Nový trend v nábore zamestnancov

17.03.2025

Rekordne nízka nezamestnanosť, obmedzené kapacity a zdroje potrebné na efektívny náborový proces, nedostatočné know-how. To sú hlavné dôvody, pre ktoré riešia firmy kompletný nábor nových zamestnancov čoraz častejšie outsourcingom. Trh RPO (Recruitment Process Outsourcing) preto rastie globálne až o 20 % ročne. Túto službu, ktorá prináša zrýchlenie, zlacnenie a zefektívnenie náboru, uvádza aj na Slovensku do praxe personálna agentúra Grafton Recruitment.

Aj napriek miernemu nárastu zo začiatku roka ostáva miera nezamestnanosti na Slovensku na mimoriadne nízkej úrovni. „Pre uchádzačov je to, samozrejme, dobrá správa, avšak pre firmy presne naopak. Dlhodobý nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily ich brzdí a znižuje ich konkurencieschopnosť,“ hovorí Eliška Smržová, manažérka personálnej agentúry Grafton Recruitment. Pri nízkej nezamestnanosti spojenej s rastúcou fluktuáciou, ktoré na pracovnom trhu aktuálne vládnu, preto potrebujú zamestnávatelia maximálne zefektívniť svoj náborový proces. A to nielen v prípade odborných pozícií, ale aj pri hromadných náboroch do výroby či logistiky, na ktoré firmy často nemajú dostatok zdrojov ani kapacít na vlastných HR oddeleniach. Efektívnym riešením pre čoraz väčší počet zamestnávateľov sa tak stáva outsourcing kompletného náborového procesu, ktorý po novom ponúka aj personálna agentúra Grafton Recruitment. „Princíp je jednoduchý – spoločnosť odovzdá celý náborový proces externému poskytovateľovi, ktorý preberá zodpovednosť za všetky aspekty náboru, od hľadania a oslovovania kandidátov až po ich výber, pohovory a často aj onboarding. Využíva pritom svoje odborné znalosti, technológie a sieť kontaktov,“ vysvetľuje Eliška Smržová. 

Infoniqa_com / Pixabay.com

Ilustračné foto: Infoniqa_com / Pixabay.com

Služba, ktorá urýchľuje a zefektívňuje proces náboru pracovných síl 

Model RPO, teda outsourcing celého náborového procesu, je vhodný pre širokú škálu firiem – od veľkých korporácií, ktoré potrebujú čo najrýchlejšie škálovať pracovnú silu a zároveň bojujú s veľkou fluktuáciou, až po menšie, rýchlo rastúce firmy, pre ktoré je vzhľadom na ich expanziu nevyhnutné získavať vhodné talenty čo najrýchlejšie. RPO často využívajú tiež novo vznikajúce spoločnosti, ktoré potrebujú v krátkom čase nabrať veľké množstvo zamestnancov, ale rovnako aj menšie alebo nové firmy, v ktorých nemajú interný náborový tím, alebo spoločnosti, kde dochádza k reorganizácii, napríklad sa k nim prevádza celé oddelenie zo zahraničia. Z outsourcingu náborového procesu však ťažia aj odbory, pre ktoré je typická sezónnosť, ako sú retail, logistika či segment gastra. Jednoducho všade tam, kde je nutné rýchlo naberať veľký počet pracovníkov na kratšie obdobie. Silný dopyt po kvalifikovaných službách RPO zaznamenávajú i segmenty financií a technologických firiem, v ktorých pretrváva enormný záujem o pracovníkov so špecializovanými zručnosťami a znalosťami. „Náborový proces sa ani s pomocou moderných technológií nedá výrazne skrátiť, stále ide o dlhé týždne, u expertných pozícií v IT dokonca nie sú výnimkou ani 3 mesiace. Ak ale spoločnosť pristúpi k outsourcingu celého procesu, ten sa významne zrýchli a zefektívni. Naše skúsenosti ukazujú, že firmy, ktoré využívajú RPO, môžu takto ušetriť v priemere 20 – 30 % nákladov spojených s náborom a zároveň znížiť trvanie náborového procesu až o 40 – 60 %,“ vypočítava Eliška Smržová.

RPO umožňuje firmám škálovať kapacity podľa ich aktuálnych potrieb

Rozdiel medzi klasickým náborom pracovných síl cez personálnu agentúru a systémom RPO spočíva predovšetkým v rozsahu a spôsobe poskytovaných služieb. Pri tradičnom nábore zabezpečuje agentúra jednorazové služby podľa požiadaviek klienta. Funguje skôr ako externý dodávateľ kandidátov na konkrétne pozície, ktorý podporuje jednotlivé fázy náboru, no nepreberá pod svoju réžiu celý proces. Klasický nábor je teda vhodný na jednorazovú pomoc pri výbere kandidátov, kým RPO ocenia spoločnosti, ktoré hľadajú dlhodobú optimalizáciu a efektivitu v celom procese náboru. 

 
V prípade RPO funguje dodávateľ, teda personálna agentúra, ako strategický partner, ktorý môže integrovať svoje služby priamo do interných procesov klienta. Spolupráca môže byť nastavená na dlhodobý horizont a zahŕňa optimalizáciu procesov aj využitie všetkého špičkového know-how a technológií na zefektívnenie náboru. „Vďaka tomu, že Grafton prevezme zodpovednosť za celý proces náboru – od plánovania a vyhľadávania kandidátov cez pohovory až po onboarding, môže implementovať aj vlastné moderné nástroje a metriky na meranie výkonu náboru,“ upozorňuje Eliška Smržová a dodáva: „To umožní spoločnostiam škálovať svoje náborové kapacity podľa aktuálnych potrieb a optimalizovať náborové procesy tak, aby boli čo najefektívnejšie.“
 
Zdroj: Grafton

Podobné články

  1. Vplyv AI na voľbu školy a trh práce
  2. Vplyv AI na voľbu školy a trh práce
  3. Trh práce v roku 2025 bude ovplyvňovať nedostatok ľudí
  4. Trh práce v roku 2025 bude ovplyvňovať nedostatok ľudí
  5. Väčšina firiem v oblasti benefitov veľké zmeny neplánuje
  6. äčšina firiem v oblasti benefitov veľké zmeny neplánuje
  7. Ako sme na tom s ESG? Niektorí ani netušia, čo táto skratka znamená
  8. Ako sme na tom s ESG? Niektorí ani netušia, čo táto skratka znamená
  9. Dočasné zamestnávanie pracovníkov kancelárií cez PA zažíva boom
  10. Dočasné zamestnávanie pracovníkov kancelárií cez PA zažíva boom
  11. Ako sme na tom s ESG?
  12. Ako sme na tom s ESG?
  13. Pracovné miesto na celý život? Kedysi bežná realita, dnes skôr fikcia
  14. Pracovné miesto na celý život? Kedysi bežná realita, dnes skôr fikcia
  15. Ľudia by chceli mať pri organizovaní svojho pracovného času viac flexibility a s
  16. Ľudia by chceli mať pri organizovaní svojho pracovného času viac flexibility
  17. Ako vnímame starostlivosť o zdravie?
  18. Ako vnímame starostlivosť o zdravie?
  19. Prieskum: Prečo ľudia menia prácu?
  20. Prieskum: Prečo ľudia menia prácu?
  21. Ako ovplyvnil slovenský pracovný trh konflikt na Ukrajine?
  22. Ako ovplyvnil slovenský pracovný trh konflikt na Ukrajine?
  23. Grafton: Trendom na trhu práce sa stane job hopping
  24. Grafton: Trendom na trhu práce sa stane job hopping
  25. Hrozí nám vojna o zamestnancov. Čo urobiť, aby ste si ich udržali?
  26. Hrozí nám vojna o zamestnancov. Čo urobiť, aby ste si ich udržali?
  27. Využívanie flexibilných pracovných úväzkov vzrástlo vo viac ako štvrtine firiem
  28. Využívanie flexibilných pracovných úväzkov vzrástlo vo viac ako štvrtine firiem
  29. Mladí dnes nájdu uplatnenie vo viacerých odboroch
  30. Mladí dnes nájdu uplatnenie vo viacerých odboroch
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky