27.07.2017
Keď sa pozriete na pracovné stoly v každej firme uvidíte, že sa „prehýbajú“ pod tonami vytlačených papierov a dokumentov. A neraz vytlačených zbytočne. Ukážeme vám ako tlačiť vo firme ekonomicky a pritom ekologicky.
Ilustračné foto: Konica Minolta
-
Ak tlačíte upravovateľný dokument, ktorý ma viacero strán, zmenšite okraje stránky, aby sa zmestilo viac riadkov na jeden list.
-
Na jeden hárok papiera tlačte viac ako jednu stranu dokumentu. Dajte si ale pozor, aby bol zmenšený text dobre čitateľný.
-
Pred tlačou používajte náhľad dokumentu priamo na displeji multifunkčného zariadenia. Budete presne vedieť ako sa vám dokument vytlačí a predídete zle vytlačeným stranám a opätovnej tlači. Niektoré zariadenia dokonca umožňujú priamo v náhľade urobiť úpravy ako zoradenie strán alebo ich správne otočenie
-
Vyberte si tlačiareň s funkciou rýchleho štartu, alebo úsporné režimy s rýchlym vypínaním nepoužívaných častí zariadenia. Aj vďaka tomu vaša tlačiareň môže dosiahnuť až polovičnú spotrebu energie oproti ekologickým štandardom.
-
Vyberajte zariadenia majú tiež funkciu ekočasovač – zariadenie si automaticky nastaví časovač prepínania do režimu spánku, keď sa nepoužíva - na základe analýzy predchádzajúceho používania.
-
Využívajte službu, kedy tlačiareň prázdnu stranu v dokumente nevytlačí.
-
Netlačte zbytočne. Dobre si premyslite, či daný dokument je potrebné vytlačiť.
-
Ak ste firma, prenajímajte si multifunkčné zariadenie. Vyjde vás to lacnejšie a nemusíte sa starať ani o servis zariadenia.
-
Mnohé firemné procesy, ktoré zvyknete robiť papierovo, sa dajú automatizovať aj bez papiera vďaka softvérovým riešeniam – ako napr. elekronický obeh faktúr za účelom schvaľovania , schvaľovanie dochádzky, archivácia objednávok, evidencia rôznych dokladov a pod.
-
Tlačte obojstranne, pokiaľ je to možné. Väčšina zariadení to už umožňuje automaticky, stačí si to navoliť v ovládači. Zvážte či sa vám viac oplatí tlačiť pozdĺž krátkej, alebo dlhej strany papiera.
-
Vyberte si zariadenie, ktoré je vyrábané s ohľadom na životné prostredie. Väčšina dnešných kvalitných čiernobielych zariadení je vybavená efektívnym systémom recyklácie tonera. Mechanizmus „toner loop“ zbiera, recykluje a znova používa nespotrebovaný toner. „Opätovné použitie tonera nielenže šetrí náklady, ale zároveň znižuje spotrebu tonera a tvorbu emisií CO2,“ konštatuje Tomáš Kopecký, produktový manažér zo spoločnosti Konica Minolta Slovakia. Ďalšou funkciou mechanizmu je počítadlo ekometer, ktoré zobrazuje informácie o tom, ako ekologicky je stroj využívaný a koľko spotrebováva energie. Priamo na paneli multifunkčného zariadenia tak užívateľ vidí napríklad pomer obojstrannej tlače k jej celkovému objemu.
Zdroj: Konica Minolta Slovakia