Umelá inteligencia ovplyvňuje našu prácu čoraz výraznejšie. Treba s ňou určite počítať aj pri výbere strednej školy Svet práce sa dnes mení rýchlejšie než kedykoľvek predtým. Umelá inteligencia (AI) zvládne za pár minút splniť úlohy, ktoré si predtým vyžadovali desiatky hodín ľudskej práce, čo zásadne ovplyvňuje budúcnosť mnohých profesií – niektoré miznú, iné sa transformujú, ďalšie, úplne nové, vznikajú. Ktoré povolania AI ovplyvní, ktoré nie, a čo to podľa odborníkov z personálnej agentúry Grafton znamená pre výber strednej školy?
Umelá inteligencia začala významnejšie ovplyvňovať pracovný trh na Slovensku približne v poslednom desaťročí. Po roku 2020 sa však tento trend výrazne zrýchlil, a to najmä vďaka pokroku v strojovom učení a automatizácii. Spočiatku boli pritom reakcie na nástup AI zmiešané – niektorí ľudia sa obávali straty zamestnania, iní ju vnímali ako príležitosť. V prvých rokoch sa zmeny týkali predovšetkým špecializovaných IT profesií, no postupne sa AI začala presadzovať aj v ostatných sektoroch – od administratívy až po priemysel. Firmy ju implementovali napríklad pri automatizácii v účtovníctve, personalistike či zákazníckej podpore, kde dokážu algoritmy rýchlo spracovať rutinné úlohy a chatboty nahradiť jednoduchú komunikáciu. V priemyselnej výrobe sa AI stala súčasťou procesov riadenia, čo viedlo k vyššej efektivite, no zároveň aj k redukcii niektorých pracovných miest. Spolu s tým narastala neistota a obavy. „S pribúdajúcimi skúsenosťami sa však ukázalo, že AI nemusí ľudí len nahrádzať, ale môže im aj pomáhať – napríklad tým, že znižuje rutinnú záťaž a umožňuje im sústrediť sa na zložitejšie úlohy. Dnes je vnímanie umelej inteligencie pragmatickejšie, pričom mladšie generácie ju skôr akceptujú ako súčasť pracovného života, zatiaľ čo staršie ročníky sú voči nej stále opatrnejšie,“ hovorí Jitka Kouba, riaditeľka marketingu personálnej agentúry Grafton Slovakia a Gi Group.
Ilustračné foto: Growtika / Unsplash.com
Vplyvom umelej inteligencie na rôzne povolania sa zaoberali viaceré medzinárodné aj domáce štúdie. Napríklad Inštitút finančnej politiky alebo Národná banka Slovenska publikovali analýzy, podľa ktorých sa v najbližších rokoch môžu zmeniť pracovné náplne až jednej tretiny pracovných miest na Slovensku. Viaceré prieskumy verejnej mienky tiež ukazujú, že Slováci sú v otázke umelej inteligencie opatrní – približne polovica pracovníkov u nás sa obáva, že ich AI môže pripraviť o prácu, no zároveň uznávajú aj jej potenciál pri zvýšení produktivity a uľahčení práce.
Odborníci sa dnes zhodujú v názore, že AI ľudí nenahradí. Ľudia, ktorí ju budú vedieť používať, však v mnohých prípadoch nahradia tých, ktorí ju používať nebudú. „Budúcnosť práce teda nie je len o obavách z AI. Je o tom, ako ju dokážeme využiť vo svoj prospech,“ prízvukuje marketingová riaditeľka personálnej agentúry. Do akej miery teda ovplyvní umelá inteligencia našu prácu v budúcnosti? „Najmenej ovplyvnené budú profesie, kde je kľúčová empatia alebo manuálna zručnosť. Ako príklad môžem uviesť remeslá alebo zdravotnícku starostlivosť, ktorá si vyžaduje osobný kontakt. Tie zostanú zrejme dlhodobo mimo dosahu plnej automatizácie. Naopak, najväčšie zmeny sa očakávajú v administratíve, financiách, doprave, logistike a priemyselnej výrobe,“ upresňuje Jitka Kouba. Najmä pracovné miesta, ktoré zahŕňajú rutinné úlohy, napríklad v účtovníctve, budú pritom výrazne zredukované. Taktiež sektory dopravy a logistiky, kde sa už dnes stávajú realitou robotizované sklady a podobne, čakajú v nasledujúcich rokoch rozsiahle zmeny. „V konečnom dôsledku však aj v tých najviac zasiahnutých sektoroch vzniknú nové pozície súvisiace s riadením a dohľadom nad AI technológiami,“ dodáva Jitka Kouba.
„V prvom rade záleží na tom, čo dieťa baví, aké má nadanie alebo sklony,“ hovorí odborníčka na personalistiku, podľa ktorej treba pri výbere strednej školy a budúceho povolania dieťaťa zároveň zohľadniť aj vplyv AI. „Jednou z možností je vybrať si niektorú z profesií, ktorú AI ani v budúcnosti výrazne neovplyvní,“ vysvetľuje Jitka Kouba a pokračuje. „Sú to napríklad odbory využívajúce empatiu a medziľudské interakcie, ako je zdravotníctvo či vzdelávanie. Najmä v zdravotníctve a pri sociálnych oboroch existujú úlohy a profesie, ktoré AI nikdy nenahradí. Umelá inteligencia len v minimálnej miere ovplyvní taktiež remeslá, ktoré sú založené na manuálnej zručnosti.“ Druhou možnosťou je zamerať sa na odbory, ktoré budú v budúcnosti práve vďaka AI na vzostupe, to znamená profesie zamerané na prácu s dátami, programovanie či kyberbezpečnosť. „Ak vaše dieťa bavia technológie, hľadajte obory ako IT špecialista, programátor, analytik alebo správca sietí,“ vysvetľuje Jitka Kouba. „Ak má váš školák rád aj manuálnu prácu aj technológie, ideálne sú kombinácie, ako napríklad autotronika, čo je spojenie automechanika a práce s diagnostickými systémami.“ Dôležité je pritom voliť odbory, ktoré nie sú úzko špecializované, ale majú širší záber či presah do technológií, ako je mechatronik alebo elektrotechnik so zameraním na automatizáciu. Vďaka orientácii na viacero odvetví totiž umožňujú väčšiu flexibilitu.
„Výber strednej školy alebo učebného odboru je dôležitým krokom k zaisteniu udržateľného povolania, preto by sme to mali urobiť s ohľadom na záujmy a talent dieťaťa, ale aj s prihliadnutím na spomínané trendy, ktoré budú našu prácu v budúcnosti ovplyvňovať,“ uzatvára odborníčka na pracovný trh.
Remeslá a technické profesie, pri ktorých je dôležitá manuálna zručnosť (napríklad elektrikár, inštalatér, automechanik, ale aj obkladač či kaderníčka).
Obory založené na empatii a medziľudských interakciách, ako je napríklad zdravotníctvo, vzdelávanie a sociálna sféra.
Povolania v oblasti financií a bankovníctva, ľudských zdrojov, marketingu, logistiky či priemyselnej výroby. Jednoducho profesie, kde sa dajú rutinné procesy nahradiť algoritmami alebo robotizáciou.
Obory zamerané na prácu s dátami, programovanie alebo kybernetickú bezpečnosť, ktoré budú vďaka rozvoju technológií na vzostupe.
Zdroj: Grafton