Colliers: Ktoré krajiny sú "kráľmi ciest“?

13.02.2018

Sektor výrobcov automobilov a dodávateľov automobilových komponentov je veľmi dôležitý segment priemyslu v strednej a východnej Európe a neustále rastie. Export z tohto sektoru sa pohyboval na úrovni od 4,7 % celkových exportov v Bulharsku v roku 2015 až do 28,0 % v Maďarsku a 34,6 % na Slovensku. V rozpätí rokov 2010 až 2015 pritom export v tomto odvetví rástol regionálne váženou ročnou mierou 7,4%. Dopad umiestnenia výrobných závodov na ľudské zdroje, ekonomiku aj logistiku zisťuje prieskum Colliers International.

Hlavné zistenia správy zahŕňajú:

Závislosť od exportu má vplyv na prírastok nových plôch

Pri exportnej sile automobilového sektora v regióne stredo- a východoeurópskej šestky (SVE-6) v hodnote 134 miliárd eur za rok 2015 sa domnievame, že mieru rastu plôch pre automobilový priemysel v regióne pravdepodobne udržia aj mierne reinvestície a expanzia kapitálových výdavkov, a to na odhadovanej úrovni 0,8 mil. m2 v roku 2018. Tieto investície sú podnietené konkurenčnými výhodami SVE-6, ktoré naďalej zostávajú zjavné.

Výber lokalít prevádzok smeruje na východ

Podmienky pre umiestnenie nových prevádzok automobilových dodávateľov zostávajú nezmenené vo väčšine regiónu. Cena za prácu je veľmi nízka a dostupnosť oveľa vyššia, čím východnejšie smerujeme. Z nášho celkového vyhodnotenia prieskumu vyplýva, že pre nového dodávateľa automobilov sú v regióne najatraktívnejšie Bulharsko a Česká republika, hoci žiadna z krajín SVE-6 nedosahuje v tomto smere zlé výsledky.

Elektrické vozidlá – spôsobia skrat?

V krajinách SVE-6 existuje vysoký dopyt po výrobe spaľovacích motorov a ich komponentov. Táto závislosť, najkritickejšia v Maďarsku a na Slovensku, bude pravdepodobne vyžadovať hľadanie riešenia v strednodobom časovom horizonte. Vo svetovom meradle sa výrobcovia posunú k výrobe elektrických automobilov. Pravdepodobne vzniknú aj príležitosti pre iných dodávateľov, čo dokazujú nedávne investície, akou je napríklad továreň Samsung SDI na výrobu batérií do elektromobilov v Maďarsku.

Brusenie automotive

Ilustračné foto: Pixabay.com

Kľúčové hnacie prvky pre umiestnenie prevádzok:

Cena pracovnej sily a jej dostupnosť: Cena pracovnej sily je hlavnou konkurenčnou výhodou v strednej a východnej Európe. Podľa našich odborníkov sú vzdelanie a úroveň zručností pracovníkov pri určovaní umiestnenia autovýroby veľmi dôležité na Slovensku a v Maďarsku a dôležité v Bulharsku.

Rast miezd sa zrýchľuje (v priemyselnom sektore v regióne v priemere medzi 7,9 % až 14,1 % v 2. štvrťroku 2017). Domnievame sa, že tento faktor pretrvá minimálne do roku 2018. Trhy práce sú napäté. Z dostupných informácií je zrejmé, že úroveň nezamestnanosti vo všetkých krajinách SVE-6 je historicky nízka (a v Českej republike podľa Eurostatu hodnotovo najnižšia v EÚ na úrovni 2,9 %). Nedostatok pracovnej sily obmedzuje rozširovanie výroby.

Mark Robinson, vedúci prieskumu pre región strednej a východnej Európy v Colliers International vysvetľuje: „Dnes sa problémom stáva skôr dostupnosť, ako cena práce. Tento problém sa dá čiastočne vyriešiť vzdelávaním a odbornou prípravou pracovníkov, čo sa čiastočne rieši v jednotlivých regiónoch. Ako sme uviedli v našej správe „Bumerang pracovnej sily“ z júla 2017 čiastočne sa tiež rieši návratom časti zo siedmich miliónov zamestnancov s občianstvom niektorej z krajín SVE-6, ktorí v súčasnosti žijú v západnej Európe."

Napojenie infraštruktúry a daňové sadzby: Vzdialenosť dodávateľov prvej úrovne a kľúčových regionálnych výrobcov je vcelku podobná, pričom väčšina kľúčových montážnych závodov sa nachádza prevažne v západnej časti SVE-6. Čím je vzdialenosť medzi nimi väčšia, tým vyššie sú náklady na dopravu a časovanie dodávky.

Nízka miera individuálneho zdanenia by mala pomôcť udržať pracovníkov v regióne. Nízke sadzby dane z príjmov právnických osôb sú charakteristickým znakom regiónu SVE. Maďarsko má najnižšiu hlavnú sadzbu dane z príjmov právnických osôb na úrovni len 9 %, pričom v Bulharsku je len o 1 % vyššia. Relatívny nedostatok významných rozpočtových deficitov v strednej a východnej Európe znamená, že tieto nízke daňové sadzby pravdepodobne v regióne pretrvajú.

Stabilita a náročnosť podnikania: Krajiny SVE-6 podliehajú, ako členské štáty EÚ, právnemu rámcu, ktorý umožňuje úspešné podnikanie. Náročnosť podnikania sa v regióne celkovo zjednodušila. Vo svetovom meradle je najvyššie Poľsko na 24. mieste (z 54. pred 11 rokmi). Medzi krajinami SVE-6 sa najnižšie umiestnilo Maďarsko. So svojou 41. priečkou má však stále slušný náskok pred niekoľkými krajinami EÚ.

Stabilita meny je tiež významným plánovacím faktorom. V tomto ohľade sú najstabilnejšie Slovensko s eurom a Bulharsko s výmenným kurzom euro-lev.

Zdroj: Colliers International Group

Podobné články

  1. 10 predikcií pre Slovensko 2024 od Colliers
  2. 10 predikcií pre Slovensko 2024 od Colliers
  3. Globálny investičný výhľad na rok 2024
  4. Globálny investičný výhľad na rok 2024
  5. Technológia môže oživiť fond starnúcich kancelárskych budov
  6. Technológia môže oživiť fond starnúcich kancelárskych budov
  7. Colliers: Investičná scéna CEE 1. polrok 2023
  8. Colliers: Investičná scéna CEE 1. polrok 2023
  9. SERVIER: Ako naplno využiť potenciál kancelárskych priestorov
  10. SERVIER: Ako naplno využiť potenciál kancelárskych priestorov
  11. Colliers: Objem investícií v CEE v roku 2022
  12. Colliers: Objem investícií v CEE v roku 2022 medziročne
  13. Colliers: Európske trhy s nehnuteľnosťami v roku 2022
  14. Colliers: Európske trhy s nehnuteľnosťami v roku 2022
  15. Colliers: V 1. polovici 2022 dominovali investície do kancelárskych priestorov
  16. Colliers: V 1. polovici 2022 dominovali investície do kancelárskych priestorov
  17. Colliers: Štruktúra spotreby energie v krajinách CEE-6
  18. Colliers: Štruktúra spotreby energie v krajinách CEE-6
  19. Colliers: Investičná scéna CEE 1. polrok 2022
  20. Colliers: Investičná scéna CEE 1. polrok 2022
  21. Colliers: Stúpa dopyt po SBU a LML. Súvisí to s e-commerce
  22. Colliers: Stúpa dopyt po SBU a LML. Súvisí to s e-commerce
  23. Celoročné objemy investícií v CEE v roku 2021 medziročne vzrástli o 6 %
  24. Celoročné objemy investícií v CEE v roku 2021 medziročne vzrástli o 6 %
  25. Colliers: Objem investícií do nehnuteľností v CEE
  26. Colliers: Objem investícií do nehnuteľností v CEE
  27. Varšava a Praha v 1.Q 2021: Oživenie dopytu po kanceláriách
  28. Varšava a Praha v 1.Q 2021: Oživenie dopytu po kanceláriách
  29. Colliers: The CEE Office Scene 2020-2022
  30. Colliers: The CEE Office Scene 2020-2022
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky