Štatistiky sú neúprosné. Firmám chýbajú ľudia. Na druhú stranu Sociálna poisťovňa eviduje okolo 1,39 milióna dôchodcov, teda každý štvrtý človek na Slovensku je dôchodca. Ako ste pripravení na zamestnávanie starších a seniorov? Ako máte prisposobené demografii vaše kancelárie?
Veľa personalistov pripúšťa, že ľudia nad 50 rokov sú len pomalé „staré štruktúry“. Diskriminovať ich pre vyšší vek nemôžu, ľahko si však pri výberových konaniach nájdu iný dôvod,“ upozorňuje Mgr. Martina Čizmadiová, Managing Director personálne agentúry ZenithPeople Consulting spol. s r.o. Pritom mnohé firmy majú dobré skúsenosti s vekovo zmiešanými tímami. Vyšší vek zamestnancov môže byť pre firmu výhodou. Majú bohaté praktické skúsenosti, vytvorené pracovné návyky, správny nadhľad, vytvorené kontakty. Sú stabilnejšie ukotvení, majú zázemie, zvyčajne aj odrastené deti. Sú ochotní dochádzať za prácou do väčšej vzdialenosti, pracovať viac hodín a nižšie platové očakávania. Je to disciplinovaná pracovná sila, ktorá je lojálnejšia k firme a tým je aj produktívnejšia. Starší zamestnanci môžu odovzdávať skúsenosti a školiť mladších.
Foto: Pixabay.com
Zamestnávatelia síce uznávajú, že vek odchodu do dôchodku sa zvyšuje, a že starší zamestnanci majú nesporné kvality, ale hneď dodávajú, že im chýba pružnosť reakcií, vnímajú ich zhoršujúci sa zdravotný stav a menej záujmu o nadobúdanie nových skúseností. So staršími pracovníkmi je spojených množstvo ďalších predsudkov a cliché, napríklad „tú najlepšiu kariéru už majú za sebou“, „častejšie sú chorí“, „netykajú si s technológiami“, „častejšie sa im stávajú nehody“, „nemajú radi zmenu“, „učenie im ide pomalšie“, „sú menej produktívni“. Zdanlivé aj reálne nedostatky však nahrádzajú dlhoročnými pracovnými skúsenosťami či životným nadhľadom.
Je zrejmé, že mladší a starší majú rozdielne požiadavky na pracovné prostredie. Väčšina zamestnávateľov neuplatňuje opatrenia na vychádzanie v ústrety starším. Niektorí dokonca majú obavy, že by to mohlo byť vnímané ako diskriminácia voči mladším pracovníkom. Vo firemnej kultúre, kde je zvykom tykanie, môže pri veľkých vekových rozdieloch medzi pracovníkmi vnikať akýsi morálny blok, podvedomý odstup.
Prvým atribútom interiéru, ktorý bude starších zamestnancov zaujímať, je druh a typ ergonimického nábytku. Súčasné firmy majú v kanceláriách neformálne zóny a/alebo celý systém organizácie priestorov je na báze tzv. „activity based working“. Starší zamestnanci sú zvyknutí na vlastný stôl a sedenie, čo ich môže v moderných priestoroch prekvapiť. Okrem hojdacích sietí, sedacích vakov, gaučov či miestností určených primárne na telefonovanie, sú k dispozícii aj iné priestory. V súlade s uvedeným je prioritou firiem vlastniť kvalitné kancelárske stoličky bez ohľadu na vek zamestnancov. Dokonca aj od rôznych dodávateľov. V každom prípade by mali mať starší zamestnanci častejšiu možnosť sa prejsť, postaviť, zacvičiť si. Napokon dlhodobé nesprávne sedenie vedie k zdravotným problémom v každom veku.
Vo vekovo zmiešaných kolektívoch bude zrejme diskutované nastavenie vzduchotechniky, „klimatizácie“ rovnako, ako je už teraz diskutované medzi mužmi a ženami (tušíte správne, muži častejšie vyžadujú vyšší stupeň chladenia). Starší zamestnanci by mali mať k dispozícii pracovné miesto bližšie k zdroju prirodzeného svetla. Odborníci hovoria aj o tom, že firmy do budúcnosti budú musieť zabezpečovať pre administratívnych pracovníkov aj nutrične vyváženú a pestrú stravu, s ohľadom na ich stravovacie zvyky (vegáni, vegetariáni, celiatici) a vek.
Špecialisti na ľudské zdroje odporúčajú zriadiť tzv. Wisdom Café, teda kaviarenské „debatné kútiky“, kde budú starší neformálne odovzdávať skúsenosti mladším a naopak, kde budú mladší učiť starších zaobchádzať s najnovšími technológiami. Druhým špeciálnym priestorom vekovo pestrých kolektívov je „Mind Spa“, teda miestnosť alebo časť priestorov, ktoré budú vyhradené na relaxáciu, zvyšovanie sústredenia, duševnej a kognitívnej bdelosti.
Mnohí starší ľudia po desiatkach zlyhaní životopis do firmy ani len nepošlú a stávajú sa z nich dlhodobo nezamestnaní. Produktívnu jeseň života strávia čakaním na dôchodok. Neraz sa im zdravotný stav zhorší natoľko, že „docielia“ dôchodok predčasný či invalidný. Nenechajte ich sedieť doma a pozvite ich do svojich kancelárií.
Redakcia Kancelarie.sk, Zdroj: ZenithPeople Consulting spol. s r.o., totaljobs.com