Trh priemyselných priestorov v Českej republike vlne koronavírusu statočne odoláva. Dokonca by sa dalo povedať, že z dvoch vĺn, ktoré preverujú iné odvetvia komerčných nehnuteľností, vychádzajú sklady silnejšie a odolnejšie. Dokladajú to takmer všetky využívané indikátory. Medzinárodná poradenská spoločnosť BNP Paribas Real Estate na výsledkoch za 3. štvrťrok pomenúva trendy, ktoré budú tento sektor charakterizovať aj v ďalších mesiacoch.
Aj napriek medziročné zníženie objemu uzatvorených prenájmov klesla v sledovanom období neobsadenosť kvartálne na aktuálnych 5%. Do konca septembra developeri dokončili vyše 500 000 m2 nových skladových plôch. A len o niečo nižší objem priemyselných nehnuteľností je aktuálne vo výstavbe. Novým trendom je aj oživenie kedysi zanedbávaných regiónov - rastúca aktivita developerov je zrejmá predovšetkým v Moravskosliezskom, čiastočne tiež Ústeckom kraji.
Rast e-commerce je aj naďalej dominantným faktorom nového dopytu po skladových plochách. Prichádza ako priamo zo strany prevádzkovateľov e-shopov, tak aj prostredníctvom logistických operátorov, ktorí zabezpečujú distribúciu zásielok. Významný podiel na objeme uzatvorených nájomných zmlúv mali doteraz aj výrobné firmy.
Neplatí pritom, že nájomcovia z oblasti e-commerce sa sústreďuje predovšetkým na Prahu. Prekvapivo najvyššiu, 36% podiel na uzavretých nájomných transakciách drží od začiatku roka Plzeňský kraj. Ide konkrétne o 154 200 m2 novo obsadených industriálnych priestorov. Aktuálne je tu vo výstavbe päť projektov o celkovej ploche vyše 120 600 m2, z ktorých najväčší sa nachádza v CTParku Bor (90 300 m2).
Ilustračné foto: Pixabay.com
Výstavba skladových a výrobných priestorov si naďalej zachováva vysoké tempo rastu. Špekulatívne development, čiže výstavba bez předpronájmů, činil v treťom kvartáli 35%. Zameriava sa však výhradne na najatraktívnejšie lokality v okolí Prahy, Plzne alebo Brna.
"V regiónoch sa investori sústredia na zabezpečenie pozemkov a prípravu projektov do štádia územného alebo stavebného povolenia. Realizácia začína až potom, čo je zmluvne zaistený ich budúci užívateľ," dopĺňa Dušan Drábek, vedúci oddelenia priemyselných a logistických prenájmov spoločnosti BNP Paribas Real Estate. Ide podľa neho o logickú stratégiu developerov, korigujúce väčší objem voľných priestorov, a s tým aj spojený prípadný tlak na cenu, rovnako ako minimalizujúce ich podnikateľské riziká.
Aj vďaka obozretnosti developerov nevykazuje nájomné priemyselných priestorov žiadne väčšie výkyvy. Čo platí pre celú Slovenskú republiku. Najvyššie dosiahnuté nájomné sa v 3. kvartáli pohybovalo medzi 3,50 a 4,90 EUR za m2 za mesiac.
Významným posunom na trhu je rastúca ponuka skladových plôch v Moravskosliezskom regióne. V súčasnej dobe sa tu nachádza vo výstavbe päť projektov a ďalšie dva sa začnú v najbližších mesiacoch. Do konca roka 2021 má byť v Moravskosliezskom kraji dokončené cez 260 000 m2 nových priemyselných priestorov, čo je najviac zo všetkých regiónov.
CTParku v Ostrave-Hrabové, v ktorého areáli o rozlohe 90 hektárov pôsobí 75 firiem, rozvíja ďalšie areál CTParku Ostrava Poruba. Celkovo tento areál ponúkne necelých 100 000 m2 priestorov pre logistiku a výrobu. Svoje projekty tu plánujú aj ďalšie developeri, napr. P3, Concens, GLP alebo Conter. "Aj v tomto regióne sa prejavuje vplyv e-commerce čoby dominantného faktora dopytu po nových skladových plochách, nasledovaný automobilovú a strojársku výroba," uzatvára Dušan Drábek.
Zdroj: BNP Paribas RE
Podobné články