Ešte na začiatku roka to vyzeralo, že mnohé coworkingová centrá alebo zdieľané kancelárie nemôžu opatrenia spojené s pandémiou Covid-19 prežiť. Práve na zdieľané pracovné priestory, ktorých filozofia je postavená na stretávaní, osobnej komunikácii a spolupráci, dopadli obmedzenia veľmi ťažko. Ako ale ukazujú výstupy júnovej analýzy poradenskej spoločnosti BNP Paribas Real Estate, už tento rok na jar pocítila väčšina prevádzkovateľov coworkingových aj servisovaných kancelárií novú vlnu záujmu. Vo vybraných prípadoch dopyt dokonca predčil pred-covidové obdobia. Aj vďaka tomu sa tento rok a v budúcom roku rozrastie ponuka flexibilných kancelárií, ktorá aktuálne tvorí v ČR takmer 106 tisíc m2. Expanzia sa navyše okrem Prahy a Brna dotýka aj ďalších miest.
Podľa najvýznamnejších hráčov na trhu flexibilných kancelárií posledné mesiace ukazujú na stabilizáciu a postupný rast tohto segmentu. Medzi klientov sa objavujú nové firmy. Nezriedka ide o väčšiu korporácie, ktoré sú s ohľadom na dĺžku nájmu i veľkosť prenajímaných plôch pre rad operátorov dôležitým zdrojom príjmov.
Vizualizácia: SILO II, Zdroj: Silo II powered by Impact Hub
Návrat, respektíve príchod, väčších firiem do coworking pre väčšinu prevádzkovateľov týchto priestorov znamená aj väčšiu diverzifikáciu členskej základne. Podiel korporátnych klientov, teda firiem s viac ako 500 zamestnancami, sa u jednotlivých operátorov líši: napríklad IWG, prevádzkujúci centrá Spaces, alebo WeWork potvrdzujú, že veľké, často nadnárodné koncerny sa na prenájmoch aktuálne podieľajú 60 - 75%.
"Iní operátori ako HubHub alebo WorkLounge svoj biznis naďalej stavajú na menších a stredných firmách, nezriedka i jednotlivcoch-freelancer. Táto skupina môže často tvoriť až 90% členov. A vyžaduje skutočnú flexibilitu nájomných podmienok," konštatuje Kamila Breen, vedúca poradenstva a prieskumu trhu BNP Paribas Real Estate.
Všetci oslovení najväčší hráči sa zhodujú v tom, že ich klienti a užívatelia prišli aj na základe lockdownu a pandemických opatrení s novými požiadavkami. Ak boli v obľube uzavreté kancelárie ešte pred prvou vlnou na jar 2020, teraz dopyt po nich strmo vzrástol. Zároveň je úplne novým trendom prenájom jednomiestnych kancelárií - čo prekvapivo platí aj pre spomínané korporácie.
Ďalšie zhoda panuje aj ohľadom technologických inovácií. Prevádzkovatelia investujú do ešte komfortnejšieho rezervačného systému, videokonferenčných zariadení a ďalších samoobslužných procesov. Všetka vylepšenia smerujú k ešte väčšej flexibilite z hľadiska prevádzky aj nájomného vzťahu medzi operátorom a klientom. "Zákazníci aktuálne vyžadujú čo najmenej metrov, čo najkratšie prenájmy a čo najmenej záväzkov. V tom majú coworkingové priestory oproti klasickej forme prenájmu kancelárií stále veľkú výhodu," sumarizuje Kamila Breen.
Väčšina coworkingových centier sa nachádza v Prahe (35), a to s celkovou plochou 45 900 m2. Druhým najdôležitejším coworkingovým strediskom je Brno sa 14 centrami a celkovou plochou 9 500 m2. Ponuku flexibilných priestorov dopĺňajú servisované kancelárie, ktorých je v Česku 30 sa súhrnnou plochou
42 580 m2.
Dôkazom neutíchajúceho záujmu o flexibilné pracovné priestory sú aj nedávno zverejnené plány niektorých developerov. Kým developerská spoločnosť CTP už svoje coworkingové centrum Clubco (2 000 m2) v brnenskom business centre vlnené otvorila, developer Passerinvest vlastné flexibilné a coworkingové priestory pod názvom FLEKSI s celkovou rozlohou 3 000 m2 v rámci svojho pražského projektu BB Centrum otvorí až tento rok v novembri.
Skanska potom začiatkom júla oznámila uzavretie svojho coworkingového centra Business Link, ktoré však vďaka strategickému partnerstvu prevzala spoločnosť Scott.Weber Workspace. Tá okrem iného do roku 2023 plánuje prevádzkovať 13 centier s celkovou plochou viac ako 35 tisíc m2. Nemenej zaujímavou novinkou je expanzia reťazca Impact Hub, ktorý spoločne s firmou NWT pripravuje v Zlíne na jeseň tohto roku otvorenie sedemposchodového centra Silo II powered by Impact Hub s plochou 5 000 m2.
Zdroj: BNP Paribas Real Estate
Podobné články