Podniky vplyvom zdražovania a konfliktu na Ukrajine spomaľujú investičnú aktivitu a tlmia plány na rozširovanie činnosti. Pokiaľ už firmy a podnikatelia investujú, tak najmä do inovácií a energetických úspor. Vyplýva to z výsledkov ČSOB Indexu očakávania firiem.
„Úspešné zotavovanie firiem z pandémie výrazne zasiahol prudký cenový rast a vojna na Ukrajine. Fascinujúce je, ako sa české firmy a podnikatelia zameriavajú na inovácie a paralelne šetria prevádzkové náklady, napr. na spotrebu energie. V ČSOB sme vždy pripravení ich v týchto aktivitách podporiť a sprostredkovať im financovanie alebo príslušné dotácie,“ uvádza Pavel Prokop, výkonný riaditeľ Firemného bankovníctva ČSOB.
Hodnota ČSOB Indexu očakávania firiem v Česku klesla od jesene o deväť bodov na -1,2 bodu. Index sťahovali nižšie hlavne investície. Takmer polovica respondentov ich chce obmedzovať, len 31 percent zvyšovať. Naproti tomu v prípade dopytu klientov 44 percent firiem predvída jej rast, pokles iba tretina. „Práve pretrvávajúci silný dopyt zákazníkov po tovare a službách pomáha firmám držať sa stále nad vodou. Vzhľadom na rastúcu infláciu možno ale v ďalších mesiacoch očakávať pri dopyte jej postupné slabnutie,“ predvída Martin Kupka, hlavný ekonóm ČSOB.
Na Slovensku Index očakávania firiem na rozdiel od Česka stúpol o ďalších deväť bodov na 2,1 bodu.
„Slovenský prieskum ukázal podobné výsledky. Celkový index vzrástol na kladnú úroveň ťahaný zlepšenou dopytom klientov a hodnoteniami plánovaného rozširovania podnikania. Zlepšenie je v tomto po-pandemickom období jasne vidieť: Firmy však poukazujú aj na riziká a celková situácia je tak napriek zlepšeniu stále krehká“, hovorí Marek Gábriš, hlavný ekonóm ČSOB Slovensko.
Inováciami sa aspoň čiastočne zaoberá neuveriteľných 93 percent českých firiem. Napríklad 54 percent opýtaných chystá v nasledujúcich šiestich mesiacoch zavádzanie energetických úspor a polovica vývoj nových výrobkov a služieb. „Firmy čelia možnej kríze a negatívnym dopadom tým, že šetria v spotrebe energií a zaoberajú sa inováciami s cieľom podporiť svoju sebestačnosť a budúcu konkurencieschopnosť,“ poukazuje Pavel Prokop.
So súčasnou ekonomickou situáciou je spokojných len 36 percent firiem, čo je výsledok zhodný s minuloročnou jeseňou. Pre ďalšie obdobie zostávajú podnikatelia opatrní. Za hlavné riziká označilo 64 percent firiem ekonomický vývoj a 60 percent medzinárodnú situáciu, zatiaľ čo pandémia je v pozadí. Najviac ohrozenými odvetviami sú poľnohospodárstvo, spracovateľský priemysel, doprava a skladovanie.
Zdroj: ČSOB, Úvodné foto: Photo Mix / Pixabay.com
Podobné články