Čaká nás profesijná revolúcia?

07.01.2021

Pandémia koronavírusu zmenila celý slovenský trh práce. Výrazne sa zvýšil dopyt po špecialistoch v IT, kuriéroch aj pracovníkoch v obchode a zdravotníctve, kým predtým tak obľúbené pozície v automobilovom priemysle stratili v priebehu pár mesiacov na atraktivite. Personálna agentúra Grafton vo svojom najnovšom prieskume mapovala preferencie a motiváciu slovenských zamestnancov naprieč odbormi.

Analýza pracovného trhu personálnej spoločnosti Grafton, ktorú realizovala kontinuálne od februára do októbra tohto roka, ukázala, že koronakríza odhalila jasnú transformáciu na slovenskom pracovnom trhu. Najväčší prepad zaznamenala v profesiách ekonomicky závislých na priazni zákazníkov, teda na dopyte po tovare a službách – takými sú pracovníci v reštauráciách či ubytovacích zariadeniach, ktorí doplatili na opatrenia vyplývajúce z boja s epidémiou COVID-19. Na druhej strane sú pracovníci platení z verejných zdrojov, ktorých sa kríza viac-menej nedotkla. Samostatnou kategóriou sú profesie, ktoré sa o svoje pozície obávať nemusia ani v problematickom období.

Účtovníctvo

Ilustračné foto: Pixabay.com

„Na trhu sú stále žiadaní špecialisti - a to nielen v IT, ale tiež v oblasti účtovníctva a finančnej kontroly, v ošetrovateľstve či technike. Pri menej kvalifikovaných odboroch je dopyt po vodičoch nákladných automobilov a autobusov, predavačoch, pracovníkoch vo výrobe alebo manuálnych činnostiach v logistike,“ hovorí Miroslav Garaj, managing director personálnej agentúry Grafton Recruitment.

Podľa údajov MPSVaR SR došlo v období pandémie k najvyššiemu poklesu zamestnanosti za 10 rokov. Klesajú nielen mzdy, za 2.štvrťrok 2020 podľa týchto ukazovateľov došlo aj k prepadu vyplácania odmien a to o -18 %. Pandémia zasiahla predovšetkým reštaurácie a hotely (-16,5 %), ďalej administratívne služby (-9,6 %) a tiež priemyselnú výrobu (-2,4 %). Naopak rast bol zaznamenaný vo verejnej správe a obrane (+1,8 %), v poľnohospodárstve (+2,7 %) a tiež v zdravotníctve a sociálnej pomoci (+1,0%).

Hľadať si prácu v rovnakom odbore, najmä ak sa v ňom prepúšťa, nie je v súčasnosti najlepšia voľba. „Ako ukázal prieskum Grafton, práve ochota zmeniť odbor v období koronavírusovej krízy sa mierne zvýšila (z 27 % na 32 %), aj keď je to vzhľadom na zmeny trhu stále pomerne malé číslo,“ objasňuje M. Garaj. Nižší záujem o zmenu majú ľudia z odboru IT, ktorý je však aktuálne najatraktívnejší pre tých, ktorí uvažujú o zmene profesie.

Z prieskumu Graftonu, ktorý mapoval aj motiváciu zamestnancov, vyplýva, že práve IT experti si novú prácu v súčasnosti nehľadajú, no sú otvorení novým ponukám. Koronakríza mala dopad iba na malú časť z nich. Zo svojej práce majú nadpriemerne dobrý pocit, navyše im zamestnávatelia vychádzajú v ústrety viac, ako iným profesiám. Najsilnejšími potrebami je u nich rozvoj a zaujímavá náplň práce, ale tiež flexibilita. „Dôležitá je pre nich, samozrejme, výška mzdy a stabilita. Ak si majú hľadať nové uplatnenie, robia tak cez internet, ale často aj cez personálne agentúry. Demotivuje ich najmä zlá organizácia práce,“ hovorí Miroslav Garaj.

Najohrozenejší sú nízkokvalifikovaní pracovníci, pričom podľa ukazovateľov MPSVaR SR najviac takýchto pracovných miest zaniklo na západnom Slovensku. Uplatnenie si v súčasnosti nájdu absolventi technických odborov strojárenských a elektrotechnických škôl, montážni pracovníci, dokladači tovaru či skladníci.

„Pre robotníkov je najdôležitejšia zmluva na dobu neurčitú a výška mzdy,“ vysvetľuje M. Garaj a dodáva: „Veľmi vnímajú ústretovosť zamestnávateľa - najviac ocenia, keď ich zamestnávateľ pustí k lekárovi alebo im schváli dovolenku, ale aj keď majú možnosť vzdelávania sa. Demotivuje ich hlavne zlá organizácia práce a nízka mzda.“ Prieskum Graftonu ďalej ukázal, že pre nízkokvalifikované profesie je veľmi dôležitá stabilita – v ich rozhodovaní hrá veľkú úlohu. Pracovníci z týchto oblastí sú zvyknutí meniť prácu častejšie ako iné profesie, pričom si ju hľadajú cez internet, hlavne na pracovných portáloch s ponukami.

Aj keď sa doteraz ukazovatele nezamestnanosti rapídne nezmenili, odborníci predpokladajú, že je tak vďaka vládnym dotáciám na podporu udržania pracovných pozícií. Už teraz je však potrebné pripraviť sa na nevyhnutnosť štrukturálnej, teda profesijnej revolúcie, ktorá nás čaká po vakcinácii a skončení pandémie. „Ľudia opäť začnú chodiť do reštaurácií, či budú opäť cestovať. Bude pokračovať obrovský rozmach v oblasti digitálneho a sociálneho marketingu, obnoviteľných zdrojov, či kyber a dátovej bezpečnosti. Preto by sa mala slovenská vláda v rámci pripravovaných plánov obnovy zamerať predovšetkým na flexibilitu trhu práce, teda schopnosť pružne a cielene reagovať na zmeny, nie ich pasívne prijímať, ďalej na rast kvality vzdelávania a premenu štruktúry hospodárstva,“ dodáva Miroslav Garaj.

Zdroj: Grafton Slovakia 

Podobné články

  1. Dočasné zamestnávanie pracovníkov kancelárií cez PA zažíva boom
  2. Dočasné zamestnávanie pracovníkov kancelárií cez PA zažíva boom
  3. Ako sme na tom s ESG?
  4. Ako sme na tom s ESG?
  5. Pracovné miesto na celý život? Kedysi bežná realita, dnes skôr fikcia
  6. Pracovné miesto na celý život? Kedysi bežná realita, dnes skôr fikcia
  7. Ľudia by chceli mať pri organizovaní svojho pracovného času viac flexibility
  8. Ľudia by chceli mať pri organizovaní svojho pracovného času viac flexibility a s
  9. Ako vnímame starostlivosť o zdravie?
  10. Ako vnímame starostlivosť o zdravie?
  11. Prieskum: Prečo ľudia menia prácu?
  12. Prieskum: Prečo ľudia menia prácu?
  13. Ako ovplyvnil slovenský pracovný trh konflikt na Ukrajine?
  14. Ako ovplyvnil slovenský pracovný trh konflikt na Ukrajine?
  15. Grafton: Trendom na trhu práce sa stane job hopping
  16. Grafton: Trendom na trhu práce sa stane job hopping
  17. Hrozí nám vojna o zamestnancov. Čo urobiť, aby ste si ich udržali?
  18. Hrozí nám vojna o zamestnancov. Čo urobiť, aby ste si ich udržali?
  19. Využívanie flexibilných pracovných úväzkov vzrástlo vo viac ako štvrtine firiem
  20. Využívanie flexibilných pracovných úväzkov vzrástlo vo viac ako štvrtine firiem
  21. Mladí dnes nájdu uplatnenie vo viacerých odboroch
  22. Mladí dnes nájdu uplatnenie vo viacerých odboroch
  23. Veľký mzdový prieskum Grafton: Sme stále atraktívny trh?
  24. Veľký mzdový prieskum Grafton: Sme stále atraktívny trh?
  25. Pracovný trh: rásť bude najmä priemysel a logistika
  26. Pracovný trh: rásť bude najmä priemysel a logistika
  27. Slováci sa chcú zdokonaľovať hlavne v jazykoch
  28. Slováci sa chcú zdokonaľovať hlavne v jazykoch
  29. Grafton: Veľké znižovanie miezd sa nekonalo
  30. Grafton: Veľké znižovanie miezd sa nekonalo
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky