Agentúrne zamestnávanie už dávno nie je len záležitosťou výrobného sektora. Čoraz populárnejšou voľbou sa stáva aj v rôznych kancelárskych odvetviach. Výhodou je flexibilita, ktorá umožňuje firmám pružne reagovať na interné zmeny či optimalizovať mzdové náklady, a to bez nutnosti vytvoriť stále pracovné miesta. Dopyt po dočasnom zamestnaní pracovníkov pre kancelárske aj manažérske pozície cez personálnu agentúru najvýraznejšie stúpa v odbore podnikových služieb, v IT a vo financiách. Vyplýva to z dát personálnej agentúry Grafton Slovakia.
„Dôvodov na voľbu agentúrnych zamestnancov môže byť v prípade kancelárskych pozícií viacero – od potreby presunúť mzdové náklady do nákladov za služby cez nutnosť pružne reagovať na interné zmeny až po požiadavku naberať nových ľudí v čase, keď na trh vstupuje nová spoločnosť, ale na Slovensku ešte nemá založenú entitu,“ vysvetľuje Eliška Smržová, riaditeľka divízie náboru pracovníkov kancelárskych odborov v personálnej spoločnosti Grafton. Najväčší boom zažíva podľa nej agentúrne zamestnávanie v oblasti IT a v centrách podnikových služieb, no o tento spôsob získavania kancelárskych zamestnancov prejavujú záujem aj ďalšie sektory, napríklad financie.
Ilustračné foto: geralt / Pixabay.com
Predstava, že cez agentúru sa zamestnávajú iba ľudia do výroby, je podľa slov Elišky Smržovej mýtom, ktorý treba zbúrať. „V posledných rokoch zaznamenávame nový trend, kedy spoločnosti dopytujú touto formou aj rôzne iné pozície. Zamestnanci sa najčastejšie uplatňujú na účtovníckych pozíciách, ale aj ako asistenti, respektíve asistentky, recepční alebo pracovníci IT podpory. Záber je však oveľa širší. V rámci dočasného pridelenia je možné poskytnúť kvalifikovaných pracovníkov prakticky na všetky potrebné pozície,“ hovorí Smržová.
Takéto služby sú vhodné napríklad pre spoločnosti, ktoré potrebujú nákladovo efektívne vyriešiť dočasnú výkonnú podporu s manažérskymi skúsenosťami. Interim manažérov, ako sa im hovorí, môžu firmy využiť v situáciách, keď potrebujú prechodne posilniť manažment, napríklad počas období reštrukturalizácie, pri realizácii špecifických projektov alebo pri náhlom odchode kľúčového manažéra, kedy spoločnosť hľadá stáleho zamestnanca na vyššiu pozíciu.
„Keď sa agentúrny zamestnanec osvedčí a obe strany sú spokojné a súhlasia, potom s ním môže klient uzavrieť trvalý pracovný pomer a od agentúry ho prevziať. Zároveň to funguje i opačne. Klient sa môže rozhodnúť, že svojich zamestnancov prevedie pod personálnu agentúru, ktorá potom rieši kompletnú správu ich pracovného pomeru,“ vysvetľuje riaditeľka náboru.
Podľa analýz Graftonu nemá s agentúrnym zamestnávaním skúsenosť veľa Slovákov, no tí, ktorí ju majú, udávajú, že bola pozitívna. Najviac na ňom oceňujú rýchlosť nájdenia práce, možnosť výberu vhodnej pozície, ochotu agentúrnych konzultantov a príjemnú komunikáciu s agentúrou.
„Kandidáti sa občas mylne domnievajú, že pri práci cez personálnu agentúru sa im bude krátiť mzda. Nie je to tak. Garantujeme rovnaké podmienky ako pri pracovnom pomere a v žiadnom prípade neberieme od takýchto zamestnancov žiadne poplatky,“ upozorňuje Eliška Smržová a pokračuje: „Tiež zisťujeme, ako sú agentúrni zamestnanci v novej práci spokojní, máme tak neustálu spätnú väzbu a dokážeme podľa nej starostlivosť o zamestnancov priebežne zlepšovať.“
Pri výbere dodávateľa agentúrnych zamestnancov by si firmy mali dávať veľký pozor na to, aby boli všetky služby poskytované v súlade s platnou legislatívou. Za porušenie zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní hrozí totiž zamestnávateľovi pokuta od 2 000 až do 200 000 eur. Bohužiaľ, na trhu stále operuje množstvo nelegálnych agentúr, ktoré spadajú do tzv. sivej alebo čiernej zóny a sú známe svojimi nekalými praktikami. Napríklad v roku 2023 zistili inšpektoráty práce pri kontrolách nelegálnu prácu u takmer siedmich stoviek zamestnávateľov, ktorí využívali služby takýchto agentúr, a uložili im pokuty v celkovej sume takmer dva a pol milióna eur.
„Nelegálne agentúry nedodržiavajú pracovnoprávne predpisy a okrádajú nielen štát, ale tiež svojich pracovníkov. Zamestnávajú totiž ‚načierno‛, to znamená bez zmluvy, a teda aj bez daní a odvodov. Bohužiaľ tým vrhajú zlé svetlo aj na tých, ktorí všetko robia poctivo a ktorí ponúkajú výhodné služby tak, aby boli spokojné všetky zúčastnené strany,“ hovorí Eliška Smržová a dodáva: „Našťastie sa snáď blýska na lepšie časy. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny totiž pristúpilo k novele zákona o službách v zamestnanosti, platnej od polovice júla 2024, ktorá napríklad rozšírila okruh zamestnaní s možnosťou udelenia národného víza, a v príprave sú aj ďalšie úpravy. Praktickou informáciou je aj to, že všetky licencované agentúry, ktoré spĺňajú prísne podmienky a legislatívne normy, sú uvedené na webe www.upsvar.sk. Pri hľadaní vhodného dodávateľa dočasne pridelených zamestnancov preto odporúčam vyberať práve tu.“
AKO FUNGUJE DOČASNÉ ZAMESTNÁVANIE PRACOVNÍKOV CEZ PERSONÁLNU AGENTÚRU:
Zdroj: Grafton