Myslíme, že zatiaľ nie. Ukazovatele ekonomického sentimentu stále naznačujú pokračujúcu expanziu objemu investícií v rámci regiónu CEE-6 (Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko, Poľsko, Rumunsko) v roku 2018, a to aj nad najvyššiu úroveň roku 2017 v objeme 12,9 miliárd eur. Súčasný hospodársky a investičný cyklus na trhu nehnuteľností by mal vrcholiť v roku 2019, pričom je ale treba tiež zohľadniť riziká, ktoré sa dajú očakávať pre rok 2018 a bola už zrejmá v roku 2017 a ďalej sa rozvinula. Ide predovšetkým o rastúcej inflácii zapríčinenú silnými rastovými predpoklady krajín CEE-6 a nedostatkom pracovných síl, čo zvyšuje úrokové sadzby, ktoré sú viditeľné už v Českej republike a Rumunsku. Spoločnosť Colliers International aktuálne predstavuje svoj Investičný výhľad pre trh nehnuteľností v krajinách CEE-6 pre rok 2018.
Solídny rast HDP v Európe (medziročne o 2,5% v 2017) podporuje export v strednej a východnej Európe. Zvýšená investície do regiónu CEE-6 z miestnych zdrojov i z EÚ, rovnako ako spotreba, prispejú k priblíženiu sa vrcholu hospodárskeho rastu. Tento cyklus pravdepodobne dosiahne vrchol v roku 2019.
Ilustračné foto: Pixabay.com
Rast nájomného kancelárskych nehnuteľností sa v rámci celého regiónu urýchľuje čo je indikátorom svižné ekonomickej aktivity. Údaje o sentimentu v stavebníctve naprieč regiónom CEE-6 naznačujú blížiace sa boom vo výstavbe. Tretím ukazovateľom "vrcholných" podmienok sú investície do hotelov v strednej a východnej Európe, ktoré sa v roku 2017 viac ako zdvojnásobili na 988 miliárd eur: strmý nárast aktivít v oblasti hoteliérstva často predznamenáva obdobie vysokého rastu.
Hlavnými rizikami, ktoré môžu spôsobiť strmý pád, sú zvyšujúce sa inflácia, nedostatok pracovných síl, vyššie úrokové sadzby a tým pádom aj zvýšená miera financovania transakcií v regióne. Silné rastové predpoklady a nedostatok pracovných síl sú v roku 2018 hlavným makroekonomickým rysom regióne CEE-6 a stojí za vyššími úrokovými sadzbami, ktoré sa už vyskytujú v Českej republike a Rumunsku.
Mimo región strednej a východnej Európy môže Európska centrálna banka prekvapiť trhy zvýšením úrokových sadzieb. Za ďalšie riziká považujeme e-commerce pre maloobchodníkov, dane, populistickú politiku a nadmerné preťahovanie rozmachu boomu vo výstavbe, čo môže v roku 2019 predstavovať skôr problém.
Pre klímu v regióne CEE sa javí ako stabilný a bude naďalej posilňovať v roku 2018, čo pravdepodobne napomôže aj rastu HDP v regióne. Nemecký index podnikateľskej dôvery (IFO) prekonal index ekonomického sentimentu (ESI) v krajinách CEE-6.
Mark Robinson, špecialista výskumu Colliers International pre región strednej a východnej Európy uviedol: "Európa sama o sebe prosperuje a eurozóna zaznamenala zdravý medziročný nárast o 2,5% v treťom kvartáli roku 2017. Rast HDP všetkých krajín CEE-6 je na vzostupe v dôsledku exportu do Európy (I inam), investícií, spotreby a suverénne najvyššieho medziročného rastu HPD v treťom kvartáli v Rumunsku. To vykázalo nárast o 8,8%, zatiaľ čo v ostatných krajinách sa pohyboval v rozmedzí 3,4-5%. Táto dynamika by mala vydržať aj v roku 2018, aj keď úrokové sadzby (v ČR a Rumunsku) rástli a naďalej budú. "
Spolu s expanziou sektora dochádza aj k rastu objemu investícií. Zmiešaný ukazovateľ spotrebiteľského sentimentu EÚ ESI v regióne CEE-6 naznačoval oproti minulému roku mierny nárast objemu investícií. Rok 2017 podľa očakávania priniesol investície vo výške 12,9 miliárd eur, čo je o 6% viac ako 12,2 miliardy eur v roku 2016. Vývoj sentimentu naznačuje, že nárast investícií bude v nasledujúcich 18 mesiacoch pokračovať.
Kapitola o raste nájme sa začala písať na väčšine metropolitných trhoch podobne. Už pred dvanástimi mesiacmi sme upozornili na dynamiku rastu nájmov v retailovom segmente nákupných centier (TSC). Tento trend pokračoval najmä na likvidných trhoch vo Varšave a v Prahe. Obsadenosť kľúčových nákupných centier vykazovala známky nasýtenosti. Ešte by bolo dobré spomenúť cyklický nárast nájmov kancelárií, ktorý bol zjavný prevažne na konci roku 2017, čo znamená, že toto širšie zastúpenie ekonomiky konečne vykazuje známky obdobie boomu. Najviac sa tento trend prejavuje v Budapešti, Sofii, Bukurešti a Prahe.
Zdroj: Colliers International