V poslednej časti seriálu o zelených budovách sa dozviete viac o prínose inovácií a dizajnu v projekte, ako aj dôležitej úlohe konzultanta v hodnotiacom procese certifikátu LEED. Vďaka synergickému efektu zo spolupráce developera, architekta, profesistov a konzultanta projekt zelenej budovy získava maximum efektívnych riešení na zníženie prevádzkových nákladov a zvýšenie kvality vnútorného prostredia.Tým sa budova stáva atraktívnejšia na prenájom alebo budúci predaj inštitucionálnym investorom.
Hodnotiaci systém pre získanie certifikátu LEED, ktorý patrí k najrozšírenejším certifikačným systémom na svete, sa zaoberá opatreniami a požiadavkami na zelenú budovu v šiestich kategóriách.V poslednej kategórii systému sa hodnotia výnimočne kvalitné vlastnosti, ktoré sú nad rámec požiadaviek a kritérií v predchádzajúcich kategóriách. Ide napríklad o inovácie dizajnu alebo využitie akreditovaného odborníka na systém LEED.V šiestej kategórii Inovácie a dizajn môže projekt za každú dosiahnutú inováciu získať jeden bod a celkovo maximálne 5 bodov. Prínosy inovatívnej aktivity sa pritom posudzujú individuálne. Inovácie v projekte však musia byť nadrámec požiadaviek, ktoré vyžaduje systém LEED. Projekt môže získať špeciálne body tiež v prípade, že budova rieši environmentálne výzvy, ktoré sa vzťahujú na daný región.
V rámci šiestej kategórie projekt môže získať jeden bod, ak do projektu zapojí akreditovaného konzultanta pre LEED. Jeho prínos však nie je len v získaní bodu, ale ponúka výhody efektívnej synergie zo spolupráce developera, architekta a konzultanta. Pre dosiahnutie najefektívnejších riešení by mal developer začať spolupracovať s akreditovaným odborníkom pre LEED už pri výbere pozemku. V ďalšej fáze sa pridajú aj špecialisti, napr. na technické zariadenia budov, pričom by mala nastať integrácia a spolupráca medzi všetkými odborníkmi. K certifikácii budovy je však možné pristúpiť v ľubovoľnej fáze projektovania či výstavby.
Akreditovaný konzultant nielen radí, aké opatrenia treba navrhnúť na získanie čo najväčšieho počtu bodov. Úlohou konzultanta je aj koordinovať spoluprácu jednotlivých špecialistov zapojených do projektu. V rámci systému LEED sa preto vytvára projekčná komisia. Konzultant vysvetlí princíp získavania bodov a spolu s odborníkmi potom spolupracujú pri hľadaní optimálnych riešení. Výsledkom je projekt zelenej budovy, ktorá v porovnaní s bežnými budovami prináša nielen možnosť vyššieho mesačného nájmu, ale aj vyššiu obsadenosť, dlhšie nájomné zmluvy, dlhodobo nízke prevádzkové náklady, lepší mix nájomcov a dlhšiu životnosť. Tieto vlastnosti robia budovu atraktívnejšou aj pre budúcu kúpu inštitucionálnymi investormi. Zelená budova zároveň znamená zdravšie vnútorné prostredie budovy, ktoré znižuje chorobnosť a podporuje pracovný výkon zamestnancov.
Žiadaný efekt a splnenie očakávaní, ktoré zelené budovy sľubujú, závisí aj od vhodného používania moderných technológií, ktoré sú ich neodmysliteľnou súčasťou. Pred užívaním budovy sa jej nájomníci a ich zamestnanci musia oboznámiť s pravidlami používania. Kľúč k reálnym úsporám totiž majú v rukách práve jej užívatelia, a to v rozumnom správaní sa, napr. pri vetraní oknom vypnúť klimatizáciu alebo vykurovanie. Pre efektívne využívanie budovy má projekt vypracovaný užívateľský manuál.
Ilustračné foto: ZUNO Bank
Podobné články