Po dlhých 47 rokoch členstva v EÚ vystúpilo k 31. januára 2020 Spojené kráľovstvo z Európskej únie. Po prechodnom období sa tak oficiálne stalo treťou krajinou, ktorá únii opustila a momentálne sa už nebude zúčastňovať na rozhodovaní v súvislosti s EÚ. Spomínané prechodné obdobie trvalo do 31. decembra 2020, počas ktorého vďaka predpisom EÚ všetko fungovalo na obvyklé báze, a teda sa pre spotrebiteľov, firmy, investorov, občanov ani študentov nič nezmenilo. Dňa 1. januára 2021 však nadobudla platnosť Dohoda o obchode a spolupráci medzi EÚ a UK, ktorá upravuje vzájomné vzťahy práve po prechodnom období.
Počas doby, kedy trvalo tzv. Prechodné obdobie, bol všetok pohyb tovaru medzi UK a EÚ braný ako obchod vo vnútornom trhu Európskej únie, a teda bez kontrol, platby cla a colného odbavovania a tovaru. To bolo predmetom obchodu medzi Spojeným kráľovstvom a členskými štátmi EÚ a bolo vykazované do systému Intrastat.
Ilustračné foto: Pixabay.com
Spojené kráľovstvo k 1. 1. 2021 vystúpilo z jednotného trhu a zároveň aj opustilo colnú úniu, a teda sa naň nevzťahuje dohoda o voľnom pohybe tovaru. Strany sa však dohodli na dohode voľného obchodu, v rámci ktorej by sa nemali uplatňovať kvóty ani cla. Zároveň sa strany dohodli na ďalších podmienkach, ktoré by mali zabezpečiť férovú hospodársku súťaž. Zmeny neminú nikoho. Čaká nás veľa noviniek v rôznych oblastiach od exportu tovaru do UK, po obchod i cestovaní. "Veľmi dlho sa nevedelo, ako bude vyzerať konečná dohoda o pohybe tovaru medzi EÚ a GB. To sa na poslednú chvíľu podarilo objasniť a teraz vieme, že väčšina dopravcov obnovuje pozemné spoje do Veľkej Británie. Je pravdepodobné, že sa teraz súčasne začne prevážať viac tovaru, preto je možné počítať aj s meškaniami v doručenia, "hovorí Přemysl Lukeš, výkonný riaditeľ kuriérske spoločnosti Der Kurier.
"Od prvého januára 2021 tak Spojené kráľovstvo nemôže využívať benefity, ktoré plynú zo zásad voľného pohybu tovaru, osôb a služieb. V súvislosti s brexitem prišli britskí dodávatelia o automatický nárok, v rámci ktorého mohli ponúkať svoje služby po celej Európskej únii, "podotýka Michala Soukupová, zo spoločnosti Tp Consulting, ktorá špecializuje na interim manažment najmä v automobilovom priemysle.
V súčasnosti existujú prípady, kedy je pre splnenie podmienok nutné mať sídlo v EÚ, a je teda nutné sa čoby firma v Európskej únii "usadiť". Ak chcú obchodníci aj poskytovatelia služieb z Európskej únie aj naďalej pôsobiť v Británii, musí splniť miestne predpisy. Napríklad musí spĺňať odbornú kvalifikáciu, predpisy ohľadne dopravy aj prepravy a mnohé ďalšie.
Čo je aktuálne potrebné k vývozu alebo dovozu z GB podľa odborníkov z Der Kurier?
- Pri všetkých zásielok je vyžadovaná colná deklarácia.
- K zásielkam treba priložiť obchodnú faktúru a nákladový list.
- Colné doklady musia byť vytvorené v tomto roku.
- Tovar do 150 EUR je vyňaté zo cla.
- Vzorky a zásielky s nízkou hodnotou je možné posielať na pro forma faktúru.
- Firma musí mať EORI číslo.
"Dôležitý je tiež pôvod tovaru. Je možné, že aj ďalšie pravidlá sa budú ďalej na základe dohôd medzi EÚ a GB v priebehu roka meniť, "dodáva Přemysl Lukeš z Der Kurier.
Momentálne by nemali byť v hre žiadne clá, ktorá by sa uvaľovali na tovar prevážaný medzi Európskou úniou a medzi Spojeným kráľovstvom. "Všetko by sa však malo sprísniť o kontroly a rôznorodú a momentálne pomerne komplikovanú administratívna činnosť, ktoré obchod výrazným spôsobom spomalí a skomplikuje. Nehľadiac na finančnú stránku, v rámci ktorej sa všetko predraží. Už v súčasnosti, z kraja nového roka, podniky pociťujú výpadok pravidelných dodávok tovaru, "Michala Soukupová, zo spoločnosti Tp Consulting, www.tpconsulting.cz.
V uplynulých mesiacoch oznámili uzavretie svojich kamenných predajní niektoré britskej reťazca. Vyzvali svojich zákazníkov na dokúpenie zásob suchých potravín a zároveň jeden z kľúčových oznámil, že od 15. januára 2021 zatvára. V rámci protiepidemických opatreniach je v Českej republike obmedzený všetok predaj tovaru len na potraviny, a preto sa britskému reťazci zaměřujícímu sa prevažne na predaj textilu momentálne nevypláca. Najmä vo chvíli, kedy má vplyvom brexitu regály s potravinami poloprázdne.
Zdroj: Tp Consulting
Podobné články