Celkový počet transakcií uskutočnených v regióne CSE (Bulharsko, Česká republika, Chorvátsko, Grécko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko a Turecko) v roku 2014 klesol na 1 304 z 1 467 v roku 2013, čo predstavuje medziročný pokles 16,9 %. Z hľadiska počtu transakcií bolo najaktívnejšou krajinou Turecko, za ním nasledovali Poľsko a Česká republika. Napriek celkovému poklesu v počte uzatvorených transakcií oproti roku 2013 päť z krajín zaznamenalo v roku 2014 v tejto oblasti zvýšenú aktivitu. Tieto údaje vyplývajú z výsledkov rebríčka fúzií a akvizícií „CSE M&A Barometer“, ktorý vypracovala spoločnosť EY.
V regióne bolo oznámených 1 304 realizovaných transakcií s odhadovanou celkovou výškou 38,5 mld. USD. Najaktívnejšími oblasťami z hľadiska počtu transakcií boli IT, výroba a služby. Z hľadiska hodnoty realizovaných transakcií na trhu dominovali nehnuteľnosti (138 mil. USD), maloobchod a veľkoobchod (115 mil. USD) a doprava a logistika (57 mil. USD).
Celková hodnota uzatvorených transakcií v regióne CSE sa v roku 2014 znížila o 16,9 %. „Turecko, Poľsko a Česká republika naďalej predstavujú najaktívnejšie trhy v regióne. Z hľadiska objemu transakcií bolo najaktívnejšou krajinou v roku 2014 opäť Turecko, ktoré uzatvorilo 305 transakcií. Aj z hľadiska hodnoty transakcií v regióne sa Turecko umiestnilo na prvom mieste, keď predpokladaná hodnota ním realizovaných transakcií dosiahla 12,3 mld. USD. Za Tureckom sa umiestnili Česká republika (7,9 mld. USD) a Poľsko (6,4 mld. USD),“ uvádza Jozef Mathia, partner EY v Slovenskej republike pre fúzie a akvizície.
Najvyšší rast v roku 2014 zaznamenalo Rumunsko (171,3 %), keď jeho trh ako celok narástol na 3,1 mld. USD z 1,1 mld. v roku 2013. Nárast odhadovanej veľkosti trhu dosiahli aj Slovinsko, Turecko, Maďarsko a Chorvátsko. Naopak pokles veľkosti trhu ako celku zaznamenali Grécko, Česká republika, Poľsko a Slovensko.
Prevažný počet transakcií vo všetkých krajinách s výnimkou Bulharska a Rumunska uskutočnili strategickí investori, pričom tvorili 67 % transakcií uzatvorených v celom regióne. Najvyšší podiel zaznamenalo Grécko, kde strategickí investori uskutočnili až 91 % akvizícií, na ním nasledovali Slovinsko (87 %) a Turecko (85 %). Podiel finančných investorov bol najvyšší v Bulharsku, kde finančné transakcie predstavovali 58 % z transakcií uzatvorených na trhu, a ďalej v Rumunsku (53 %).
Medzi transakciami uskutočnenými v regióne CSE v roku 2014 prevažovali domáce transakcie, pretože až v 53 % prípadoch z celkového počtu transakcií kupujúci a cieľová spoločnosť pochádzali z jednej krajiny, čo v porovnaní s rokom 2013 predstavuje mierny nárast. Investície prichádzajúce zo zahraničia boli menej aktívne ako v predchádzajúcom roku, keďže ich podiel poklesol o dva percentuálne body na 36 %. Domáce transakcie boli najvyhľadávanejšie v Bulharsku (67 %), Maďarsku (61 %), ako aj v Chorvátsku, Poľsku a Turecku (v každej krajine 56 %). Najvyšší počet investícií smerujúcich do zahraničia dosiahla Česká republika (33), za ktorou nasledovali Poľsko (30) a Turecko (28). Najvyšší podiel investícií smerujúcich do zahraničia sa zaznamenal v Chorvátsku (18 %), Slovinsku (17 %) a Srbsku (16 %). Podiel investícií prichádzajúcich zo zahraničia bol najvyšší v Slovinsku (57 %), za ním nasledovali Slovensko (50 %) a Grécko (41 %).
Najatraktívnejším cieľovým sektorom boli IT (podľa počtu transakcií), v ktorých sa v roku 2014 uskutočnilo 206 transakcií, čo predstavovalo 16 % všetkých transakcií v tomto roku. Najväčšou transakciou v tomto sektore bola akvizícia realizovaná spoločnosťou Facebook, ktorá kúpila rumunskú firmu LiveRai, zaoberajúcu sa videoreklamou, za 500 mil. USD. Ďalším najatraktívnejším cieľovým sektorom bola výroba a služby. Z hľadiska hodnoty sa najväčšie transakcie uskutočnili v sektore nehnuteľností, maloobchodu a veľkoobchodu, dopravy a logistiky.
Hoci sa v porovnaní s domácimi investíciami zaznamenalo menej investícií prichádzajúcich zo zahraničia, z hľadiska pôvodu zahraničného kapitálu investovaného v regióne CSE do akvizičných transakcií a fúzií v roku 2014 naďalej viedli západoeurópski a neeurópski investori oproti krajinám strednej a juhovýchodnej Európy. K najaktívnejším krajinám v roku 2014 patrili Spojené štáty americké so 69 transakciami uskutočnenými v regióne, za nimi nasledovali Nemecko so 46 transakciami a Spojené kráľovstvo s 38 transakciami.
V Slovenskej republike v roku 2014 poklesol počet transakcií oproti predchádzajúcemu roku o 15,3 %. Zaznamenal sa tu medziročný pokles z 59 na 50 transakcií, pričom medziročne mierne klesla aj odhadovaná hodnota transakcií realizovaných na slovenskom trhu, a to na 1,3 mld. USD (v roku 2013 to bolo 1,4 mld. USD). „Na Slovensku bolo z hľadiska počtu transakcií najatraktívnejšie odvetvie informačných technológií a internetu/elektronického obchodu, kde sa uskutočnilo 10 transakcií. Z hľadiska hodnoty transakcií trhu dominovali telekomunikácie a médiá,“ dodáva Jozef Mathia.
Zdroj: EY
Podobné články