Deloitte: Tržby najväčších spoločností

06.09.2014

Zhoršujúca sa ekonomická situácia v strednej Európe v kombinácii s čoraz neistejšou geopolitickou situáciou spôsobili v roku 2013 stagnáciu tržieb mnohých najväčších firiem v regióne. Výsledky spoločností za prvý štvrťrok 2014 navyše naznačujú, že sa v tomto roku stagnácia premení v skutočný pokles. Vyplýva to výsledkov rebríčka CE Top 500, ktorý po ôsmykrát zverejnila spoločnosť Deloitte.

Zastúpenie slovenských spoločností sa v rebríčku znížilo z 29 na 28 spoločností. Pozíciu slovenského lídra si udržal výrobca automobilov Volkswagen (v celkovom rebríčku si udržal 14.miesto) pred spoločnosťou Slovnaft (v rebríčku obsadila 22. miesto) a Kia Motors Slovakia (v rebríčku postúpila na 25. miesto) V prvej päťdesiatke firiem s najvyššími tržbami sa umiestnili ďalšie dve slovenské spoločnosti.

Priemysel„Napriek úvodným známkam hospodárskeho oživenia nebol rok  2013 pre krajiny strednej Európy ľahký. Iba dve z piatich najväčších ekonomík, maďarská a rumunská, dokázali rásť rýchlejšie ako v roku 2012.  Situácia v ďalších troch krajinách, v Poľsku, Česku a na Ukrajine, sa výrazne nezmenila v porovnaní s rokom 2012,“ vysvetľuje Vladimír Masár, prezident spoločnosti Deloitte Slovensko. Nestabilná situácia na Ukrajine a nedávne hospodárske sankcie môžu podľa neho prispieť k zhoršeniu ekonomickej situácie v regióne a k ďalšiemu spomaleniu vývoja najväčších spoločností v strednej Európe. „Výsledky spoločností za prvý štvrťrok tohto roka naznačujú, že sa situácia vo všetkých odvetviach zhoršuje, príjmy podnikov poklesli v priemere o 3,1 %, kým v prvom štvrťroku 2013 to bolo len o 0,5 %. Môžeme tak hovoriť o negatívnom trende v regióne,“ dodal V. Masár.

Agregované tržby všetkých spoločností z rebríčka Top 500 dosiahli 712 miliárd EUR, čo predstavuje medziročný pokles o 0,4 %. Tento rok zaznamenala pokles tržieb takmer polovica z 500 najväčších spoločností (45,4 % v porovnaní s 40,4 % v roku 2012). Výsledky štúdie poukazujú na nižší priemerný rast tržieb ako v predchádzajúcom roku vo všetkých krajinách regiónu. Najväčšie zastúpenie v rebríčku má už dlhoročne Poľsko (celkovo 161 firiem) za ním nasleduje Česká republika (79 firiem) a Maďarsko (63 firiem).

Na popredných priečkach rebríčka došlo len k malým zmenám. Poľský PKN Orlen, maďarský MOL a česká Škoda Auto si aj naďalej držia prvé tri miesta. Ukrajinská spoločnosť DTEK, ktorá v roku 2012 poskočila z 32. priečky na siedmu, pokračovala v raste a tento rok skončila na piatom mieste. Jeronimo Martins Polska si s efektívnou stratégiou expanzie polepšila o štyri miesta na ôsmu priečku. Najväčší skokani sa však nachádzajú nižšie v rebríčku. Spoločnosť Ford Romania si polepšila o mimoriadnych 258 miest  na 170. priečku vďaka takmer dvojnásobnému nárastu tržieb na 1,097 miliardy EUR. Mercedes-Benz Manufacturing Hungary poskočil o 156 pozícií na 74. priečku vďaka 127-percentnému nárastu tržieb.

Slovenská časť rebríčka sa výraznejšie nezmenila – prvých 9 priečok zostalo bez zmeny. Najvyššiu pozíciu si medzi slovenskými firmami udržal Volkswagen Slovakia s celkovými tržbami vo výške viac ako 6,5 miliardy EUR. Aj keď tržby automobilky mierne poklesli o 1 %, podarilo sa jej udržať si 14. miesto v stredoeurópskom rebríčku.

Druhé miesto obhájila rafinéria Slovnaft s tržbami prevyšujúcimi 4,7 miliardy EUR. Spoločnosť zaznamenala medziročný rast tržieb o 2 %, čo jej umožnilo posunúť sa v stredoeurópskom rebríčku o 1 priečku nahor na celkovú 22 pozíciu. Zmena nenastala ani na treťom mieste, ktoré si udržala Kia Motors Slovakia s tržbami takmer 4,5 miliardy EUR. Medziročný nárast tržieb o vyše 13 % sa odzrkadlil aj na umiestnení žilinskej automobilky v rebríčku – v regióne sa Kia posunula z 31. na 25. pozíciu. 

Najväčší nárast tržieb podľa štúdie o najväčších spoločnostiach v strednej Európe v roku 2013 zaznamenal výrobný sektor, a to takmer o 3 %. Potiahol ho hlavne automobilový priemysel. Niekoľko medzinárodných spoločností z tohto odvetvia spustilo v uplynulom roku ďalšie investície v strednej Európe (v Rumunsku, Poľsku, Maďarsku a na Slovensku). Na druhej strane, sektor spotrebného tovaru vzrástol iba o 1,1 %. V predchádzajúcom roku to bolo o vyše 4,8 %. Odvetvie technológií, médií a telekomunikácií už niekoľko rokov vykazuje pokles priemerných tržieb (v roku 2013 to bolo o 4,9 %). Sektorom, ktorý už druhý rok po sebe zaznamenal najväčší pokles (o 15,7 %), je realitný a stavebný priemysel.

„Kým závery štúdie dávajú dôvod na zamyslenie sa, nie sú to všetko len zlé správy. Zdá sa, že stredoeurópske krajiny sú v procese transformácie – menia sa. Namiesto zamerania sa na lacnú pracovnú silu sa čoraz viac sústreďujú na znalostnú ekonomiku a inovácie tradičných výrobkov a služieb. Tieto v konečnom dôsledku umožnia spoločnostiam a celým ekonomikám byť konkurencieschopnejšími a ziskovejšími. To je, zdá sa, cesta ako sa vysporiadať so súčasnou situáciu v dlhodobom horizonte,“ uviedol Alastair Teare, generálny riaditeľ Deloitte v strednej Európe.

Zdroj: Deloitte, Ilustračné foto: Freeimages.com
 

Podobné články

  1. Ocenenie Slovakia Best Managed Companies 2024 získalo 12 spoločností
  2. Ocenenie Slovakia Best Managed Companies 2024 získalo 12 spoločností
  3. Slovenská firma patrí medzi tri najrýchlejšie rastúce technologické startupy
  4. Slovenská firma patrí medzi tri najrýchlejšie rastúce technologické startupy
  5. Snažia sa žiť udržateľne, chcú zmysluplnú prácu a work-life balans
  6. Snažia sa žiť udržateľne, chcú zmysluplnú prácu a work-life balans
  7. Deloitte: Generatívna AI nás zásadne zmení
  8. Deloitte: Generatívna AI nás zásadne zmení
  9. Slovenská technologická firma je jedným z víťazov Fast 50
  10. Slovenská technologická firma je jedným z víťazov Fast 50
  11. Zvyšujúca sa miera digitalizácie v daňovej oblasti predstavuje novú výzvu
  12. Zvyšujúca sa miera digitalizácie v daňovej oblasti predstavuje novú výzvu
  13. 6 slovenských firiem sa zaradilo medzi najlepšie riadené spoločnosti na svete
  14. 6 slovenských firiem sa zaradilo medzi najlepšie riadené spoločnosti na svete
  15. Mileniálov a Gen Z najviac trápia finančné problémy a zmena klímy
  16. Mileniálov a Gen Z najviac trápia finančné problémy a zmena klímy
  17. Deloitte: V SR pôsobí vo vedení najväčších spoločností až 25 % žien
  18. Deloitte: V SR pôsobí vo vedení najväčších spoločností až 25 % žien
  19. Deloitte: Strategické ciele centier zdieľaných služieb sa menia
  20. Deloitte: Strategické ciele centier zdieľaných služieb sa menia
  21. Deloitte: Budúcnosť práce je hybridná
  22. Deloitte: Budúcnosť práce je hybridná
  23. Podnikateľské prostredie je nepredvídateľné, pomaly sa však stabilizuje
  24. Podnikateľské prostredie je nepredvídateľné, pomaly sa však stabilizuje
  25. Prieskum Deloitte: Automatizácia inteligentne
  26. Prieskum Deloitte: Automatizácia inteligentne
  27. Deloitte: Trendy v oblasti ľudských zdrojov
  28. Deloitte: Trendy v oblasti ľudských zdrojov
  29. Kľúčom k efektívnej mestskej preprave
  30. Deloitte City Mobility Index: Mestská preprava
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky