Pozreli sme sa na vydané stavebné povolenia (vyjadrené ako m2 plochy, na ktorú bolo stavebné povolenie vydané) v krajinách EÚ. Tie môžu slúžiť ako jeden z predstihových ukazovateľov stavebnej aktivity v segmente výstavby budov.
Historicky na Slovensku a v Českej republike stavebná aktivita nasleduje vydané stavebné povolenia približne s oneskorením troch štvrťrokov, o niečo vyššiu koreláciu medzi stavebnými povoleniami a stavebnou aktivitou pritom pozorujeme v Českej republike (cca 80%, na Slovensku cca 70%). Rozsah vydaných nových stavebných povolení v m2 vo väčšine krajín EÚ aj v treťom štvrťroku minulého roka ďalej klesal, najvýraznejšie v Luxembursku (-52% medziročne), Lotyšsku (-30%), Slovinsku (-24%) a Grécku (-21%). Našli sa však aj krajiny, kde stavebný trh už začína vykazovať známky oživenia – stavebné povolenia rástli najmä vo Švédsku (36% medziročne), Holandsku (20%) a Írsku (8%).
Ilustračné foto: Freeimages.com
Zaujímavé môže byť aj porovnanie s úrovňami pred vypuknutím krízy v roku 2008. Predkrízové úrovne stavebné povolenia prevyšujú len v 2 krajinách EÚ – Švédsku a Nemecku. V priemere v EÚ pritom aktuálny rozsah nových stavebných povolení nedosahuje ani polovicu priemeru rokov 2006-2008. Neprekvapí, že stavebné povolenia (a následne aj stavebná aktivita) sa prepadli najmä v krajinách južnej Európy, ktoré postihla kríza najciteľnejšie, v Grécku dokonca až o úctyhodných 91%. Naopak, väčšina krajín severu Európu zaznamenala miernejší prepad, len výnimočne (Holandsko) presahujúci 50%.
Slovensko sa radí medzi pár európskych krajín, kde už môžeme pozorovať mierny nárast vydaných stavebných povolení, v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka vzrástli o 8%, v porovnaní s predkrízovými úrovňami z rokov 2006-2008 je ich rozsah však stále nižší približne o tretinu. Naproti tomu, v susednej Českej republike aj naďalej pozorujeme mierny pokles vydaných stavebných povolení, medziročne o -4%, v porovnaní s predkrízovým období je ich rozsah približne o polovicu nižší. V oboch krajinách v porovnaní s obdobím z rokov 2006-2008 o niečo výraznejšie poklesli stavebné povolenia v nerezidentskej výstavbe (kancelárske priestory a podobne), a to približne o polovicu. Kým ale na Slovensku sme v treťom štvrťroku už zaznamenali výraznejšie oživenie aj v tomto segmente (o 9% medziročne), v Českej republike pozorujeme naďalej pokles (-10%). Naopak, segment výstavby rezidenčných budov vykazuje mierne známky stabilizácie, resp. oživenia v oboch krajinách –stavebné povolenia tu medziročne rástli v Českej republike o 0,8%, na Slovensku o takmer 8%. V porovnaní s obdobím z rokov 2006-2008 je však ich rozsah v Českej republike nižší o necelú polovicu, na Slovensku o niečo viac ako štvrtinu.
Súčasné trendy v oblasti stavebných povolení by sa mohli na reálnej stavebnej produkcii prejaviť v druhej polovici tohto roka. V prípade Českej republiky sa zdá, že segment výstavby budov by nemal ani v tomto roku vykazovať rast stavebnej produkcie. Naopak stavebné povolenia na Slovensku naznačujú, že minimálne v segmente výstavby budov by sa slovenské stavebníctvo už malo začať odrážať od dna. V našich prognózach však radšej ostávame opatrní. Hoci sa zdá, že dopyt vykazuje známky oživenia, problémom slovenského stavebníctva môže byť aj v tomto roku ponuková strana, minimálne v prvej polovici roka. Problémy (a reštrukturalizácia) top hráčov slovenského stavebníctva, ktoré pochádzajúce najmä z výstavby infraštruktúry, sa šíria aj do ostatných častí stavebníctva (platobná neschopnosť) a mohli by znamenať oddialenie, resp. spomalenie reálnej výstavby aj v segmente budov.
Zdroj: UniCredit Bank Weekly N.o.t.e.s pripravujú Makroekonomické analýzy trhu
Podobné články