánnom prostredí o 86 miliárd ton. v zastavanom území sa Emisie CO2 musia znížiť o 80% a všetky novo postavené budovy musia dosiahnuť nulové emisie CO2 do roku 2050. Na dosiahnutie týchto cieľov sú nevyhnutné zmeny nielen pri samotnej výstavbe a obnove budovy, ale aj pri ich financovaní, oceňovaní, obstarávaní a ich správe.

Budovy

Zdroj: Pixabay.com

„Riziká emisií oxidu uhličitého, ktoré vzniknú pri výstavbe a užívaní budov, by mali investori vedieť zhodnotiť a odborníci by sa mali pýtať, či boli posúdené správne. Aj takto môžeme zabezpečiť zmenu a dosiahnuť znižovanie emisií CO2,“ hovorí Hana Ovesná, výkonná riaditeľka SKGBC.

Sektor stavebníctva je charakterizovaný veľmi dlhým životným cyklom a preto sú dôležité okamžité kroky k zníženiu spotreby energie a tvorby emisií CO2. Platí to rovnako pre obnovované aj nové budovy, píše sa v správe IPCC. Konkrétne kroky, na ktoré sa má oblasť výstavby budov zamerať sú moderné a energeticky účinné technológie ako izolácia budov, tepelné čerpadlá, či šetrné svetelné zdroje. Nemenej dôležité je správanie spotrebiteľa a prevádzka budov, ktoré môžu tiež významne ovplyvniť spotrebu energie.

„Pretrvávajúcou snahou SKGBC je, aby sa podiel budov na celkovej spotrebe zdrojov výrazne znížil. Správa IPCC nabáda spoločnosť k ambicióznejším cieľom ako boli ratifikované Parížskou dohodou v roku 2015,“ povedala H. Ovesná.

Transparentné medzinárodné certifikáty udržateľnosti budov, LEED a BREEAM, ktoré sú používané na Slovensku, hodnotia kritériá spotreby energie, vplyvu na atmosféru, ale i hospodárenie s vodou a v neposlednom rade kvalitu vnútorného prostredia. „Viac ako 50 budov, ktoré certifikát udržateľnosti vlastnia je dôkazom toho, že podiel energeticky efektívnych budov, ktoré poskytujú užívateľom zdravé vnútorné prostredie, zvyšujú produktivitu zamestnancov a znižujú chorobnosť, má aj na Slovensku stúpajúci trend. Sme veľmi radi, že takmer všetky novo postavené kancelárske budovy v Bratislave certifikát udržateľnosti získali,“ dodala výkonná riaditeľka SKGBC.

„Na Slovensku máme prijaté predpisy, ktorých uplatňovanie v praxi však pokrivkáva. Podľa štúdie Budov pre budúcnosť 11 percent novopostavených rodinných domov v roku 2017 nespĺňalo zákonom stanovené minimálne požiadavky na stavby v oblasti energetickej hospodárnosti,“ upozornil Peter Robl, podpredseda predstavenstva SKGBC. „Podpora dodržiavania existujúcich zákonných noriem, podpora inovácií a tlak na samosprávy pri obnove budov sú oblasti, na ktoré sa chce Slovenská rada pre zelené budovy zamerať, aby tak napomohla cieľu obmedziť globálne otepľovanie na 1,5 °C,“ dodala Hana Ovesná.

Zdroj: SKGBC

Podobné články

  1. Bude nám stačiť 6 rokov na zníženie emisií na polovicu?
  2. Bude nám stačiť 6 rokov na zníženie emisií na polovicu?
  3. Uhlíková stopa budov dokáže výrazne ovplyvniť boj s klimatickou krízou
  4. Uhlíková stopa budov dokáže výrazne ovplyvniť boj s klimatickou krízou
  5. Chladenie a vetranie zabezpečuje aj kvalitu vnútorného prostredia
  6. Chladenie a vetranie zabezpečuje aj kvalitu vnútorného prostredia
  7. Bez energeticky udržateľných budov
  8. SKGBC: Energeticky udržateľné budovy súčasťou klimatickej politiky
  9. Týždeň zelených budov priniesol dôkazy namiesto sľubov
  10. Týždeň zelených budov priniesol dôkazy namiesto sľubov
  11. SMART riešenia pre budovy súčasnosti
  12. SMART riešenia pre budovy súčasnosti
  13. 10. ročník Týždňa zelených budov vyzýva k riešeniu klimatickej zmeny
  14. 10. ročník Týždňa zelených budov vyzýva k riešeniu klimatickej zmeny
  15. Úloha stavebníctva v oblasti znižovania uhlíkovej stopy
  16. Úloha stavebníctva v oblasti znižovania uhlíkovej stopy
  17. Sme pripravení na prísnejšie normy na energetickú hospodárnosť budov?
  18. Sme pripravení na prísnejšie normy na energetickú hospodárnosť budov?
  19. Dopady štátnych opatrení na
  20. SKGBC: Dopady štátnych opatrení na subjekty v stavebnom sektore
  21. Hospodárenie s vodou je dnes
  22. SKGBC: Ako hospodáriť s vodou v budovách?
  23. Oslávme Deň Zeme v zdravých budovách
  24. Oslávme Deň Zeme v zdravých budovách
  25. Zdravé budovy: správne osvetlenie, ventilácia a akustika
  26. Správne osvetlenie, ventilácia a akustika
  27. Projekt vzorovej obnovy školskej budovy
  28. Projekt vzorovej obnovy školskej budovy
  29. Stav budov na Slovensku brzdí rozvoj
  30. Stav budov na Slovensku brzdí rozvoj krajiny
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky