Negatívny vývoj podnikateľského prostredia

12.03.2015

Podľa hodnotení podnikateľov sa vnímanie kvality podnikateľského prostredia na Slovensku v poslednom štvrťroku 2014 opäť zhoršilo, hoci menej intenzívne než v minulom kvartáli. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia, ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska, je 61,2 bodu, čo predstavuje oproti predchádzajúcemu kvartálu pokles o 1,71 %. Podnikateľom prekážajú najmä neustále zmeny v legislatíve a zvyšovanie daňového zaťaženia, ktoré priniesla novela zákona o dani z príjmov. Zhoršenie situácie podľa podnikateľov nastalo aj v oblastiach uplatňovania princípu rovnosti pred zákonom a vymáhateľnosti práva a funkčnosti súdnictva.

V poslednom štvrťroku 2014 zaznamenala najvýraznejší pokles spomedzi sledovaných parametrov Indexu podnikateľského prostredia (IPP) položka hodnotiaca zrozumiteľnosť, použiteľnosť a stálosť právnych predpisov. Odráža to skutočnosť, že v závere minulého roku došlo k viacerým významným zmenám v zákonoch dôležitých pre podnikanie. Hlavnou zmenou bola novela zákona o dani z príjmov, ktorá výrazne zmenila podmienky odpisovania. Podnikatelia kritizovali retroaktivitu zákona, keďže zmena odpisovania sa dotkla nielen nového majetku, ale aj majetku, ktorý podnikatelia zaradili do odpisovania v minulosti. Hoci vláda deklarovala zámer nezvyšovať dane pre podnikateľov, touto novelou im zvýšila daňové zaťaženie nepriamo. Pri súčasnej nízkej stabilite právneho rámca je pre podnikateľov náročné vytvárať dlhodobé plány, a  musia tiež vynakladať zvýšené úsilie na neustále sledovanie zmien v zákonoch pod hrozbou sankcií.

Management

Ilustračná vizualizácia: Pixabay.com

Vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva bola v poradí druhá položka s najväčším poklesom. Aj napriek viacerým zmenám v oblasti súdnictva v roku 2014 sa podľa hodnotení podnikateľov zatiaľ pozitívny efekt nedostavil. Zlepšenie situácie v súdnictve je dlhodobý proces a ani na schválené zmeny v Ústave SR a s ňou spojené zmeny v legislatíve nie je medzi podnikateľmi jednotný názor a skôr prevláda zdržanlivosť. Negatívnemu hodnoteniu dopomohlo aj to, že Slovensku sa už vyše roka a pol nedarí predložiť zoznam vhodných kandidátov na post sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva, čo je vnímané ako vizitka zlého stavu a kvality súdnictva na Slovensku.

Treťou najnegatívnejšie hodnotenou položkou v minulom štvrťroku sa stalo nedôsledné uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom. Jedným z dôvodov bola reštrukturalizácia spoločnosti Váhostav, na ktorú doplácajú jej dodávatelia – najmä menší a strední podnikatelia. Podnikatelia dlhodobo kritizujú zákon o konkurze a reštrukturalizácii, ktorý je pri súčasnom nastavení často zneužívaný. Negatívne mohla vplývať na vnímanie uplatňovania princípu rovnosti pred zákonom aj kauza predraženého CT prístroja v Piešťanoch, ktorá síce vyústila do odvolania ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej a odstúpenia predsedu parlamentu Pavla Pašku, avšak podnikatelia neveria, že by v tejto kauze mohlo dôjsť k reálnemu vyvodeniu zodpovednosti voči osobám, ktoré pochybili.

Pokles indexu pomohol spomaliť medzikvartálny nárast počtu pozitívne hodnotených položiek. Rast zaznamenali všetky položky z kategórie vlastného vplyvu podnikov na kvalitu podnikateľského prostredia. Mimo tejto kategórie najviac rástla položka cenová stabilita, čo súvisí s dlhodobo veľmi nízkou mierou inflácie. Pozitívne bolo hodnotené zlepšenie prístupu k finančným zdrojom a úroveň infraštruktúry, čo môže súvisieť so skutočnosťou, že vláda dlhodobo označuje budovanie diaľnic a rýchlostných ciest ako jednu zo svojich priorít. Nepatrne rástla aj položka regulácia cezhraničného obchodu.

Zdroj: PAS

Podobné články

  1. Krátenie dávok v hmotnej núdzi ovplyvní trh práce
  2. Krátenie dávok v hmotnej núdzi ovplyvní trh práce
  3. Ako efektívne riešiť problematiku tzv. fiktívnych živnostníkov?
  4. Ako efektívne riešiť problematiku tzv. fiktívnych živnostníkov?
  5. Čaká Slovensko osud amerického Detroitu?
  6. Čaká Slovensko osud amerického Detroitu?
  7. Tento rok bude na pracovnom trhu prelomový
  8. Tento rok bude na pracovnom trhu prelomový
  9. APAS: Bude Slovensko atraktívne pre zamestnancov?
  10. APAS: Bude Slovensko atraktívne pre zamestnancov?
  11. PAS: II. antibyrokratický balíček je snaha správnym smerom
  12. PAS: II. antibyrokratický balíček je snaha správnym smerom
  13. Negatívny pohľad podnikateľov
  14. Negatívny pohľad podnikateľov sa zmiernil
  15. Korupcia je na Slovensku bežná a rastie
  16. Korupcia je na Slovensku bežná a rastie
  17. Podnikatelia požadujú rozšíriť platnosť
  18. PAS: Slobodný prístup k informáciám
  19. Najlepšie sa podniká v Singapure
  20. Singapur je aj tento rok najlepšou krajinou
  21. PAS: Podnikatelia stále nevidia zlepšenie
  22. Podnikatelia stále nevidia zlepšenie
  23. PAS: Dane z nehnuteľností sa zvyšovali
  24. Dane z nehnuteľností sa zvyšovali
  25. PAS: Podnikateľom sa nepáči protekcia
  26. Podnikateľom sa nepáči protekcia
  27. Investičné stimuly pre veľké
  28. PAS: Investičné stimuly veľké firmy nepotrebujú
  29. PAS: Investičné stimuly nielen pre vybraných
  30. Investičné stimuly skôr zhoršujú
▼ Viac
Prieskum

Top ponuky