Zástavba poľnohospodárskej pôdy, zvyšovanie dopravnej záťaže, limitovaný záujem o dopad na životné prostredie vyjadrený aj „krabicovou“ architektúrou. Segment priemyselných nehnuteľností nebol dlhé roky verejnosťou vnímaný ako vzor zodpovedného developmentu. To sa však rýchlo mení, okrem iného aj vďaka posunu hodnôt celej spoločnosti, hospodárstva i samotných kľúčových strán v oblasti skladových a výrobných priestorov: developerov, nájomcov, investorov aj bánk. Významnú úlohu zohráva aj európska legislatíva záväzne znižujúca produkciu skleníkových plynov a uhlíkové stopy všeobecne. Presvedčivo to dokazuje nová analýza realitno-poradenskej spoločnosti
108 AGENCY. Ukazuje, ako progresívnym vývojom táto oblasť trhu nehnuteľností prešla od roku 2010, kedy získala tzv. zelený certifikát (LEED Gold) prvá priemyselná budova v Českej republike – Hills Pet Nutrition v Hustopečiach.
„Dáta, ktoré sme zhromaždili, budú pre mnohých prekvapením. V mnohých oblastiach sú to práve developeri priemyselných priestorov, ktorí do tunajšieho prostredia prinášajú zelené a šetrné inovácie – rýchlosťou aj rozsahom. Konverzia brownfieldov mimo možnú bytovú výstavbu, využívanie obnoviteľných zdrojov energie alebo šetrné technické zariadenia budov smerujúce k úsporám je v mnohých realizáciách inšpiratívne aj pre ďalšie oblasti trhu nehnuteľností,“ zhŕňa výsledky štúdie jej autorka Lenka Šindelářová z investičného oddelenia 108 AGENCY.
Analýza sa primárne zamerala na certifikáciu zelených budov. Ide o rešpektovaný parameter, ktorý slúži ako porovnanie pre financujúce banky, nájomcov aj investorov, ktorí tiež často využívajú externé bankové financovanie. V polovici tohto roku bolo 49 % dokončených priemyselných budov v Českej republike certifikovaných podľa zavedeného systému hodnotenia. S vývojom trhu bude podiel certifikovaných budov výrazne narastať, drvivá väčšina novej alebo chystanej výstavby už s certifikáciou počíta. Väčšina budov v SR bola certifikovaná už vo fáze prevádzky a používania. Prevažujúcou certifikáciou na tuzemskom trhu nehnuteľností zostáva BREEAM.
Zlomovým obdobím pre certifikáciu priemyselných priestorov bol rok 2020. Dovtedy skôr ojedinelé certifikácie niekoľkých skladových či výrobných hál podporila svojim komplexným rozhodnutím developerská spoločnosť CTP. Tento dominantný hráč na tunajšom trhu priemyselných priestorov nechal certifikovať celé svoje nehnuteľné portfólio. Popri markantnom náraste certifikovaných objektov na trhu to prinútilo k podobnému rozhodnutiu aj množstvo ďalších spoločností zameraných na výstavbu alebo prevádzku priemyselných budov. Svoje portfóliá v posledných dvoch rokoch certifikovali aj všetci ďalší významní developeri skladových nehnuteľností.
Tento trend ďalej akceleroval od jesene 2021, kedy začala stúpať cena energií. „Či už vplyvom bánk, nájomcov, investorov alebo vlastných rozhodnutí to boli práve developeri priemyselných nehnuteľností, kto veľmi flexibilne reagoval na výzvy energetickej krízy a termíny klimatických záväzkov v Európe. V oblasti komerčného developmentu vidíme práve v tomto segmente reálne vyjadrenú snahu o prevádzkové úspory, inštaláciu fotovoltaiky, tepelných čerpadiel, systémy zadržiavania a filtrácie zrážkovej alebo odpadovej vody,“ vypočítava Lenka Šindelářová. K dôvodom patrí aj zodpovedný prístup bánk, ktoré až na výnimky výstavbu budov, ktoré nedoložia svoju udržateľnosť, odmietajú financovať. Sťažený prístup k financovaniu by potom mali aj koncoví kupujúci – investori.
Pod vplyvom nájomcov a tiež spoločností investujúcich do obsadených priemyselných priestorov sa stavitelia začali sústrediť na udržateľnú výstavbu aj šetrnú prevádzku. Preto sa zvyšuje počet industriálnych objektov, ktoré sa snažia znížiť závislosť od plynu na najnutnejšie minimum. Okrem inštalácií fotovoltaických panelov, čomu ďalej prispeje aj legislatíva, to sú tepelné čerpadlá, dôraz na sadenie zelene a zvyšovanie biodiverzity alebo dôsledná práca so zrážkovými a odpadovými vodami – inštaláciou retenčných nádrží alebo koreňových čistiarní. Objavujú sa aj prvé projekty tzv. off-gridových, ostrovných energetických, systémov bez vonkajších dodávok a zdrojov.
„Všetky tieto opatrenia majú spoločný menovateľ, ktorým je znižovanie uhlíkovej stopy a úspory. Pri významnom podiele nájomcov ide o podmienku výberu priestoru. V prípade developerov a investorov je preukázateľný vplyv certifikácie alebo plnenia ESG kritérií na hodnotu nehnuteľnosti: u udržateľných zelených nehnuteľností sa do nej prepisujú dosahovaná vyššia obsadenosť a retencia nájomcov, vyššie nájomné a nižšie náklady na prevádzku. Tieto nehnuteľnosti si tak udržia svoju konkurencieschopnosť aj v porovnaní s novými stavbami, ktoré budú vznikať už v súlade so stále sa utužujúcou regulatorikou ESG. Aj staršie nehnuteľnosti môžu šikovnými investíciami dosiahnuť výrazné energetické úspory a zvýšenie hodnoty,“ dodáva Lenka Šindelářová.
Zdroj: 108 AGENCY
Podobné články