Neduhy spojené s dlhodobým sedením v kancelárii patria medzi najrozšírenejšie choroby z nesúladu. Ľudské telo sa ešte neprispôsobilo modernému životnému štýlu a práci. Napokon stoličky sú tu len niekoľko sto rokov a hoci je tu zjavný nesúlad medzi sedením a telesným zdravím ľudí, mnoho firiem stále podceňuje kvalitné sedenie.
Z údajov Eurostat vyplýva, že až 32 % pracujúcich Slovákov vo svojej práci prevažne sedí. V Bratislave a vo veľkých mestách, kde je súčasne aj najvyšší výskyt kancelárskych priestorov, sa sedavé zamestnanie týka takmer polovice pracujúcich ľudí. Chrbtica je súčasť pohybového aparátu, ktorá počas sedenia trpí statickým preťažením: už po 30-tich minútach sedenia začína chrbát ochabovať. Statické sedenie sa pretavuje do bolestí krčnej chrbtice, chrbta, je predpokladom pre postupné priberanie na váhe a opuch členkov. To je len krátky zoznam rizík spojených s dlhodobým sedením. Pomôcť môže pravidelný pohyb a tiež kvalitná ergonomicky tvarovaná stolička.
Ilustračné foto: Pixabay.com
Zdá sa, že sedenie je nové fajčenie. Vedome si spôsobujeme diskomfort a neduhy. Riziká spojené s dlhým a nekvalitným sedením si začíname teda čoraz častejšie – a bolestivo - uvedomovať. Aspoň tomu nasvedčujú výsledky prieskumu za rok 2019, ktorý realizovala česká firma RIM CZ, ktorá sa zaoberá výrobou ergonomických stoličiek „Pre zdravé sedenie“, v spolupráci s firmou WebMedea services s.r.o. zo systému WebMedea, webmedea.cz. Výsledky vychádzajú z množiny 2 000 kľúčových slov vyhľadávaných spolu zhruba 14 000 ľuďmi, ktorí hľadajú kancelárske stoličky a kreslá v on-line prostredí podľa toho, čo ich zaujímalo. Podľa dát spoločnosti WebMedea on-line vyhľadávanie kancelárskych stoličiek vzrástlo v priemere o 20%. Aké atribúty zaujímajú potenciálnych kupujúcich a firemných klientov?
Zdroj: RIM CZ, WebMedea services s.r.o.
Pri výbere stoličky či kresla nás zaujíma predovšetkým farba. Až potom prekvapujúco nasleduje cena, miesto predaja, produktová rada, nosnosť a až na šiestom mieste je hľadisko zdravia a ergonómie. „Naši biznisoví zákazníci nakupujú produkt, ktorý je ergonomický od základu. To sa premieta aj do jeho vyššej obstarávacej ceny. Pri rozhodovaní jednoznačne prevláda ergonómia nad cenou,“ opisuje odlišnú skúsenosť z predaja veľkoodberateľom Michal Hotmar z RIM CZ.
A aká farba vedie vo vyhľadávaní bežných spotrebiteľov? Je zarážajúce, že je to tá najmenej praktická, teda biela. „U firiem, ktoré nakupujú do kancelárií, naopak prevláda čierna a šedá farba. Dalo by sa povedať, že čiernu si zvolí aj drvivá väčšina našich koncových zákazníkov, avšak pozorujeme i obľubu tlmených, prírodných farieb,“ komentuje výsledky analýzy Michal Hotmar.
Hneď po farbe je rozhodujúca cena. A hoci ľudia majú záujem o kvalitnú kancelársku stoličku, plnú cenu za ňu platiť nehodlajú. Z prieskumu vyplýva, že najviac vyhľadávaná je výhodná kúpa, teda výpredaje a zľavové akcie, cenové promócie. Zaujímavé ale je, že kupujúci nevyhľadávajú stoličky zánovné a z bazárov, tzv. z druhej ruky, ale radšej si kúpia novú, ale ten najlacnejší model, ktorý je žiaľ často aj najmenej kvalitný. Iný situácia je samozrejme vo veľkoobchode, ktorého odberateľmi sú väčšie firmy. „Ak by som mal definovať 3 stupne výbavy (základ, štandard, TOP), tak 80 % stoličiek sa predá vo výbave štandard. Pre nás to sú doplnkové prvky (podrúčky, posuv sedadla, bedrová opierka, ...). Potom 16 % stoličiek predávame v TOP výbave a 4 % v základe výbave,“ konkretizuje Michal Hotmar z RIM CZ.
Tretím najčastejšie riešeným parametrom je miesto nákupu. Hoci kupujúci vyhľadávajú stoličku on-line, nechcú prísť o možnosť si ju prezrieť a vyskúšať. Preferujú dostupnosť vo svojom meste. Nemalý počet kupujúcich rieši aj nosnosť stoličky, pri výbere preferujú tú do 150 kg (čo môže byť aj dôsledok stúpajúceho počtu ľudí s nadváhou spôsobenou práve sedením, zlým stravovaním a nedostatkom pohybu).
A akých chýb sa pri sedavom zamestnaní v kancelárii najčastejšie dopúšťame? Na tie najčastejšie prehrešky upozorňuje Richard Jisl, fyzioterapeut z HEALTHY-LIFE s.r.o. .:
Správne nastavenie stoličky, upravenie pracovného priestoru a vyváženosť pohybovej životosprávy dokáže ťažkostiam predísť a posilniť vaše zdravie.
Spracoval: redakcia Kancelarie.sk, Zdroj: RIM CZ, archív redakcia