Najdostupnejším artiklom na trhu, z hľadiska tohto porovnania, sú už viac ako dva roky po sebe staršie byty. V apríli bolo financovanie staršieho bytu o 60 % výhodnejšie ako financovanie porovnateľnej novostavby a o 21 % výhodnejšie ako financovanie nájmu v porovnateľnom byte. V priebehu apríla zozbieralo analytické oddelenie spoločnosti Bencont Investments údaje o trhu nájomného bývania a starých bytov v hlavnom meste Slovenska. Metodika spracovávania údajov zostala rovnaká ako v predchádzajúcich analýzach – obe databázy pozostávajú zo vzorky 1000 bytov zozbieranej v priebehu apríla z realitných serverov.
Priemerná cena nájmu v Bratislave dosiahla v apríli 2014 úroveň 692,3 EUR za mesiac vrátane zálohových platieb za energie. V medzikvartálnom vyjadrení teda došlo k poklesu cien o 5,9 percentuálneho bodu. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa však cenová hladina nájmov vzrástla v priemere o 2,5 %.
Najdrahšie sa na trhu prenajímajú byty v prvom okrese. Ich ceny sú 38% nad úrovňou celobratislavského priemeru. Cenovo vyčnieva aj tretí bratislavský obvod v dôsledku drahších nájmov na Kolibe. V ostatných častiach mesta platí: čím ďalej od centra, tým je cena nájmu nižšia. Ďalším dôležitým faktorom, ktorý rozhoduje o cene mesačného nájomného, je stav predmetu nájmu. Až 95% bytov v databáze prešlo nejakou formou rekonštrukcie resp. patrí do kategórie novostavieb. Prenajímatelia si teda uvedomujú, že ak chcú zvýšiť cenu nájmu, musia zlepšiť aj komfort bývania.
Starší resp. druhýkrát predávaný byt stál v apríli v priemere 116-tisíc eur aj s DPH. Jeho priemerná cena bola o 3,5% vyššia v porovnaní s januárom 2014. V medziročnom porovnaní stúpla jeho cena o 2,2 percentuálneho bodu. Priemerná cena v Bratislave je ťahaná smerom nahor mestskými časťami Staré mesto, Nové mesto a Ružinov. Priemer v týchto častiach je na úrovni 146,5-tisíc čo je v porovnaním s priemerom v ostatných častiach o 54,4% vyššia úroveň.
Čo sa týka skladby bytov na trhu z hľadiska izbovosti, dominujú trojizbové byty. Viac ako štvrtinový podiel na ponuke majú aj jedno a dvojizbové byty. Zaujímavým faktom je, že z trhu sa vytrácajú veľké päť a viac izbové byty, ktorých je štatisticky len o málo viac ako jedno percento. Taktiež sa znížila aj ponuka štvorizbových bytov, ktorých je na trhu takmer 12%. Najväčšia ponuka starších bytov sa nachádza v Petržalke. Tu sa nachádza aj najbohatšia štruktúra bytov.
Rovnako ako na začiatku tohto roka, aj v apríli sme skúmali dostupnosť bývania na základe mesačných finančných nákladov na 3-izový byt. Za finančné náklady považujeme mesačnú splátku hypotekárneho úveru pri súčasných podmienkach a 100% prefinancovaní a výšku mesačného nájmu bez energií. V analýze sme vychádzali z mediánových cien.
V rámci Bratislavy sa nám v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom zhoršila dostupnosť bývania v novostavbách. V percentuálnom vyjadrení o 2,1%. Naopak, dostupnejšie je v porovnaní s januárom bývanie v staršom byte a to o 3,7 percentuálneho bodu. Dostupnosť bývania v nájomných bytoch zostala na rovnakej úrovni ako na začiatku roka. Najdostupnejším artiklom na trhu, z hľadiska tohto porovnania, sú už viac ako dva roky po sebe staršie byty. V apríli bolo financovanie staršieho bytu o 60% výhodnejšie ako financovanie porovnateľnej novostavby a o 21% výhodnejšie ako financovanie nájmu v porovnateľnom byte. „Spomalenie medziročného rastu cien nájomného v nehnuteľnostiach a dokonca medzikvartálny pokles môže signalizovať, že nájomné zrejme speje k najvyššej akceptovateľnej cene, pri ktorej dopyt už začína uvažovať o substitúcii napr. kúpou nehnuteľnosti,“ komentuje výsledky prieskumu senior analytik Bencont Investments Matúš Jančura.
„Z krátkodobého hľadiska, t.j. jedného roka, neočakávame významné zmeny na trhu. Na trhu novostavieb naďalej očakávame stabilizáciu, ceny vo vyjadrení na meter štvorcový môžu začať mierne stúpať. Opačný trend očakávame pri absolútnych cenách – dôvodom je trend zmenšovania bytov na trhu. Z dlhodobého hľadiska dopyt po nehnuteľnostiach odráža aktuálnu makroekonomickú situáciu. Rozhodujúcimi ukazovateľmi sú rast HDP, nezamestnanosť a rast nominálnych príjmov,“ dodáva Jančura.
Zdroj a foto: Bencot
Zdroj a foto: Bencot Investments
Podobné články