Optimálny kávový režim v kancelárii (IV.)

12.07.2013

Často sa stretávam s názorom, že káva vôbec neprospieva nášmu zdraviu, napriek tomu ju všetci pijeme a skôr sa len zvykneme vyhovoriť, že predsa v súčasnej dobe je škodlivé už všetko a trochu kofeínu naviac nás predsa nezabije.Vplyv kávy a jej konzumácie na organizmus je už dlho predmetom rôznych odborných štúdií a účinky tohto výnimočného nápoja skúmajú špecializované tímy odborníkov na celom svete.

Pri posudzovaní otázok prospešnosti či škodlivosti kávy sa však často zabúda na zohľadnenie viacerých dôležitých faktorov: druh pripravovanej kávy a najmä spôsob jej prípravy a forma servírovania. Nemenej dôležitý je súčasný zdravotný stav konzumenta a jeho individuálne predispozície, to však nechajme na lekárov a pozrime sa  na vzorku „priemerného človeka“ a  vplyv správne pripravenej kávy na jeho zdravie.

Coffee Čo to znamená správne pripravená káva ?

Je to predovšetkým zdravá káva, štandardné espresso, ktoré má 3 základné charakteristiky.

  • 1.7 g jemne mletej kávy
  • 2.20 sekundová extrakcia
  • 3.30 ml objem predhriatej šálky

Na základe tohto štandardného espresa sa pripravujú všetky ďalšie kávové nápoje ako cappuccino, latte atď. V takomto štandardnom espresse sú koncentrované oleje, ktoré dodávajú charakteristickú chuť vybranej odrody, či zmesi, takmer nulový obsah drevnatých látok a všetky žiadané antioxidanty. Na takéto ideálne espresso potrebujeme adekvátny stroj, avšak momentálne riešenia automatických kávovarov, už postúpili na takú úroveň, že sa vieme dostať oveľa bližšie kvalite kaviarní.

Antioxidanty a problém našich kaviarní

Káva je čisto prírodný produkt a výborný zdroj antioxidantov. Zdravá káva má dokonca vyššie percento antioxidantov než zelený čaj a niektoré druhy ovocia. Ide najmä o skupinu polyfenolov, ktoré predstavujú dôležitú časť antioxidantov kávy podieľajúcich sa na neutralizácii voľných radikálov. Najväčšou škodou je, že sa v našich kaviarňach stretávame s tzv. „veľkým pressom“, o ktorom si dovolím povedať, že je prepálené a nášmu zdraviu neprospešné. V podstate ide o to, že sa do kávy jej dlhou neprimeranou extrakciou uvoľnia škodlivé drevnaté látky a zvýšený obsah kofeínu s ktorým náš organizmus bojuje oveľa dlhšie. Káva je svojim spôsobom droga a návyková látka, nie je však o nič horšia ako bežný cukor, ktorý jeme na kilá. A tak aj z tohto pohľadu, považujem za dôležité, aby sa široká verejnosť a konzumenti dozvedeli o plusoch a mínusoch, poznali nežiaduce účinky a naučili sa rozlišovať kvalitu a vychutnali si tak konzumáciu zdravej kávy plnej priaznivých antioxidantov.

Ako je to s tým kofeínom ?

Základným princípom účinkov kofeínu je jeho schopnosť  naviazať sa na adenozín, a teda látku, ktorú si mozog vytvára sám v okamžiku únavy nebo pred spaním. Kofeín tiež zvyšuje koncentráciu dopamínu, dôležitej látky, ktorá je nevyhnutná pri prenose nervového vzruchu v mozgu, a navodzuje pocit spokojnosti a šťastia. Kofeín môže prospešne poslúžiť pre bystrejšie a sústredenejšie myslenie a tiež i lepšiu koordináciu pohybov tela. Vplyvom jeho účinku dochádza v organizme aj k uvoľňovaniu kortizolu a adrenalínu do krvi. Telo potom reaguje zvýšením krvného tlaku a rýchlejšou srdcovou pulzáciou, zvýšenou sekréciou žalúdočnej kyseliny, a teda i celkovým zrýchlením metabolizmu.Pozor! Nadmierné množstvo kofeínu však naopak môže spôsobiť nervozitu, nepokoj, nesústredenosť a stratu schopnosti jemnej motorickej regulácie. Je potrebné preto poukázať na maximálnu odporúčanú dennú dávku kofeínu, ktorá sa pohybuje na hranici 250-300 mg v závislosti od individuálnych preferencií.V našom horeuvedenom zdravom espresse sa nachádza iba 60 – 80 mg kofeínu, čo je približne 4-krát menej ako v štandardnom "turkovi" 200 ml káve, alebo prekvapkávanej „Americkej brečke“. A tak je nám teraz oveĺa ľahšie pochopiť, ako tí Taliani môžu denne vypiť 6-8 kávičiek.

The Caffeine Poster

5 hlavných mýtov o káve:

  1. Káva negatívne vplýva na naše zdravie - Opak je pravdou, espresso obsahuje viac než dvesto prospešných látok s antioxidačnou aktivitou
  2. Káva spôsobuje závislosť - Z časti je to pravda, avšak rovnako je to s čokoládou, či vínom 
  3. Káva spôsobuje dehydratáciu - Je pravda, že káva je z časti močopudná, avšak káva nikdy nenahrádza vodu a tak keď správne dopĺníme tekutiny, dehydratácia nehrozí
  4. Káva spôsobuje nespavosť - Samozrejme, keď sa predávkujeme s kofeínom, o prímeme viac než 250-300 mg za deň, tak nemôžeme očakávať, že budeme spať ako batoľa. Bežná dávka 2 -3 espressa (3 * 80 = 240 mg.)  a sme úplne v pohode.
  5. Z kávy sa priberá - Práve naopak, z kávy sa chudne, vďaka stimulácii metabolizmu a povzbudeniu funkcie svalov. Avšak netreba to brať ako zázrak. Ide o to, aby sme vychutnávali čistú kávu bez mlieka a cukru a tak sa nemusíme obávať nežiadanej hormonálnej odpovedi nášho organizmu a zvýšenej hladiny inzulínu a ukladaniu tukov namiesto ich spaľovania.

Foto: blog.visualy, blog.visualy poster

Dušan Plichta
Certifikovaný barista v profesionálnej škole kávy Roberta Trevisana. (člena českej barmanskej asociácie, predsedu sekcie Majster kávy a profesionálneho lektora SCAE.) Vďaka, svojím cestám do Vietnamu, Indonézie, Mexika a na Kubu a ročnej stáži v jednej z metropol sveta kávy, Melbourne, mal Dušan možnosť preniknúť k podstate a tajomstvám správnej prípravy kávy, ktorá prináša povzbudenie, pôžitok a blahodárne účinky na zdravie. Momentálne pôsobí ako konzultant pre výber kávy a kávovarov do domácnosti a firiem, lektor španielskej gastronómie v Chefparade, kde pripravuje otvorenie školy kávy s cieľom vzdelávania prevádzkarov, absolventov hotelových akadémii, no i bežnej verejnosti. Dušanova filozofia: "Kvalita nemôže byť náhodou, ale výsledkom úprimného snaženia, inteligentného rozhodovania a správnej exekúcie".
Prieskum

Top ponuky