CEEC: Kvartálna analýza za 4.Q 2015

08.12.2015

Riaditelia dvoch tretín (66 %) stavebných spoločností sa obávajú nedostatku kvalifikovaných zamestnancov. Viac než tretina firiem (37 %) si sťažuje na nedostatok absolventov technických profesií. Hlavnou príčinou je podľa riaditeľov firiem nezáujem mladých ľudí o technické profesie. Vyplýva to z najnovšej Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q4/2015, ktorú pravidelne pripravuje analytická spoločnosť CEEC Research v spolupráci s Považskou cementárňou Ladce.

Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov by mohol byť v budúcnosti značne limitujúcim faktorom pre rozvoj spoločnosti, potvrdzujú to dve tretiny (66 %) riaditeľov stavebných firiem. Medzi riaditeľmi veľkých firiem prevláda tento názor dokonca v 71 % prípadoch.

Stavba

Ilustračné foto: Freeimages.com

Už teraz si riaditelia viac než tretiny (37 %) firiem sťažujú na nedostatok absolventov vysokých a stredných škôl ale aj vyučených profesistov. Podľa najnovšej Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q4/2015 je to spôsobené predovšetkým nezáujmom mladých ľudí o technické profesie. Riaditelia stavebných spoločností tento faktor ohodnotili číslom 8,4 na stupnici od nuly do desať, kde desiatka mala najväčší vplyv na nedostatok mladých ľudí v odbore. Druhou najčastejšie zmieňovanou príčinou je podľa stavebných firiem nekoncepčný prístup štátu k vzdelávaniu (8,1 bodov). „V čase stavebného boomu je nedostatok kvalifikovaných zamestnancov prirodzeným dôsledkom, a nie neočakávaným prekvapením.  Na trhu chýbajú hlavne kvalifikované robotnícke profesie, ale i niektoré špecializovaná technické činnosti. Naším cieľom je budovať tieto kapacity, ako aj špeciálne technické zručnosti z vnútra firmy, rozvojom a vzdelávaním zamestnancov.  A čo sa týka odborného školstva, je to dlhodobý problém, ktorý treba riešiť systémovo a nie iba vtedy, keď je zrazu na trhu nedostatok kapacít,“ informuje Magdaléna Dobišová, riaditeľka spoločnosti SKANSKA. 

V priemere takmer tretina (32 %) firiem sa snaží budúcich stavbárov získať už popri štúdiu. Veľký záujem o výchovu mladých ľudí ešte pred dokončením školy majú predovšetkým veľké firmy (65 %). Študentskú prax vo veľkej miere podporujú tiež firmy so zameraním na inžinierske stavby (50 %). „S dostatočne kvalifikovanými zamestnancami je vždy problém. Skôr sa už stretávame s tým, že nám chce konkurencia prevziať našich stálych a najlepších zamestnancov. Zatiaľ sa nám darí dopĺňať našu potrebu kvalitnými zamestnancami, aj keď je to čím ďalej ťažšie, pretože tej práce je citeľne viac a voľných zamestnancov menej. Školy sú vo veľkej miere teoretické. Chcelo by to viac praxe či už počas školy, alebo hneď po škole, prípadne viac pedagógov s väčšími skúsenosťami z praxe, ktoré by mohli odovzdať následne študentom,“ dodáva Dušan Štefanides riaditeľ spoločnosti, OBERMEYER HELIKA s. r. o.

Vzhľadom k rastúcemu objemu stavebnej produkcie už v budúcom roku pripravuje tretina spoločností (32 percent) nábor nových zamestnancov. Najväčší záujem budú mať riaditelia firiem o robotnícke profesie a THP pracovníkov. „Naša spoločnosť dlhodobo spolupracuje s poslucháčmi  vysokých škôl. Dáva nám to možnosť daného pracovníka lepšie spoznať a odhaliť jeho potenciál. Veľa našich súčasných dlhoročných zamestnancov začalo pracovať pre našu spoločnosť ešte počas štúdia a do plného pracovného pomeru nastúpili ako plnohodnotne zaškolení pracovníci,“ hovorí Michal Fickuliak, Marketing manager, Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., divízia Weber – Terranova.

„V Českej republike na tom nie sme o moc lepšie, a preto sa v rámci medzinárodného stavebného veľtrhu FOR ARCH venujeme aj študentom v rámci súťaže SUSO. Formou popularizácie stavebných remesiel na jednej strane zvyšujeme záujem žiakov základných škôl o stavebné remeselné odbory, na druhej strane zainteresovávame podnikateľskú sféru a spoločne v spolupráci s odbornými školami budujeme základňu pre výber budúcich kvalifikovaných remeselníkov. Jedno z postupových kôl do septembrového finále sa koná v rámci veľtrhu v Nitre,“ komentuje Martin František Přívětivý, riaditeľ stavebného veľtrhu FOR ARCH.

Zdroj: CEEC

Podobné články

  1. 7 architektonických trendov súčasnosti, ktoré ovplyvnia budúcu podobu miest
  2. 7 architektonických trendov súčasnosti, ktoré ovplyvnia budúcu podobu miest
  3. Slabá výstavba, zdražovanie materiálov a rastúce ceny realít
  4. Slabá výstavba, zdražovanie materiálov a rastúce ceny realít
  5. Úloha stavebníctva v oblasti znižovania uhlíkovej stopy
  6. Úloha stavebníctva v oblasti znižovania uhlíkovej stopy
  7. Brzdenie výstavby mestom tlačí ceny bytov nahor
  8. Brzdenie výstavby mestom tlačí ceny bytov nahor
  9. Dopady štátnych opatrení na
  10. SKGBC: Dopady štátnych opatrení na subjekty v stavebnom sektore
  11. Stavebníctvo porastie i v tomto roku
  12. Stavebníctvo porastie v tomto roku
  13. Analýza: Stavebné povolenia v Európe v
  14. Analýza UniCredit: Stavebné povolenia v Európe
  15. Stav budov na Slovensku brzdí rozvoj krajiny
  16. Stav budov na Slovensku brzdí rozvoj
  17. Rok 2017 v znamení opatrného rastu
  18. Euler Hermes: Stavebná produkcia porastie o 3,8 %
  19. CEEC: Investori vyhlásili od januára už1980 verejných obstarávaní
  20. Investori vyhlásili od januára do 4/2017
  21. Trh komerčných nehnuteľností v ČR a v SR
  22. Trh komerčných nehnuteľností v ČR a v SR
  23. CEEC: Rok 2016 zaznamenal pokles obstarávaní
  24. Rok 2016 zaznamenal v aktivite
  25. Hodnota vyhlásených zákaziek
  26. CEEC: Obstarávania od januára do novembra 2016
  27. Slovenský stavebný sektor by sa mal
  28. CEEC: Očakávaný rast stavebného sektora
  29. CEEC: Obstarávania za prvých 8 mesiacov
  30. Počet vyhlásených zákaziek
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky