Optimálny kávový režim v kancelárii (X.)

14.05.2014

Ako si zabezpečiť do kancelárie kávu na ktorú sa budete tešiť každý deň? Správne pripravená káva môže byť výborným stimulantom aj viackrát denne. Treba však vedieť ako na to…Káva je nápojom, ktorý je súčasťou nášho pracovného života a vie skvelo spríjemniť deň. Je dokázané, že správne vybraná a pipravená káva nám vie pomocť lepšie sa sústrediť. Ak poznáme dôležité kriéria, tak vieme kriticky aj vyhodnotiť rôzne populárne odporúčania a samostatne si nájsť tú svoju rozumnú šálku kávy pre podporu výkonu a sústredenia.

5 kritérií pre kávu na 100% 

Vieme, že nie je káva ako káva a je dôležité naučiť sa orientovať v jej kvalite. Bohužiaľ, realita je taká, že asi 80 % bežne dostupnej kávy, ktorú máme na Slovensku, pôsobí na organizmus toxicky. Málokto si uvedomuje, že nielen v potravinách, ale aj v káve sa môže nachádzať neželané množstvo škodlivých chemikálií, ktoré sa do nášho tela dostávajú pomocou nekvalitnej kávy. Ďalším negatívnym prvkom, ktorý sa v káve môže vyskytovať vo zvýšených množstvách, je pleseň. Hovoríme o nepríjemných mykotoxínoch, ktoré vznikajú pri procese spracovania, prepravy, či uskladnenia. Iba káva s označením organic spĺňa pravdepodobne všetky kritériá, ktoré pri káve potrebujeme sledovať. Tieto kritériá by sa dali zhrnúť do nasledujúcich päť bodov:

  1. Káva je pestovaná na farme, ktorá po dobu minimálne 3 rokov nepoužíva pesticídy a iné chemické látky.
  2. Káva sa pestuje izolovane od ostatných tradičných druhov kávy.
  3. Farmár je povinný disponovať plánom na rotáciu zberu tak, aby sa neporušovala kvalita pôdy eróziou a odčerpávaním minerálnych látok.
  4. So škodcami si musí poradiť nechemickou cestou.
  5. Káva s označením organic musí mať rodný list a svoju certifikáciu.

5 kritériíZaujímavosťou je, že pojem organická káva zahŕňa aj ostatné činnosti, ktoré k pestovaniu kávy patria a hrajú veľmi dôležitú úlohu: recyklácia, kompostovanie, udržovanie kvality pôdy, ochrana životného prostredia, či kvalita vody. K názvu sa často dopĺňa aj označenie shade grown, ktoré značí kávu pestovanú v tieni stromov. Takýto druh pestovania kávy je šetrnejší k vegetácii (netreba vylesňovat pôdu) a aj ku zvieratám (predovšetkým spevavým vtákom žijúcim v korunách stromov). Výsledkom tohto šetrného spôsobu pestovania je nielen chuťovo atraktívna organická káva, ale aj neporušené životné prostredie a čistá podzemná voda.


Koľko kávy si potom môžem dopriať počas dňa?

Na túto otázku sa nedá odpovedať presne, nakoľko je dôležité vziať do úvahy rôzne individuálne zvláštnosti, rýchlosť metabolizmu, ale aj mieru tolerancie na kofeín. Za ideálne považujeme konzumáciu malého espressa (40 ml), v ktorom je dávka približne 60 mg kofeínu. Niektorí chronickí kávičkári dokážu takto kvalitne pripravených káv skozumovať aj šesť za deň, a to bez negatívnych následkov. Netvrdíme, že to bude vhodné aj vo vašom prípade, ale 1 až 3 šálky espresso kávy do objemu 40 ml by mohla byť vhodná dávka aj pre nekávičkárov. Naopak filtrovaná alebo pomaly prekvapkavaná káva, môže obsahovať až 200 mg kofeínu v jednej porcii, čo je samozrejme veľa. Na druhej strane za kávu nepovažujeme populárne nápoje typu „Frappuchino“ alebo „Caffe latte“. Tie často obsahujú až 500 kalóriovú energetickú nálož, kde nie je zriedkavý vysoký obsah cukru. Takéto sladené nápoje často vedú k priberaniu na váhe, zvyšujú riziko diabetu (najmä 2. typu) a funkčný úžitok z nich nezískate tak, ako napríklad z kvalitného malého espressa.

EspressoKde však ostáva kritický problém?

Určite mi date za pravdu, že často aj napriek zabezpečeniu super stroja, nákupu ako tak kvalitnej kávy, nám sekretárka, bohužiaľ často prinesie kyslejšiu studenú kávu bez akejkoľvek krémy (crema). Kde sa stala chyba? Treba si uvedomiť, že s kávou je to niekedy ako s varením. Hoci sa káva nevarí, aj tak potrebujeme vedieť ako zvládnuť jej prípravu, správne nastaviť stroj a zabezpečiť tak maximum, ktoré môžeme dostať z automatických mašín. Preto, je najlepšie pri výbere kávy konzultovať s dodávateĺom optimálne riešenie, ktoré často nie je ani tak o peniazoch ako o výbere adekvátneho stroja, ktorého obsluhu zvládne celá posádka kancelárie. Čo tak zakat rovno kompletným školením, vďaka ktorému môžu všetci získať hodnotné informáciu k tomu, ako si denne pripraviť jeden z najlepších prŕodných stimulantov.
 

Dušan Plichta
Certifikovaný barista v profesionálnej škole kávy Roberta Trevisana. (člena českej barmanskej asociácie, predsedu sekcie Majster kávy a profesionálneho lektora SCAE.) Vďaka, svojím cestám do Vietnamu, Indonézie, Mexika a na Kubu a ročnej stáži v jednej z metropol sveta kávy, Melbourne, mal Dušan možnosť preniknúť k podstate a tajomstvám správnej prípravy kávy, ktorá prináša povzbudenie, pôžitok a blahodárne účinky na zdravie. Momentálne pôsobí ako konzultant pre výber kávy a kávovarov do domácnosti a firiem, lektor španielskej gastronómie v Chefparade, kde pripravuje otvorenie školy kávy s cieľom vzdelávania prevádzkarov, absolventov hotelových akadémii, no i bežnej verejnosti. Dušanova filozofia: "Kvalita nemôže byť náhodou, ale výsledkom úprimného snaženia, inteligentného rozhodovania a správnej exekúcie".
Prieskum

Top ponuky