Celkový počet transakcií uskutočnených v rámci regiónu strednej a juhovýchodnej Európy (Bulharsko, Česká republika, Chorvátsko, Grécko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko a Turecko) zaznamenal v prvom polroku 2014 mierny pokles na 629 zo 659 transakcií v prvom polroku 2013, čo predstavuje medziročný pokles 4,6 %. Z hľadiska počtu transakcií bolo najaktívnejšou krajinou Turecko, za ním nasledovali Poľsko a Česká republika. Trh fúzií a akvizícií v prvom polroku 2014 vo väčšine krajín zaznamenal nárast v počte transakcií v porovnaní s prvým polrokom 2013 s výnimkou Bulharska, Grécka, Rumunska a Slovenska. Tieto údaje vyplývajú z výsledkov rebríčka fúzií a akvizícií „M&A barometer v regióne strednej a juhovýchodnej Európy“, ktorý vypracovala spoločnosť EY.
V regióne strednej a juhovýchodnej Európy bolo oznámených 629 realizovaných transakcií s odhadovanou celkovou výškou 18,5 mld. USD. Najaktívnejšími oblasťami z hľadiska počtu transakcií boli IT, výroba a služby. Z hľadiska objemu realizovaných transakcií na trhu dominoval chemický priemysel (193 mil. USD), nehnuteľnosti (180 mil. USD) a zábavný priemysel (100 mil. USD).
Akvizičný trh v strednej a juhovýchodnej Európe ako celok v prvom polroku 2014 pri porovnaní s prvým polrokom 2013 zaznamenal výrazný nárast o 35,9 % najmä z dôvodu megatransakcie, ktorá sa uskutočnila v Českej republike.
„Najzaujímavejšími trhmi v našom regióne naďalej ostávajú Turecko, Poľsko, Česká republika. V prvom polroku 2014 z hľadiska počtu transakcií dominovalo Turecko so 153 realizovanými transakciami. Čo sa týka objemu transakcií v regióne, viedlo taktiež Turecko s objemom transakcií v hodnote 5,5 miliardy USD, za ním nasledovala Česká republika (4,3 mld. USD) a Poľsko (2,5 mld. USD),“ uvádza Jozef Mathia, partner EY v Slovenskej republike pre fúzie a akvizície.
Výrazný nárast hodnoty transakcií v Českej republike bol dôsledkom megatransakcie, ktorej hodnota prevýšila 1,6 mld. USD.
Podiel strategických a finančných investorov
Prevažný počet transakcií vo všetkých krajinách s výnimkou Bulharska a Maďarska uskutočnili strategickí investori, pričom tvorili 65 % transakcií uzatvorených v celom regióne. Podiel finančných investorov bol najvyšší v Bulharsku a Maďarsku, následne v Rumunsku, Srbsku a na Slovensku.
Podiel finančných investorov v Bulharsku bol vysoký vďaka výraznému nárastu počtu transakcií uzatvorených súkromnými osobami v prvom polroku 2014.
Smerovanie investícií
Medzi transakciami uskutočnenými v regióne strednej a juhovýchodnej Európy v prvom polroku 2014 naďalej prevažovali domáce transakcie, keďže v prípade 51 % z celkového počtu transakcií kupujúci a cieľová skupina pochádzali z rovnakej krajiny. V porovnaní s prvým polrokom 2013 to však predstavuje 8 % pokles. Popularita investícií smerujúcich do zahraničia v porovnaní s predchádzajúcim rokom stúpla a ich podiel vzrástol z 5 % na 13 %.
Domáce transakcie boli najvyhľadávanejšie v Bulharsku (67 %), Rumunsku (66 %) a Srbsku (61 %). Najvyšší počet investícií smerujúcich do zahraničia zaznamenala Česká republika (21), po nej Poľsko (19) a Turecko (16).
Proporcionálny podiel investícií smerujúcich do zahraničia bol najvyšší v Chorvátsku (23 %), na Slovensku (23 %) a v Grécku (22 %). Najvyšší proporcionálny podiel investícií smerujúcich zo zahraničia zaznamenalo Slovinsko (82 %), za ním nasledovali Slovensko (42 %), Česká republika (41 %) a Maďarsko (38 %).
Zastúpenie odvetví ekonomiky
Najatraktívnejším cieľovým sektorom bolo odvetvie informačných technológií (podľa počtu transakcií), v ktorom sa v prvom polroku 2014 uskutočnilo 103 transakcií, t. j. 16 % z celkového počtu transakcií. Za ním nasledovali výroba (79 uzatvorených transakcií) a služby (64 uzatvorených transakcií).
Z hľadiska hodnoty sa najväčšie transakcie uskutočnili v chemickom priemysle, v oblasti nehnuteľností a v zábavnom priemysle.
Každá krajina mala svoje najzaujímavejšie odvetvie, no informačné technológie a výroba obsadili prvé miesta vo väčšine krajín.
Záujem zahraničných investorov
Hoci sa v porovnaní s domácimi investíciami zaznamenalo menej investícií prichádzajúcich zo zahraničia, z hľadiska pôvodu zahraničného kapitálu investovaného v regióne strednej a juhovýchodnej Európy do akvizičných transakcií a fúzií v prvom polroku 2014 naďalej viedli západoeurópski a neeurópski investori oproti krajinám strednej a juhovýchodnej Európy.
K najaktívnejším krajinám v prvom polroku 2014 patrili Spojené štáty americké s 38 transakciami uskutočnenými v regióne. Za nimi nasledovali Spojené kráľovstvo (19), Nemecko (18) a Rakúsko (12).
Slovenská republika
Na Slovensku sa zaznamenal medziročný pokles v počte transakcií z 32 na 26. Odhadovaný objem transakcií realizovaných na slovenskom trhu fúzií a akvizícií medziročne poklesol na 0,2 mld. USD (v prvom polroku 2013 to bolo 0,7 mld. USD).
Zdroj: EY
Podobné články