CEEC: Projektové kancelárie prepúšťali

25.03.2015

Takmer každá druhá projektová kancelária od roku 2008 prepúšťala a to v priemere až 44 % zamestnancov. Aj cez mierne pozitívny vývoj stavebníctva v minulom roku riaditelia firiem neplánujú žiadne zásadné rozširovanie svojich tímov. Vyťaženie kapacít medziročne vzrástlo, ale platy u nastupujúcich vysokoškolákov väčšinou nedosahujú ani priemernej mzdy. Vyplýva to z najnovšej Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q1/2015, ktorú pravidelne pripravuje analytická spoločnosť CEEC Research v spolupráci s Považskou cementárňou.    

Takmer polovicu zamestnancov (44 %) prepustili štyri z desiatich projektových alebo architektonických kancelárií od roku 2008. Riaditeľom tretiny (34 %) spoločností sa podarilo zachovať stav z predkrízového obdobia. Naopak, štvrtina firiem (25 %) za posledných sedem rokov zvýšila počet zamestnancov. Záporné redukcie postihli predovšetkým odvetvie inžinierskeho staviteľstva. „Redukcie počtu zamestnancov vychádzali z prepadu zákaziek, ktorými trh projektových firiem v posledných rokoch prešiel. Situácia sa ale pomaly začína zlepšovať, avšak výraznejší rast zamestnanosti v oblasti projekcie uvidíme až v budúcom roku,“ uvádza Jiří Vacek, riaditeľ analytickej spoločnosti CEEC Research.

Väčšina (72 %) oslovených firiem neplánuje v priebehu tohto roku žiadne zásadné zmeny v počte svojich pracovníkov. Iba štvrtina (24 percent) riaditeľov projektových spoločností plánuje rozširovať svoj tím a to v priemere o tretinu (36 %). Pokles počtu pracovníkov zástupcovia firiem skôr nepredpokladajú. „V súčasnej dobe sa snažíme hlavne stabilizovať existujúce kapacity,“ komentuje Viliam Piták, riaditeľ organizačnej zložky Slovensko, HBH Projekt, s. r. o. „Nových zamestnancov budeme prijímať podľa toho, ako uspejeme v oblasti nových kontraktov hlavne v zahraničí. Určite dôjde aj k optimalizácii odbornej štruktúry zamestnancov,“ doplňuje Ján Majerský, generálny riaditeľ, PROMA, s. r. o.

Vyťaženie kapacít projektových spoločností sa oproti rovnakému obdobiu minulého roku zvýšilo zo 68 %na 79 %. Väčšie priemerné vyťaženie udávajú firmy z inžinierskeho staviteľstva (82 %). Spoločnosti zaoberajúce sa pozemným staviteľstvom majú svoje kapacity využité v priemere na 79 %.

Vyššie uvedenému stavu odpovedá aj mzdová politika jednotlivých firiem. Podľa Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva Q1/2015 nedosiahne 60 %mladých vysokoškolákov nastupujúcich do projektových kancelárií ani na priemernú mzdu. Výška ich platu dosahuje aj s odmenami do 800 €. Po piatich rokoch praxe má tento plat už ale len 17 % projektantov. Naviac pätine (21 %) projektantov sa po piatich rokoch praxe podarí získať plat až medzi 1 400 – 1 600 EUR. „V posledných rokoch bol rast miezd v našej spoločnosti miernejší. Z radov zamestnancov sme napriek tomu nezaznamenali žiadne výhrady. Je to o firemnej kultúre. Naši zamestnanci si vážia stabilitu firmy a vytvorené podmienky. Výsledky za minulý rok nám však dávajú príležitosť v roku 2015 realizovať niektoré pozitívne zmeny v mzdovej a sociálnej oblasti našich zamestnancov,“ hovorí Slavomír Podmanický, generálny riaditeľ, REMING Consult a. s. „Vzhľadom na prechod na projektovanie v BIM, a tým aj vyššie požiadavky na zamestnancov, tlak na rast miezd určite pociťujeme, ale ide to ruka v ruke so zefektívnením ich práce,“ doplňuje Dušan Štefanides, riaditeľ, Helika s. r. o. „Práce bude pribúdať ako od súkromných tak aj verejných investorov. Dôležité ale tiež je, aby sa po predchádzajúcich rokoch narovnali ceny a zlepšila sa platobná morálka naprieč stavebným a projektovým trhom,“ komentuje Branislav Bačo, Business Manager, Ruukki CZ, SK.

Zdroj: CEEC

Podobné články

  1. 7 architektonických trendov súčasnosti, ktoré ovplyvnia budúcu podobu miest
  2. 7 architektonických trendov súčasnosti, ktoré ovplyvnia budúcu podobu miest
  3. Slabá výstavba, zdražovanie materiálov a rastúce ceny realít
  4. Slabá výstavba, zdražovanie materiálov a rastúce ceny realít
  5. Úloha stavebníctva v oblasti znižovania uhlíkovej stopy
  6. Úloha stavebníctva v oblasti znižovania uhlíkovej stopy
  7. Brzdenie výstavby mestom tlačí ceny bytov nahor
  8. Brzdenie výstavby mestom tlačí ceny bytov nahor
  9. Dopady štátnych opatrení na
  10. SKGBC: Dopady štátnych opatrení na subjekty v stavebnom sektore
  11. Stavebníctvo porastie i v tomto roku
  12. Stavebníctvo porastie v tomto roku
  13. Analýza UniCredit: Stavebné povolenia v Európe
  14. Analýza: Stavebné povolenia v Európe v
  15. Stav budov na Slovensku brzdí rozvoj krajiny
  16. Stav budov na Slovensku brzdí rozvoj
  17. Trh komerčných nehnuteľností v ČR a v SR
  18. Trh komerčných nehnuteľností v ČR a v SR
  19. CEEC: Očakávaný rast stavebného sektora
  20. Slovenský stavebný sektor by sa mal
  21. Stavebné firmy očakávajú
  22. CEEC: Výkon slovenského stavebníctva porastie
  23. UniCredit: Priemyselná a stavebná produkcia v júni
  24. UniCredit: Priemyselná a stavebná produkcia v júni
  25. CEEC: Verejné obstarávania za 1. kvartál
  26. V prvom štvrťroku roka 2016 vyhlásili
  27. CEEC: Rekordné prvé mesiace roka 2016
  28. Za prvé dva mesiace roka 2016
  29. CEEC: Stavebníci očakávajú zvýšenie výkonu o 3,7 %
  30. CEEC: 727 mil. EUR je hodnota obstarávaní za prvé 2 mesiace 2016
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky