Podnikatelia opäť vnímajú zhoršenie ekonomického prostredia na Slovensku pre beztrestné neplatenie faktúr, byrokraciu, korupciu a kriminalitu. Dobrým príkladom je riešenie kauzy Váhostav.
Vysporiadanie dlžôb jednej z najväčších slovenských stavebných firiem Váhostav-SK opäť prinieslo pochybnosti nad nestrannosťou a spravodlivosťou súdov a štátnych orgánov na Slovensku. Štátna spoločnosť Slovenská reštrukturalizačná, s.r.o. na svojej internetovej stránke zverejnila výzvu na predkladanie žiadostí o odkupovanie pohľadávok veriteľov voči Váhostavu.
Ilustračné foto: Freeimages.com
Medzi veriteľmi, ktorí sú oprávnení podať žiadosť je aj niekoľko schránkových firiem so sídlom na Cypre či v Belize a tiež slovenská firma Lomark, za ktorou podľa médií majú stáť osoby, prepojené s Váhostavom alebo jeho majiteľom Jurajom Širokým. Predpokladáme, že ich pohľadávky voči Váhostavu vznikli účelovo, aby cez ne mohli ovplyvňovať reštrukturalizáciu firmy a ťažiť z nej. Schránkovým firmám teraz môže štátna firma podobne ako živnostníkom a ďalším veriteľom Váhostavu vyplatiť až 200-tisíc eur do úrovne polovice ich pohľadávky. Upozornila na to RTVS.
Už v minulosti analytici upozorňovali na to, že kauza Váhostav by sa mala vyriešiť na úkor jeho akcionárov, ktorí by mali zaplatiť jeho dlhy namiesto veriteľov. Napriek tomu, že štát mohol Váhostav nechať splatiť svoje dlhy postupnými zrážkami zo štátnych zákaziek, ktoré vykonáva, rozhodol sa radšej vytvoriť ďalšiu štátnu firmu a špeciálny byrokratický proces, ktorý je živnou pôdou pre špekulácie, korupciu a klientelizmus. V tejto sieti dostanú peniaze od štátu dokonca aj schránkové firmy na Cypre a v Belize, ktoré si pohľadávky špekulatívne rozdelili, aby z nich tak dostali viac. Lomark napríklad odkúpil časť pohľadávky od firmy Efelan Trading.Podnikatelia sú znepokojení tým, že na Slovensku sa opäť zvyšuje ekonomická kriminalita, rozmáha sa neplatenie faktúr, tunelovanie firiem, či výpalníctvo. Objavili sa dokonca informácie, že sa takýmto činnostiam venujú aj aktívni policajti, ktorí v prípade odhalenia ani nedostanú exemplárne tresty.
Na druhej strane štát mnohým podnikateľom bráni v podnikaní, sužuje ich zbytočnými byrokratickými predpismi a kontrolami. Tie podnikateľov často pokutujú za nepodstatné odchýlky od predpisov, pričom sú zjavné ich korupčné očakávania. Tí, ktorí sa voči tomu ohradia, neskôr čelia dodatočným problémom, šikanovaniu na úradoch alebo vylučovaniu zo štátnych tendrov.
V posledných mesiacoch sa na Slovensku objavilo niekoľko takýchto prípadov, v ktorých sú dôvodné podozrenia, že štátne orgány nepostupujú s dôrazom na spravodlivosť, rovnosť pred zákonom a rovnaké podmienky na podnikanie. Podnikateľom tak v podstate bránia v podnikaní, vytláčajú ich z krajiny, potláčajú konkurenciu a ohrozujú pracovné miesta na Slovensku. Možno napríklad spomenúť českú dopravnú firmu Regiojet alebo britský reťazec Tesco. Takýmto postupom štát vlastne zhoršuje životnú úroveň svojich občanov.
Vymáhateľnosť práva, funkčnosť súdnictva a uplatňovanie rovnosti pred zákonom boli položky, v ktorých podnikatelia zaznamenali najväčšie zhoršenie v Indexe podnikateľského prostredia. Výslovne dokonca uvádzali prípad zvýhodňovania firmy Váhostav pri riešení jej reštrukturalizácie, podobne ako v minulosti v prípade firiem Doprastav alebo TSS Grade. Tento index Podnikateľská aliancia Slovenska pripravuje na základe hodnotení podnikateľov už od roku 2001.
Zdroj: PAS