Ako ovplyvnil slovenský pracovný trh konflikt na Ukrajine?

07.03.2023

S vypuknutím konfliktu na Ukrajine panovali viaceré negatívne predpoklady a obavy, tie sa však nenaplnili. Ako vyzerá aktuálny pracovný trh - čo sa nepotvrdilo, v čom začína Slovensko výrazne zaostávať a aké to bude mať dopady na celý náš trh a ekonomiku?

Pár týždňov po začatí vojnového konfliktu na Ukrajine vzrastali obavy Slovákov, ktoré sa týkali straty pracovných miest. Tie mali obsadiť práve odídenci z Ukrajiny. Tieto nepodložené predpoklady sa ukázali ako zbytočné. V aktuálnej situácii, ktorá panuje na slovenskom pracovnom trhu, sa ukazuje, že najväčšou úlohou slovenskej vlády aj zamestnávateľov v záujme hospodárskeho rastu Slovenska by mala byť snaha osloviť ukrajinských, no tiež iných zahraničných pracovníkov a získať ich pre trvalý pobyt na Slovensku.

Gerd Altmann z Pixabay.com

Ilustračné foto: Gerd Altmann z Pixabay.com

Ukrajinci Slovákom prácu nekradnú, trhu naopak pomáhajú

Ako ukazujú aktuálne prieskumy z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, na Slovensku sú už dlhodobo neobsadené tisíce pracovných pozícií. Počet voľných pracovných miest bol v januári 2023 viac ako 81 000, najviac v Bratislavskom kraji (28 220 miest), najmenej v Prešovskom kraji (2 761 miest). Pozícií vhodných podľa MPSVaR SR na obsadenie cudzincami bolo viac ako 32-tisíc.

Ide predovšetkým o miesta s nižšou úrovňou kvalifikácie, kde nie je prekážkou jazyková bariéra. Ide napríklad o pozície operátorov, montérov strojov a zariadení či pomocných pracovníkov v skladoch, výrobe, v službách a obchode – teda predavačov, kuchárov, opatrovateľov, čašníkov a podobne.

„Dá sa povedať, že príchod ukrajinských pracovníkov mal na slovenský pracovný trh pozitívny vplyv. Obsadili najmä pozície, o ktoré dlhodobo nebol zo strany Slovákov záujem – či už z hľadiska malej atraktivity alebo nedostatočnej finančnej odmeny. Ukrajinci sa môžu uplatniť najmä vo výrobe a logistike, pracovníci chýbajú aj v zdravotníctve, gastrosektore, automotive či elektrotechnickom a strojárskom priemysle,“ vysvetľuje Ladislav Hanudeľ, sourcing manažér personálnej agentúry Grafton.

Výšku mzdy ovplyvňujú iné faktory, nie zahraniční pracovníci

Príchod ukrajinských pracovníkov nemal ani zásadnejší vplyv na vývoj miezd či poskytovanie benefitov. Tieto obavy mali predovšetkým domáci zamestnanci, ktorí predpokladali, že zamestnávatelia slovenských pracovníkov prepustia a namiesto nich prijmú lacnejších Ukrajincov.

Tento mýtus vyvracia aj odborník z Graftonu: „Slovenskí zamestnávatelia stále preferujú domácich zamestnancov, ale keď pozície nemôžu obsadiť, musia siahnuť po zahraničných kandidátoch, aby nenarušili plynulosť svojej výroby. Ukrajinským pracovníkom vo väčšine prípadov musia firmy nájsť ubytovanie, zaplatiť zaškoľovanie aj jazykové kurzy. Obsadzujú predovšetkým pozície vo veľkých výrobných prevádzkach a priemyselných podnikoch, v ktorých je garantovaná pravidelná úprava miezd z dôvodu kolektívnych zmlúv – bez ohľadu na to, či ide o domácich alebo zahraničných pracovníkov. Výšku mzdy ovplyvňujú zásadne iné faktory, ako je inflácia, zdražovanie služieb a produktov či nárast cien energií.“

Slovensko by sa malo pripraviť na boj o Ukrajincov

Aj napriek tomu, že vojnový konflikt trvá už rok, Slovensko sa zásadne neposunulo v tom, aby prilákalo viac pracovníkov z Ukrajiny na náš pracovný trh. Hoci boli vytvorené Centrá pomoci pre utečencov a sú im preplácané náklady na ubytovanie, Slovensko v porovnaní s okolitými krajinami dostatočne neuznáva odborné certifikáty a diplomy. Medzera je tiež v poskytovaní jazykových kurzov či iných programov zameraných na ich integráciu. Viaceré západoeurópske krajiny pritom už dávno spustili podporné systémy na prilákanie a udržanie si zahraničných pracovníkov, ich dôležitosť si uvedomuje napríklad aj Poľsko. To významne zjednodušilo pravidlá ekonomickej migrácie prostredníctvom flexibilnej validácie diplomov a profesijných kvalifikácií.

„Pomerne veľká časť pracovníkov z Ukrajiny už teraz deklaruje, že aj po skončení vojnového konfliktu si vie predstaviť zostať pracovať a žiť tu, na Slovensku. Spájajú svoju budúcnosť s našou krajinou a to je dobrý predpoklad na rekvalifikáciu a začlenenie do spoločnosti. Na slovenskej vláde ale je, aby im to čo najviac uľahčila,“ objasňuje L. Hanudeľ.

Slovenská vláda si navyše veľa sľubuje od Plánu obnovy, ktorý má tvoriť až polovicu nášho HDP. Vďaka týmto investíciám by sa na Slovensku malo vytvoriť až 12 tisíc pracovných miest. Aj z tohto dôvodu vzrastie potreba kvalitnej odbornej pracovnej sily, pričom naše školstvo nevyprodukuje navyše stovky elektrikárov alebo zváračov. Bude ich preto potrebné získať zo zahraničia. „Každopádne by mal štát firmám a podnikateľom pomôcť v zásadných oblastiach. Prvoradou úlohou je znížiť náklady na prácu, ktoré má Slovensko najvyššie v celom regióne. Dôležitá je tiež redukcia byrokracie. Vďaka tomu by firmy vedeli vytvoriť viac a aj flexibilnejších pracovných úväzkov. Zásadne by sa mal upraviť vzdelávací systém a rozhodne potrebujeme zjednodušiť a zrýchliť zamestnávanie zahraničných pracovníkov z krajín mimo EÚ. Len tak zrýchlime náš hospodársky rast a konkurencieschopnosť smerom k okolitým krajinám,“ odporúča Ladislav Hanudeľ.

Uplatnenie na slovenskom trhu si aktuálne vedia nájsť zahraniční pracovníci na pozíciu zváračov, CNC, elektrikárov, IT špecialistov aj lekárov. Z prieskumov Graftonu tiež vyplýva, že až 46 % spoločností na Slovensku plánuje v tomto roku prijímať zamestnancov.

Zdroj: Grafton

Podobné články

  1. Dočasné zamestnávanie pracovníkov kancelárií cez PA zažíva boom
  2. Dočasné zamestnávanie pracovníkov kancelárií cez PA zažíva boom
  3. Ako sme na tom s ESG?
  4. Ako sme na tom s ESG?
  5. Pracovné miesto na celý život? Kedysi bežná realita, dnes skôr fikcia
  6. Pracovné miesto na celý život? Kedysi bežná realita, dnes skôr fikcia
  7. Prečo zamestnávatelia končia so ľuďmi, ktorí sa predstierajú pohyby myšou?
  8. Prečo zamestnávatelia končia s ľuďmi, ktorí predstierajú pohyby myšou?
  9. Ľudia by chceli mať pri organizovaní svojho pracovného času viac flexibility
  10. Ľudia by chceli mať pri organizovaní svojho pracovného času viac flexibility a s
  11. Ako vnímame starostlivosť o zdravie?
  12. Ako vnímame starostlivosť o zdravie?
  13. Prieskum: Prečo ľudia menia prácu?
  14. Prieskum: Prečo ľudia menia prácu?
  15. Grafton: Trendom na trhu práce sa stane job hopping
  16. Grafton: Trendom na trhu práce sa stane job hopping
  17. Hrozí nám vojna o zamestnancov. Čo urobiť, aby ste si ich udržali?
  18. Hrozí nám vojna o zamestnancov. Čo urobiť, aby ste si ich udržali?
  19. Využívanie flexibilných pracovných úväzkov vzrástlo vo viac ako štvrtine firiem
  20. Využívanie flexibilných pracovných úväzkov vzrástlo vo viac ako štvrtine firiem
  21. Mladí dnes nájdu uplatnenie vo viacerých odboroch
  22. Mladí dnes nájdu uplatnenie vo viacerých odboroch
  23. Veľký mzdový prieskum Grafton: Sme stále atraktívny trh?
  24. Veľký mzdový prieskum Grafton: Sme stále atraktívny trh?
  25. Pracovný trh: rásť bude najmä priemysel a logistika
  26. Pracovný trh: rásť bude najmä priemysel a logistika
  27. Slováci sa chcú zdokonaľovať hlavne v jazykoch
  28. Slováci sa chcú zdokonaľovať hlavne v jazykoch
  29. Grafton: Veľké znižovanie miezd sa nekonalo
  30. Grafton: Veľké znižovanie miezd sa nekonalo
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky