UniCredit: Stavebná produkcia za október

31.10.2014

Októbrové čísla priemyslu príjemne prekvapili. Nepotvrdili sa tak negatívne signály, ktoré vysielal včera zverejnený zahraničný obchod (slabé exporty). Po zohľadnení tradičnej sezóny priemyselná produkcia v októbri medzimesačne vzrástla o 1,0% (prepočet UniCredit Bank na základe údajov Štatistického úradu SR). Dynamika jej medziročného rastu sa tak zrýchlila z revidovaných 0,4% v septembri na 2,7% v októbri. Aj napriek korekcii slabých septembrových čísel však dynamika medziročného rastu priemyslu stále výrazne zaostáva za prelomom rokov aj prvou polovicou tohto roka.

Priemysel v októbri ťahali nahor najmä hutníci a výrobcovia elektrických zariadení. Obe tieto odvetvia zaznamenali relatívne silný medzimesačný rast (po očistení o sezónu na úrovni 5-6 %), pričom dynamika ich medziročného rastu sa vyšplhala do dvojciferných úrovní – hutníci 13,5 %, elektrické zariadenia 27,2 %. Len tieto dve odvetvia tak prispeli k medziročnému rastu priemyslu 3,4 pb. (t.j. ak by ostatné odvetvia ostali na úrovni minulého roka, medziročný rast priemyslu by dosiahol 3,4 %). Dvojciferný medziročný rast zaznamenal aj rafinérsky priemysel (17,0 %), a to aj napriek medzimesačnej stagnácií produkcie. V porovnaní so septembrom sa po zohľadnení sezóny zvýšila aj produkcia ťažiskového odvetvia slovenského priemyslu - automobilového priemyslu, v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka však bola jeho produkcia stále nižšia o 2,7% a medziročný rast priemyslu tak automobilový priemysel znižoval o -0,8 pb. Relatívne silný medzimesačný nárast produkcie, o viac ako štvrtinu, zaznamenala v októbri aj spotrebná elektronika, tu sa však jednalo len o klasický sezónny predvianočný nárast produkcie, navyše jeho rozsah mierne zaostal za štandardom minulých rokov - po očistení o sezónu produkcia v tomto odvetví medzimesačne mierne poklesla o -0,8%. Výroba spotrebnej elektroniky tak medziročne klesala o -7,5% a medziročný rast priemyslu znižovala o -0,5%.

Crane

ilustračné foto: Freeimages.com

 

Stavebníctvo ďalej klesá

Stavebníctvo ďalej klesá Stavebníctvo v októbri opäť klesalo, v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa jeho produkcia po zohľadnení tradičnej sezóny znížila o -0,3%, dynamika medziročného poklesu stavebníctva sa však  zmiernila z -5,3% na -4,1%. Stavebníctvo pritom medziročne padalo v oboch segmentoch – výstavbe budov (-3,6%) aj infraštruktúry (-4,2%).

(ilustračné foto: freeimages.com)

Aj napriek tomu, že na Slovensku je v súčasnosti rozostavaných najviac kilometrov diaľnic, stavebná produkcia v segmente výstavby infraštruktúry tomu nenasvedčuje. Mohlo by to signalizovať výraznejší pokles vo výstavbe inej ako diaľničnej infraštruktúry, čo sa však mesiac pred komunálnymi voľbami zdá relatívne málo pravdepodobné. Pravdepodobnejší dôvod sa nám tak javí pomalšie tempo výstavby, ktoré súvisí s finančnými problémami staviteľov niektorých diaľničných úsekov. Domnievame sa totiž, že aktuálnym problémom slovenského stavebníctva je skôr strana ponuky ako dopytu.

Výhľad

Podľa indikátora ekonomického sentimentu Štatistického úradu ostáva nálada subjektov v priemysle stále relatívne dobrá, v posledných mesiacoch sa dokonca ďalej zlepšovala, pričom rástli aj očakávania podnikov priemyslu ohľadom budúcej produkcie. Takýto vývoj nás mierne prekvapil a naznačuje, že nami očakávané spomalenie v závere roka by nemuselo byť až tak výrazné. V protiklade k tomu však stoja čísla zahraničného obchodu (najmä exportov), ktoré stále naznačujú výrazné spomalenie zahraničného dopytu.

Nálada sa postupne zlepšuje aj v stavebníctve. Keďže aktuálne problémy vidíme skôr na strane ponuky, po vyriešení finančných problémov top hráčov odvetvia a opätovnej štandardizácií vzťahov v stavebníctve by sme sa mohli konečne dočkať aj robustnejšieho oživenia stavebnej produkcie. Predpokladáme však, že proces štandardizácie potrvá ešte niekoľko mesiacov, a tak sa medziročného rastu stavebníctva dočkáme v lepšom prípade najskôr v úvode budúceho roka. Medziročný rast stavebníctva bude navyše v posledných mesiacoch roka tlačiť smerom nadol aj vyššia minuloročná porovnávacia báza.                  

Zdroj:UniCredit Bank                                   

Podobné články

  1. 7 architektonických trendov súčasnosti, ktoré ovplyvnia budúcu podobu miest
  2. 7 architektonických trendov súčasnosti, ktoré ovplyvnia budúcu podobu miest
  3. Prieskum UniCredit: Investície do ESG rastú
  4. Prieskum UniCredit: Investície do ESG rastú
  5. Prieskum UniCredit: Slováci chcú spoločensky zodpovedné a udržateľné firmy
  6. Prieskum UniCredit: Slováci chcú spoločensky zodpovedné a udržateľné firmy
  7. Slabá výstavba, zdražovanie materiálov a rastúce ceny realít
  8. Slabá výstavba, zdražovanie materiálov a rastúce ceny realít
  9. C&W: Priemyselný trh za 1. polrok 2020
  10. Rekordné výsledky na priemyselnom
  11. Úloha stavebníctva v oblasti znižovania uhlíkovej stopy
  12. Úloha stavebníctva v oblasti znižovania uhlíkovej stopy
  13. Brzdenie výstavby mestom tlačí ceny bytov nahor
  14. Brzdenie výstavby mestom tlačí ceny bytov nahor
  15. Dopady štátnych opatrení na
  16. SKGBC: Dopady štátnych opatrení na subjekty v stavebnom sektore
  17. Stavebníctvo porastie i v tomto roku
  18. Stavebníctvo porastie v tomto roku
  19. Analýza: Stavebné povolenia v Európe v
  20. Analýza UniCredit: Stavebné povolenia v Európe
  21. Analýza nákladov a produktivity práce
  22. Analýza nákladov a produktivity práce:
  23. Stav budov na Slovensku brzdí rozvoj krajiny
  24. Stav budov na Slovensku brzdí rozvoj
  25. Trh komerčných nehnuteľností v ČR a v SR
  26. Trh komerčných nehnuteľností v ČR a v SR
  27. Slovenský stavebný sektor by sa mal
  28. CEEC: Očakávaný rast stavebného sektora
  29. CEEC: Výkon slovenského stavebníctva porastie
  30. Stavebné firmy očakávajú
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky