V budúcnosti príde k veľkému posunu v oblasti zdravotnej starostlivosti. Jennifer Walton a Susan Dwyer z H. Hendy Associates zisťovali, ako to všetko ovplyvní dizajn kancelárií. Podľa Deloitte sa zdravotnícke odvetvie do roku 2040 dramaticky zmení. Významný technologický pokrok mení naše myslenie zo doterajšej „zdravotnej starostlivosti“ na „starostlivosť a spravovanie zdravia“. Inými slovami kladie väčší dôraz na odhaľovanie problémov a prevenciu ako na liečbu.
Ako to všetko ovplyvní kancelárie? Krátka odpoveď je, že si bude vyžadovať novú iteráciu wellness a dizajnu na pracovisku, pri ktorom zamestnanci budú zohrávať vedúcu úlohu pri rozhodovaní o zdraví a wellness. Budúce pracoviská si budú vyžadovať novú úroveň integrácie wellness a technológií podporujúcich zdravie. Posunú sa ďaleko za hranice súčasných fitnescentier v kancelárskych budovách a dizajnu v súlade s trendom biofílie (t.j. veľa zelene a dreva), aby skutočne zvýšili pohodu zamestnancov a výrazne znížili už rastúce náklady na zdravotnú starostlivosť.
Náklady na zdravotnú starostlivosť sú druhým najväčším prevádzkovým nákladom spoločnosti, hneď po mzdách. Vzhľadom na to, že tieto náklady sa do roku 2030 majú zdvojnásobiť, zamestnávatelia už teraz cítia tlak na hľadanie riešení, ktoré zmierňujú skryté náklady spojené so zlým zdravotným stavom zamestnancov, ako sú fluktuácia, nedostatočná produktivita a ľahostajnosť (nízka angažovanosť).
Medzi zmierňujúce riešenia patrí nositeľná elektronika a senzorová technológia, ktorá sa má do roku 2021 stať trhom s 560 miliónmi predaných kusov zariadení. Zdravotnícke senzory dokážu merať a analyzovať srdcovú frekvenciu, krvný tlak a hladinu cukru v krvi používateľa. Používateľom môžu povedať, kedy je čas na prestávku, a kedy čas „ostriť pílu“, aby v konečnom dôsledku zvýšili produktivitu a efektivitu pracovníkov. „Ostrenie píly“ spomína Stephen Covey v bestselleri 7 návykov skutočne efektívnych ľudí: „Doprajte si vždy čas na to, aby ste sa fyzicky, psychicky, duchovne, spoločensky a citovo obnovili.“ Ide o akt sebaobnovy, načerpania energie.
Ale vráťme sa k senzorom a snímačom. Dnes sú už cenovo dostupné, mnohí majú rôzne fit náramky alebo smart hodinky. Predpokladá sa, že spoločnosti ich budú implementovať do budúcich dizajnov kancelárií. Vďaka technológiám sa celkové zdravie dostáva na popredné miesto v mysliach zamestnancov. Umožňuje im prevziať kontrolu nad vlastným komfortom tým, že ich informuje o individuálnych ukazovateľoch zdravia a pohody (vrátane úrovne stresu), ktoré ovplyvňujú výkon.
Ilustračné foto: Pixabay.com
Faktom zostáva, že vzostup predčasnej úmrtnosti a chronických chorôb, vrátane cukrovky 2. typu, kardiovaskulárnych chorôb, depresie, mozgových príhod, demencie a niektorých foriem rakoviny, súvisí s fyzickou nečinnosťou. Aktívne pracovisko a dispozícia priestorov, ktoré podporujú, nabádajú k pohybu, sú preto krok správnym smerom. Výhody môžu byť znásobené použitím zdravotníckych senzorov, ktoré zachytávajú údaje a ponúkajú odporúčania v reálnom čase na správu zdravia a komfortu používateľov.
One Digital a ZO Skin Health sú dva nedávno ukončené projekty na podporu aktivít v Irvine v Kalifornii. Obe schémy obsahujú dobre ohraničené chodníky na stretnutia typu „walk and talk (teda chodiť a rozprávať) a ďalšie priestory na konverzáciu vonku. Tieto typy interakcií sú čoraz populárnejšie. Dôkazy naznačujú, že chôdza zvyšuje zapojenie kognitívnych centier mozgu a tvorivé myslenie.
Na mnohých pracoviskách sa dnes nachádza priestor na coworking a otvorené kancelárske prostredie (open space) na podporu kolaborácie. Aj keď tieto priestory podporujú tímovú prácu a inšpirujú kreativitu, výskum ukazuje, že zamestnanci v open space prostrediach strácajú v priemere 86 minút denne rozptýlením. Nehovoriac o tom, že akonáhle dôjde k prerušeniu činnosti, trvá takmer 25 minút, kým sa pracovníci znovu sústredia na svoju prácu. Aby sa čo najviac využili ich priestory na spoluprácu, zamestnávatelia budú musieť v kancelárii vytvoriť miesta, ktoré zmierňujú rozptýlenie a podporujú sústredenú, hlbokú prácu.
Vysoko funkčné kancelárie tiež vyžadujú celý rad priestorov, ktoré podporujú individuálne sústredenie a sebaobnovu. Certifikácia WELL identifikuje stres ako zdroj zdravotných problémov v komunite, všeobecného vyhorenia, depresie a zníženia celkovej ľudskej činnosti. V záujme zmiernenia stresu musí dispozícia pracoviska zahŕňať oblasti regenerácie. Ak zamestnancom poskytnete čas a priestor, aby sa zotavili z bežných stresorov nižšej triedy - napríklad pri stretnutiach, napätých interakciách a veľkom pracovnom zaťažení -, môže sa tým zmierniť myseľ a uzdraviť telo pre dosiahnutie optimálneho výkonu.
Do každej kancelárskej stoličky, monitora počítača a myši bude zabudované senzory, ktorá monitorujú vitalitu a informujú zamestnancov, napríklad o potrebe prestávky alebo zmeny miesta výkonu práce. Budú tiež vysielať varovné signály o činnostiach a rizikách, ktoré môžu viesť k chorobe a zraneniu. Okrem toho bude technológia senzorov v centre manažment stresu.
Dizajn manažmentu stresu bude pozostávať z automatického denného osvetlenia, ktoré napodobňuje prirodzenú intenzitu slnečného žiarenia po celý deň, čo pomáha stabilizovať cyklus bdenia a spánku každého zamestnanca aj mimo pracovných hodín. Systém HVAC (kúrenie-chladenie-vetranie) budú mať zamestnanci pod kontrolou a budú informovaní senzormi naprogramovanými podľa ich preferencií. Vnútorné kancelárske záhrady budú podporovať sebareflexiu a senzorické deprivačné nádrže pomôžu vyvážiť a skoncentrovať zamestnancov pod náporom stresu. Meditačné miestnosti vybavené virtuálnou realitou tiež pomôžu navodiť relaxáciu virtuálnym transportom zamestnancov z kancelárie do vybranej oddychovej oázy. Tieto „zóny osvieženia“ (invigoration zones) umožnia nadmerne stimulovaným pracovníkom ustúpiť vzad a znovu dobiť energiu.
Podpora fyzickej aktivity bude integrovaná na pracovisku prostredníctvom stolíkov na sedenie, stoličiek pre „stolné bicykle“, vizuálnym prístupom do schodov a pochôdznych vonkajších záhrad a terás. Ako ďalšiu motiváciu môžu zamestnanci mať nositeľné technológie na sledovanie vybraných ukazovateľov, napr. srdcovej frekvencie, čo im umožňuje získavať body, za ktoré možno získať odmeny, ako sú darčekové karty, dovolenka navyše alebo masáže.
Vďaka stresu a nadmernej stimulácii prichádzajú zamestnávatelia v USA až o 300 miliárd dolárov ročne. Technologický pokrok v oblasti zdravotnej starostlivosti ľuďom - a aj spoločnostiam - umožní zamerať sa na zdravie a wellness priamo v jadre dizajnu a dispozície kancelárií. Spoločnosti, ktoré sa rozhodnú integrovať nositeľnú elektroniku, podporovať fyzickú aktivitu a ponúknuť zóny osvieženia, budú mať skutočnú príležitosť pomôcť svojim zamestnancom pri výbere zdravých rozhodnutí, ktoré zmierňujú stres, zvyšujú anagažovanosť a znižujú absentizmus (teda časté absencie v práci).
Integrácia technológií môže byť nákladná, ale ekonomika hovorí jasne. Každý dolár, ktorý zamestnávateľ investuje do zdravia zamestnanca, ušetrí šesť dolárov na výdavkoch na lekársku starostlivosť a nákladoch na dôsledky absentizmu, vďaka čomu je kancelárske prostredie strategickým nástrojom pre úspech v biznise.
autor: Kancelarie.sk, Zdroj: Workdesign.com