Koniec roka 2013 bol ovplyvnený najmä predĺženiami už existujúcich nájomných zmlúv na priemyselnom trhu. Na jednej strane je to pozitívne, pretože mnoho už existujúcich investorov vidí svoju dlhodobú budúcnosť na Slovensku. Na druhej strane, iba malé množstvo firiem sa rozhodlo otvoriť nové prevádzky alebo rozšíriť existujúce
Na celom trhu, bolo prenajatých cca 85 549 m2, z ktorých nové prenájmy tvorili iba 14 020 m2. Zvyšok boli rozšírenia existujúcich prenájmov.
Čísla sú porovnateľné s koncom roka 2012, kedy bolo prenajatých cca 99 000 m2 priemyselných priestorov. Celkovo ale rok 2013 s prenajatými priemyselnými priestormi o veľkosti 229 642 m2 bol všeobecne viac aktívny, čo sa týka prenájmov v porovnaní s rokom 2012, kedy bolo prenajatých 198,164 m2 priemyselných priestorov.
Zatiaľ čo nájomná aktivita bola v roku 2013 intenzívnejšia, developerské spoločnosti dodali na trh len obmedzený počet priemyselných budov. Len 31 560 m2 nových priemyselných priestorov bolo postavených, čo je veľmi výrazný pokles v porovnaní s 82 000 m2 v roku 2012. Spomalenie výstavby bolo spôsobené hlavne tým, že sa developerské spoločnosti rozhodli nezačínať špekulatívnu výstavbu v širšom meradle vzhľadom na to, že trh stále absorboval špekulatívnu výstavbu dokončenú na konci roka 2012. Väčšina priemyselnej výstavby na trhu v roku 2013 bola určená pre konkrétnych nájomcov, ktorí sa zaviazali k nájmu ešte pred začiatkom výstavby.
Kombinácia zvýšenej nájomnej aktivity a limitovanej špekulatívnej výstavby viedla k významnému zníženiu miery neobsadenosti. Miera neobsadenosti sa výrazne znížila na úroveň 4,1 % na konci roka 2013 v porovnaní so 7,5% v Q4/2012. Miera neobsadenosti klesá k úrovni, ktorá boli zaznamenaná naposledy v roku 2011. V Bratislavskom regióne je miera neobsadenosti ešte nižšia na úrovni 3,8 %. Vzhľadom k tomu, že je momentálne na trhu len obmedzená aktivita v novej výstavbe, očakáva sa, že miera neobsadenosti bude ešte klesať. To znamená, že spoločnosti budú mať iba obmedzené možnosti pre ich ďalšiu expanziu na Slovensku. Taktiež noví investori zvažujúci zriadenie nových prevádzok budú mať obmedzené možnosti pri výbere z existujúcich priemyselných priestorov. Tento stav môže podporiť výstavbu na kľúč pre konkrétnych nájomcov podobne ako tomu bolo v rokoch 2010 a 2011.
“Pozitívne je, že firmy na Slovensku majú záujem o prenájom priemyselných priestorov. Najmä spoločnosti zo sektoru veľkoobchodu, výroby a logistiky boli v roku 2013 najviac aktívne v tomto smere. Developerské spoločnosti ako Point Park Properties a Immorent boli aktívne aj v oblasti výstavby, avšak celkovo sa priemyselná výstavba v roku 2013 výrazne znížila. Negatívny efekt tejto kombinácie bude limitovať možnosti pre spoločnosti, ktoré budú chcieť expandovať. Predovšetkým v Bratislavskom regióne, bude ponuka skladových priestorov viac limitovaná v porovnaní s obdobím spred roka“ hovorí Martin Baláž, vedúci tímu priemyselných nehnuteľností v Cushman & Wakefield Slovensko. Tieto trendy potvrdzuje štatistická analýza pripravená spoločnosťou Cushman & Wakefield.
Zdroj: Cushman & Wakefield, Ilustračné foto:
Podobné články