Investovanie je kľúčovým nástrojom na ochranu a zhodnocovanie financií, avšak Slovenky doň vstupujú oveľa menej aktívne ako muži. Dôvodom nie je len ich nižšie sebavedomie či vedomosti v oblasti financií, ale aj odlišný prístup k riziku a investičným rozhodnutiam. Napriek tomu je ich investorský potenciál veľký. V aktuálnej analýze sa Eva Sadovská, analytička WOOD & Company venovala tomu, ako si ženy veria v otázkach investícií, aké sú ich vedomosti, ale aj tomu, čo ich predurčuje k tomu, aby využili svoj potenciál naplno a stali sa z nich úspešné ženy - investorky.
Ženy vo väčšej miere ako muži čelia nižším príjmom, hrozbe straty práce či prerušeniam kariéry z dôvodu starostlivosti o deti a rodinu. Aj napriek tomu Slovenky vedia ušetriť finančné prostriedky a nie je raritou, keď na bežných účtoch v bankách mávajú vyššie sumy peňazí ako muži.
Aj preto je téma investovania u žien stále aktuálnejšia. Svoj podiel na tom má aj inflácia, ktorá sa síce vlani držala v normále (v priemere na úrovni 2,8 %), avšak v rokoch 2022 a 2023 lámala rekordy. Práve investovanie je nástroj, vďaka ktorému investori dokážu dlhodobo držať krok s infláciou.
V posledných rokoch bol zaznamenaný rastúci záujem žien o zhodnocovanie financií. V súčasnosti to badať aj napríklad na odborných podujatiach, na ktorých sa otázka „úspešné ženy“ a financie rieši čoraz častejšie.
Ak by ženy zároveň investovali v rovnakej miere ako muži, mohlo by to viesť k významnému nárastu objemu kapitálu na finančných trhoch. Na to je však potrebné podporiť ich investičnú gramotnosť a sebavedomie. Ženský investičný potenciál je veľký a jeho “odomknutie“ môže mať pozitívny dopad nielen pre samotné ženy, ale aj na celú ekonomiku.
Ilustračné foto: Brooke Lark / Unsplash.com
Pravdou však je, že gramotnosť a sebavedomie v otázkach investícií sú u Sloveniek nižšie ako v prípade Slovákov. Potvrdzujú to aj výsledky Indexu investičnej gramotnosti (IIG), ktorý na Slovensku realizovala investičná platforma Portu spolu s výskumnou agentúrou IPSOS počas decembra 2024 (na vzorke 1 033 obyvateľov).
Cieľom indexu je pravidelne monitorovať úroveň vedomostí Sloveniek a Slovákov v oblasti investícií, sporenia, rizika a akciových trhov. Podľa prieskumu si v roku 2024 neverilo v otázkach investovania až 72,9 % žien, zatiaľ čo u mužov to bolo 59,6 %. Aj v prípade samotných vedomostí sú na tom horšie ženy, nakoľko hodnota ich indexu investičnej gramotnosti dosiahla 82,5, u mužov išlo o 106,5. V rokoch 2021 až 2023 došlo k určitému polepšeniu u žien, avšak vlaňajší pokles indexu nemilo prekvapil. Dobrou správou je, že rozdiely medzi mužmi a ženami sa postupne zmenšujú.
Čomu (nielen) ženy pri investovaní nechápu a čo im naopak nerobí problémy? Slovenky (aj Slováci) správne rozumejú inflácii, vzťahu výnos - riziko a rozdielu medzi sporením a investovaním. Zhoršujúci sa trend bol ale zaznamenaný v prípade menových kurzov a zloženého úročenia.
Svetové štúdie ukazujú, že úspešné ženy investujú inak ako muži. Sú opatrnejšie, viac diverzifikujú portfólio a preferujú dlhodobé investičné nástroje s nižšou volatilitou. Na rozdiel od mužov, ktorí častejšie investujú do akcií, ženy uprednostňujú investičné fondy. Viac vyhľadávajú aj investície zamerané na udržateľnosť. Tento prístup im v priemere prináša stabilnejšie výnosy a nižšie riziko.
Napriek tomu existujú bariéry, ktoré ženám bránia investovať viac. Prehnaná obava z rizika spôsobuje, že niektoré ženy sa investovaniu vyhýbajú úplne. Tento postoj ich však pripravuje o príležitosť ochrániť svoje finančné prostriedky pred infláciou a zhodnotiť ich v dlhodobom horizonte.
Pozitívnym trendom je rastúca ochota žien nechať si poradiť od odborníkov. Aj podľa exkluzívneho prieskumu WOOD & Company, ktorý realizovala spoločnosť Datamar, vyše 81 % kvalifikovaných investorov a investoriek na Slovensku sa o investíciách radí - najčastejšie s wealth manažérmi. Práve kvalitný wealth manažment môže byť pre ženy kľúčovou oporou pri budovaní investičných stratégií.
Investovanie si nielen u žien v roku 2025 vyžaduje premyslenú stratégiu a diverzifikované portfólio. Michal Kasana, Wealth Management Director z WOOD & Company, odporúča ženám – investorkám rozložiť investície medzi realitné fondy (20 - 30 %), dlhopisy (20 - 30 %), akcie (cca 15 %), alternatívne investície (cca 15%) a hotovosť (cca 10 %).
„Ženy majú dlhší investičný horizont ako muži a sú vo svojich rozhodnutiach konzistentné počas celého života investície. Investorky taktiež vo väčšej miere uprednostňujú investície s priebežnými výnosmi. Avšak v prípade žien sú viditeľnejšie silnejšie emócie pri alternatívnych investíciách. Počúvajú viac na možnosti investovania do udržateľnosti, zdravotnej starostlivosti či starostlivosti o krásu a púšťajú sa častejšie do rôznych startupov“, vysvetľuje Michal Kasana.
Odborník zároveň zdôrazňuje dôležitosť dlhodobej stratégie „Buy and Hold“ („kúp a drž“) a varuje pred unáhlenými rozhodnutiami. Kľúčom k úspechu je správna kombinácia aktív a trpezlivosť, ktorá pomáha investorkám, ale aj investorom efektívne zvládať trhové výkyvy.
Wealth manažment je služba, ponúkajúca kompletný prístup k správe majetku prevažne bonitných klientov. Práca wealth manažéra zahŕňa cez personalizované poradenstvo budovanie dlhodobého vzťahu s klientom, založeného na porozumení jeho finančnej situácie a cieľov. Vďaka prístupu k exkluzívnym informáciám ponúka unikátne investičné príležitosti. Wealth manažér udržiava širší pohľad na celkové portfólio klienta, zohľadňujúc nielen finančné investície, ale aj iné typy aktív či podnikateľskú činnosť, čím zabezpečuje komplexnú správu majetku.
Zdroj: WOOD&Company