S núteným pozastavením výroby vo veľkých automobilkách a dodávateľských spoločnostiach sa objavili obavy z prepadu trhu priemyselných priestorov. Ide o logickú úvahy. Ale po precitnutie z krízy po roku 2010 sú developeri, vlastníci aj operátori na ďalší vývoj pripravení. Česká kancelária medzinárodnej poradenskej spoločnosti BNP Paribas Real Estate preto zatiaľ nezaznamenáva ani pokles nájomného, ani skokový rast neobsadenosti v distribučných centrách.
Možné oslabenie jednej časti tohto segmentu totiž mnohokrát spôsobí rast iného. "Konkrétne vnímame vzostup dopytu po priestoroch aj špedičných službách spojených s rychloobrátkovým tovarom. Podľa nás dokonca situácie nahráva novým formátom a generuje značné príležitosti pre všetky subjekty," konštatuje Dušan Drábek, vedúci tímu Industrial & Logistics BNP Paribas Real Estate pre Českú republiku a Slovensko.
Foto: BNP Paibas RE
O súčasnú stabilnú situáciu v logistike hovorí aj údaje z oblasti e-commerce. Objemy objednaného tovaru prekonávajú podľa kľúčových hráčov i tradičné najsilnejšie obdobie v roku. Týka sa to potravín, informačné a komunikačné techniky, drogérie, farmaceutických prostriedkov aj produktov bezprostredne súvisiacich s "Koronavirusovou" situáciou. V rade týchto položiek rastú tiež klasické kamenné predajne, resp. tých, ktorým je prevádzka umožnený.
Podľa Dušana Drábka sa v súčasnosti na trhu objavujú nové dopytu po krátkodobých prenájmoch, tzn. prenájmoch na 3 až 12 mesiacov. Tieto dopytu smerujú ako na majiteľa skladov / developerov, tak na logistické firmy. Vďaka pozastavenie zásobovania v segmente automotive a ďalších sektorov majú niektoré z nich voľné kapacity na okamžité využitie a dokážu flexibilne zareagovať a poskytnúť tiež skladové služby. "Nejde len o rychloobrátku. Aktívne sú aj dovozcovia tovaru z Ázie a ďalších vzdialených oblastí, ktorí potrebujú tovar uskladniť na prechodnú dobu," vysvetľuje Dušan Drábek.
Vzhľadom k rastúcim on-line nákupy vyvstáva operátorom aj samotným predajcom potreba dostupnosti distribučných centier. A to nahráva akým veľkým skladovým parkom v najžiadanejších lokalitách (najmä okolí Prahy), tak aj menším, strategicky rozmiestneným mestským sklady - depe, z ktorých tovar putuje priamo koncovým zákazníkom. Podľa analýzy BNP Paribas Real Estate z konca roka 2019 bola v Prahe celková plocha podobných distribučných centier 75 000 m2, ďalších 40 000 m2 potom čaká na výstavbu.
"Vďaka preskupené dopytu vnímame zvýšený záujem developerov o využití brownfieldov alebo starších a nevyužívaných objektov, ktoré majú výhodnú a strategickú polohu. V širšom centre metropoly ani v jej okolí sa totiž iné dostupné rozvojové pozemky pre novú výstavbu prakticky nevyskytujú," dopĺňa Dušan Drábek.
Na rozdiel od situácie po roku 2010, kedy veľká neobsadenosť viedla k tlaku na nájomné, sa developeri v dnešnej dobe už takmer nepúšťajú do špekulatívnej výstavby bez kontrahovaného klienta. Za aktuálnych podmienok preto majú možnosť tzv. Zakonzervovať projekt na úrovni pripravené lokality aj stavebnej dokumentácie, avšak bez jeho realizácie. S výstavbou začínajú až v okamihu, keď uzavrú s nájomcom zmluvu.
Zdroj: BNP Paibas RE
Podobné články